EuroCity


EuroCity w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Logo EuroCity Pociąg PKP Intercity w składzie EuroCity 42 „Berlin-Warszawa-Express” Pociąg Deutsche Bahn w składzie EuroCity 6 „Lötschberg” Pociąg SNCF w składzie EuroCity „Vauban”

EuroCity (skrót EC) – międzynarodowa kategoria pociągów utworzona 31 maja 1987 r. przez zarządy kolejowe krajów Unii Europejskiej oraz Szwajcarii i nienależącej wówczas do UE Austrii.

Pociągi EC są następcami Trans-Europ-Express (TEE), który kursował między 1957 i 1987 r. Podstawową różnicą między TEE i EC jest to, że TEE miał tylko pierwszą klasę, a EC ma też drugą.

Od lat 90. kursują także w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce (od 1992 r.), w Hiszpanii natomiast od pewnego czasu te pociągi już nie kursują. Wiele pociągów EC zostało zastąpionych przez połączenia pociągami dużych prędkości, tak stało się na przykład na trasie ParyżBrukselaKolonia/Amsterdam, którą od czasu otwarcia LGV Nord obsługują pociągi Thalys.

Połączenia EC | edytuj kod

Pociąg EC 103 Polonia relacji Warszawa Wschodnia - Villach Hauptbahnhof

EuroCity w Polsce | edytuj kod

EU44 Husarz z EC 105 Sobieski w relacji Gdynia GłównaWarszawa CentralnaWien Südbahnhof zbliża się do stacji Warszawa Płudy

Pierwszymi pociągami EuroCity w Polsce były[2]:

Obecnie (rozkład jazdy 2017/2018) pociągi EC kursują z Polski[3]:

PKP Intercity z dniem 9 czerwca 2013 r. dokonało likwidacji kategorii EC w uruchamianych przez siebie pociągach w komunikacji krajowej poprzez włączenie do kategorii Express InterCity[4], InterCity lub TLK. Poprzednie nazewnictwo zostało jednak zachowane przez przewoźników zagranicznych.

Przypisy | edytuj kod

  1. Rozkład jazdy międzynarodowy PKP IC 2017/2018, podpunkt 4b .
  2. Dwudziesta rocznica pociągów Eurocity | Kurier Kolejowy
  3. http://www.intercity.pl/pl/site/dla-pasazera/informacje/nasze-pociagi/eurocity,-euronight.html.
  4. http://intercity.pl/pl/site/o-firmie/dzial-prasowy/komunikaty-prasowe/czerwcowe-zmiany-w-pkp-intercity.html.
Na podstawie artykułu: "EuroCity" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy