Eugen Dasović


Eugen Dasović w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Eugen Dasović, (ur. 1 grudnia 1896 w Podravskiej Slatinie - zm. 7 lutego 1980 w Zagrzebiu) – chorwacki piłkarz, występujący na pozycji prawego obrońcy. Uważany za jednego z najlepszych chorwackich i jugosłowiańskich obrońców przed II wojną światową.

Kariera klubowa | edytuj kod

Dasović zaczynał grę w piłkę nożną w roku 1912, w miejscowości Petrinja, gdzie Eugen odbywał służbę w szkole wojskowej. Już rok później, w roku 1913 Dasović został członkiem najlepszej chorwackiej drużyny, HAŠK-a Zagrzeb, gdzie grał aż do roku 1924, w którym to tuż przed IO 1924 w Paryżu przeszedł do czeskiej drużyny DFC Praga. Dasović wrócił jednak z Pragi do Zagrzebia już w roku 1925 i podpisuje kontrakt z zespołem Građanski Zagrzeb, gdzie grał aż do końca kariery, czyli do 1930 roku.

Kariera reprezentacyjna | edytuj kod

Dasović wystąpił w 26 spotkaniach reprezentacji miasta Zagrzebia i 10 w reprezentacji Jugosławii. W reprezentacji zadebiutował 3 czerwca 1923 w rozgrywanym w Krakowie spotkaniu przeciwko Polsce wygranym przez Jugosławię 2:1. W tym meczu narodziła się jedna z najlepszych przedwojennych jugosłowiańskich formacji obronnych, którą tworzyli Dragutin Friedrich, Stjepan Vrbančić i właśnie Dasović. Ostatni raz reprezentacyjną koszulkę Eugen ubrał 28 października 1927 w Pradze w spotkaniu przeciwko Czechosłowacji, przegranym przez ekipę "Plavich" 3:5.

Dasović wraz z reprezentacją Jugosławii wystąpił na IO 1924 w Paryżu, gdzie zupełnie im się nie powiodło - już w pierwszym eliminacyjnym meczu natrafili na najlepszą ówczesną drużynę świata, reprezentację Urugwaju, której ulegli wyraźnie 0:7. Kapitalny mecz rozgrywali dwaj bohaterowie całych igrzysk, Héctor Scarone i Jose Pedro Cea, którzy zdobyli po dwie bramki.

Dasović zmarł 7 lutego 1980 w Zagrzebiu, w wieku 84 lat. Do końca życia był pamiętany jako jeden z najlepszych przedwojennych jugosłowiańskich i chorwackich obrońców.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Eugen Dasović" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy