European Athletics


European Athletics w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Emblemat EA.

European Athletics (EA, do 2009: European Athletic Association – EAA)[1]europejskie stowarzyszenie skupiające narodowe federacje lekkoatletyczne. Obecnie liczy 51 członków.

Spis treści

Historia | edytuj kod

24 września 1933 w Berlinie na spotkaniu IAAF powołano do życia Komitet Europejski (ang. European Committee). Na jego czele stanął Szilard Stankovits. Pierwsze posiedzenie organizacji odbyło się 7 stycznia 1934 w stolicy WęgierBudapeszcie. Postanowiono wówczas o organizacji, w czerwcu 1934 w Turynie mistrzostw Europy. Komitet był wybierany przez wszystkich członków IAAF-u. W 1966 pierwszy raz w wyborach wzięli udział tylko członkowie europejscy. 1 listopada 1969 w Bukareszcie uprawomocniło się, podczas zjazdu IAAF-u, Europejskie Stowarzyszenie Lekkiej Atletyki. Ostatecznie decyzje te zostały przyjęte na kongresie IAAF-u w Sztokholmie w sierpniu 1970 roku. Następstwem tych wydarzeń był pierwszy oficjalny kongres European Athletic Association, który odbył się 7 listopada 1970 w Paryżu. Pierwszym przewodniczącym organizacji był Holender Adriaan Paulen. Od 2009 roku w ramach zmiany wizerunku organizacja zmieniła nazwę na „European Athletics”.

Przewodniczący | edytuj kod

Członkowie | edytuj kod

Imprezy sportowe | edytuj kod

European Athletics jest organizatorem najważniejszych zawodów lekkoatletycznych na kontynencie europejskim. Do imprez tych zaliczyć można m.in. mistrzostwa Europy, halowe mistrzostwa Europy, drużynowe mistrzostwa Europy, młodzieżowe mistrzostwa Europy czy mistrzostwa Europy juniorów.

Przypisy | edytuj kod

  1. Eurosport: „European Athletics” zastąpi EAA (pol.). [dostęp 31 stycznia 2009].
  2. MaciejM. Jałoszyński MaciejM., Co wiemy po Konwencji EA w Lozannie?, Polski Związek Lekkiej Atletyki [dostęp 2015-12-05]  (pol.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Lekkoatletyka na świecie

Kontrola autorytatywna (międzynarodowy związek sportowy):
Na podstawie artykułu: "European Athletics" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy