Europa Wolności i Demokracji


Europa Wolności i Demokracji w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Europa Wolności i Demokracji (ang. Europe of Freedom and Democracy, EFD) – grupa polityczna w Parlamencie Europejskim VII kadencji, istniejąca w latach 2009–2014.

EFD powstała po wyborach europejskich z 2009 w związku z rozpadem dwóch dotychczasowych grup – Unii na rzecz Europy Narodów oraz Niepodległości i Demokracji. Połączyła ugrupowania prawicowe, konserwatywne i eurosceptyczne. Początkowo liczyła 32 eurodeputowanych, stając się najmniej liczną frakcją w kadencji 2009–2014. Partie członkowskie deklarowały niechęć wobec traktatu lizbońskiego, akcesu Turcji do UE, a także zjawiska imigracji[1].

Najliczniejszymi ugrupowaniami w EFD były brytyjska Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa i włoska Liga Północna. Ponadto znaleźli się w niej przedstawiciele Duńskiej Partii Ludowej, fińskiej Perussuomalaiset, holenderskich partii protestanckich, greckiego LAOS-u, litewskiego Porządku i Sprawiedliwości[2]. Przywództwo w EFD objęli Nigel Farage z UKIP i Francesco Speroni z LN[3]. Do frakcji w trakcie kadencji dołączyło czterech polskich posłów związanych z Solidarną Polską, którzy wystąpili z ECR[4].

W VIII kadencji EFD nie została reaktywowana, część związanych z nią środowisk (głównie UKIP) współtworzyła nową grupę pod nazwą Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Leigh Phillips: Ukip, Lega Nord form hard-right bloc in EU Parliament (ang.). euobserver.com, 30 czerwca 2009. [dostęp 4 lipca 2009].
  2. Lista posłów: Siódma kadencja. europarl.europa.eu. [dostęp 13 kwietnia 2016].
  3. Martin Banks: Eurosceptic group denies claims of 'unsavoury' membership (ang.). theparliament.com, 1 lipca 2009. [dostęp 4 lipca 2009].
  4. Oświadczenie w sprawie przystąpienia delegacji Solidarnej Polski do grupy „Europa Wolności i Demokracji” w Parlamencie Europejskim. efdgroup.eu. [dostęp 19 lipca 2012].
Na podstawie artykułu: "Europa Wolności i Demokracji" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy