Europa, Europa


Europa, Europa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Europa, Europa (niem. Hitlerjunge Salomon) – polsko-niemiecko-francuski film wojenny z 1990 roku w reżyserii Agnieszki Holland.

Film oparty jest na autentycznej autobiografii Solomona Perela, wydanej w 1989 roku, opisującej losy Żyda, który by uniknąć nazistowskiego prześladowania udawał Aryjczyka. Dialogi w filmie prowadzone są głównie po niemiecku, chociaż niekiedy w użyciu jest także język polski i rosyjski.

Spis treści

Opis fabuły | edytuj kod

Rok 1938. Salomon, młody Żyd, mieszka z rodziną w Niemczech. W przededniu jego bar micwy dochodzi do nocy kryształowej. Zabita zostaje jego siostra. Rodzina postanawia wtedy uciec do Polski, ale we wrześniu 1939 roku Niemcy dokonują inwazji. Rodzice wysyłają więc chłopaka do Związku Radzieckiego, a sami stają się więźniami łódzkiego getta. Spędza dwa lata w sierocińcu w Grodnie w Białoruskiej SRR, podporządkowuje się propagandzie komunistycznych władz. 22 czerwca 1941 roku Niemcy atakują ZSRR i niszczą sierociniec. Wszyscy podopieczni zostają jeńcami, ale Salomon, który mówi doskonale po niemiecku, podaje się z powodzeniem za młodego więźnia komunistów.

Dzięki umiejętnościom tłumacza (mówi po polsku i rosyjsku) zostaje włączony do pułku, który go znalazł. Następnie wysłany zostaje do Berlina, gdzie należy do elity Hitlerjugend. Ukrywa się w tej roli do końca wojny. W poszukiwaniu rodziców przyjeżdża do Łodzi (Litzmannstadt). Nie może wejść na teren getta, ale może przejechać przez nie aryjską linią tramwajową, przez druty obserwując życie w getcie. Nie dostrzega rodziców. Oszczędzony przez Armię Czerwoną, emigruje do Palestyny.

Obsada | edytuj kod

Nagrody | edytuj kod

Nominacje

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Filmy w reżyserii Agnieszki Holland

Złoty Glob dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego

Kontrola autorytatywna (film):
Na podstawie artykułu: "Europa, Europa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy