Eugeniusz Kot


Eugeniusz Kot w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Eugeniusz Kot (ur. 9 września 1927 w Irządzach, zm. 16 sierpnia 2010 w Kielcach) – polski nauczyciel i działacz społeczny, poseł na Sejm PRL IX kadencji.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Syn Jana i Karoliny. W czasie II wojny światowej walczył w Batalionach Chłopskich. W 1945 zdał egzamin maturalny w Liceum Ogólnokształcącym w Szczekocinach. W 1950 ukończył również Wyższą Szkołę Administracyjno-Handlową w Częstochowie, a w 1974 uzyskał tytuł zawodowy magistra ekonomii w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Krakowie. Od 1949 był zatrudniony w charakterze nauczyciela (w Lututowie, Sieradzu i Koszalinie), następnie dyrektora Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Kielcach. Pełnił funkcję wiceprzewodniczącego regionalnego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Kielcach.

W 1947 wstąpił do Stronnictwa Demokratycznego. Był przewodniczącym Miejskiego i Wojewódzkiego Komitetu partii (1957–1987). W latach 1973–1984 sprawował mandat radnego Wojewódzkiej Rady Narodowej (wcześniej był również radnym MRN). Od 1985 do 1989 pełnił mandat posła na Sejm PRL IX kadencji w okręgu Kielce, zasiadając w Komisji Edukacji Narodowej i Młodzieży (jako wiceprzewodniczący).

Należał do Związku Nauczycielstwa Polskiego, Towarzystwa Krzewienia Kultury Świeckiej i do szkolnego ogniwa PRON. 5 maja 2003 został wiceprezesem Centrum Oświatowo-Wychowawczego „Edukacja” w Kielcach.

Odznaczenia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Profil na stronie Biblioteki Sejmowej

Bibliografia | edytuj kod

  • Kto jest kim w Polsce 1989, Wydawnictwo Interpress, Warszawa 1989, s. 594
  • Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. IX kadencja (opracowanie zespół redakcji „Rzeczpospolita”), Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnicze „Rzeczpospolita”, Warszawa 1986, s. 281 (krótki biogram ze zdjęciem)
  • Zbigniew Judycki, Józef Siwek, Kto jest kim w Kielcach: informator biograficzny. T. 1, s. 83–84 (biogram ze zdjęciem)
  • Strona sejmowa posła IX kadencji
Na podstawie artykułu: "Eugeniusz Kot" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy