Eugeniusz I


Eugeniusz I w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Eugeniusz I, (ur. w Rzymie, zm. 2 czerwca 657 tamże[1]) – święty katolicki, 75. papież w okresie od 10 sierpnia 654 do 2 czerwca 657[2].

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Urodził się w Rzymie, był synem Rufiniana; w momencie wyboru na papieża był już w podeszłym wieku[1].

Został wybrany jeszcze za życia Marcina I (który przebywał w więzieniu), pod naciskiem cesarza bizantyńskiego Konstansa II (miało to miejsce 10 sierpnia 654)[1]. Starał się przywrócić stosunki pomiędzy Stolicą Piotrową, a Konstantynopolem i w tym celu wysłał tam swoich wysłanników[1]. Papież chciał uregulować kwestię dwóch natur Chrystusa, lecz kiedy już udało się w 655 roku osiągnąć kompromis, lud rzymski się zbuntował i nie dopuścił papieża do głosu, dopóki ten nie odrzucił propozycji[1]. Z tego powodu, zamiast pokoju, nastąpiła nowa schizma, która niechybnie skończyłaby się dla papieża zesłaniem, jednak Eugeniusz zmarł, zanim cesarz poczynił jakiekolwiek kroki[1].

Oparł się intrygom cesarza powiadamiając kraje Europy o męczeństwie Marcina I.

Został pochowany w Bazylice św. Piotra[1]. Jego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 2 czerwca[2].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f g John N. D. Kelly: Encyklopedia papieży. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1997, s. 109. ISBN 83-06-02633-0.
  2. a b Rudolf Fischer-Wollpert: Leksykon papieży. Kraków: Znak, 1996, s. 42. ISBN 83-7006-437-X.

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Eugeniusz I" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy