Eugene Marino


Eugene Marino w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Eugene Antonio Marino SSJ (ur. 29 maja 1934 w Biloxi, Missisipi, zm. 12 listopada 2000 w Manhasset, Nowy Jork) – afroamerykański duchowny rzymskokatolicki, arcybiskup metropolita Atlanty w latach 1988-1990.

Życiorys | edytuj kod

Jego ojciec był Afroamerykaninem a matka Portorykanką. Święcenia kapłańskie otrzymał 9 czerwca 1962 roku w zgromadzeniu Józefitów Najświętszego Serca (amerykańskie stowarzyszenie, którego priorytetem jest praca wśród czarnej ludności). W latach 1968-1971 wikariusz generalny swego zakonu.

12 lipca 1974 papież Paweł VI mianował go biskupem pomocniczym Waszyngtonu ze stolicą tytularna Walla Walla. Sakry udzielił mu przyszły kardynał William Baum. W roku 1985 jako pierwszy czarnoskóry biskup został sekretarzem Konferencji Biskupów Amerykańskich.

14 marca 1988 mianowany został arcybiskupem metropolitą Atlanty i tym samym pierwszym Afroamerykaninem na tak wysokiej funkcji. Od początku swej działalności na nowej placówce zaangażował się w działania na rzecz rozwiązania problemu niewłaściwych zachowań seksualnych duchowieństwa. Okazało się jednak, że sam złamał celibat wdając się w romans z kobietą. Zrezygnował 10 lipca 1990 roku, gdyż jak sam twierdził, potrzebował „odnowy duchowej, terapii psychologicznej i nadzoru lekarza”. Będąc na emeryturze nadal pomagał swym braciom w kapłaństwie pracując w St Vincent Medical Center's Clergy Consultation and Treatment Service dla księży z zaburzeniami psychicznymi i seksualnymi. Zmarł nagle na zawał serca i pochowany został w rodzinnym mieście obok swych rodziców.

Bibliografia | edytuj kod

Biskupi i arcybiskupi Atlanty

Na podstawie artykułu: "Eugene Marino" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy