European Le Mans Series


European Le Mans Series w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

European Le Mans Series (dawniej Le Mans Series) – europejska seria wyścigów długodystansowych, powstała z inicjatywy Automobile Club de l'Ouest (ACO) jako spin-off Amerykańskiej serii ALMS. Podobnie, jak w American Le Mans Series, w LMS walczą dwa rodzaje pojazdów – prototypy LMP oraz samochody sportowe klasy GT – w przeciwieństwie jednak do serii Amerykańskiej, LMS składa się wyłącznie z długodystansowych wyścigów trwających przynajmniej 6 godzin (bądź też polegających na przejechaniu przynajmniej 1000 km przez zwycięzcę). 2013 roku dystans ten wynosił przynajmniej 3 godziny, ale w 2014 roku wyścigi będą trwały przynajmniej 4 godziny .

Historia | edytuj kod

W 1993 roku ostatecznie upadła seria wyścigów World Sportscar Championship, stanowiąca czołową rywalizację pojazdów klasy GT i LMP na długim dystansie. W USA, federacji International Motor Sports Association udało się stworzyć podobną serię, zwaną IMSA GT – w Europie jednak, oprócz pojedynczych rywalizacji na słynnych torach, nie istniała żadna poważna seria wyścigów tego typu. Dopiero w 2000 roku, Amerykański potentat sportu motorowego Don Panoz postanowił utworzyć odnogę istniejącej już rok American Le Mans Series, która rozgrywana byłaby wyłącznie na torach Europy. Serię nazwano European Le Mans Series i uruchomiono w roku 2001, jednak wskutek małego zainteresowania zespołów oraz dużej rozbieżności między teoretycznie podobnymi pojazdami kilku klas, inicjatywa upadła.

Współpracująca w Europie z Panozem Automobile Club de l'Ouest (ACO) postanowiła jednak spróbować jeszcze raz zgrać istniejące już zasady w regulamin jednej serii – lecz tym razem już nie zasady stosowane przede wszystkim w USA, ale te z Europy – podstawą stał się wyścig 24h Le Mans oraz tym podobne, m.in. na torach Spa-Francorchamps czy Nürburgring. Ostatecznym testem serii zwanej po prostu Le Mans Series był wyścig 1000km Le Mans zorganizowany w roku 2003, który miał miejsce na zamkniętym torze Bugatti Circuit, stanowiącym wewnętrzną część toru Circuit de la Sarthe, na którym odbywa się coroczny 24h Le Mans. Jak się okazało – start ponad 30 profesjonalnych załóg w czterech kategoriach zobligowała federację FIA do wspomożenia (ACO) – i w ten sposób, rok później Le Mans Series składała się już z czterech wyścigów na torach Spa, Nürburgring, Silverstone oraz Imola.

Do roku 2010, LMS był czołową Europejską serią wyścigów długodystansowych, do której chętnie przystępowali również konkurencji spoza "Starego Kontynentu". W roku 2010, wskutek utworzenia światowej serii Intercontinental Le Mans Cup, LMS stało się serią bardziej kontynentalną – z drugiej jednak strony, niektóre wyścigi obydwu serii są ze sobą łączone, a poszczególne zespoły i kierowcy zdobywają punkty zarówno w ILMC, jak i LMS.

Od 2012 roku oficjalna nazwa tej serii to European Le Mans Series. To było wskutek powstania nowej serii długodystansowej FIA World Endurance Championship.

Zwycięzcy sezonów Le Mans Series | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Sezony European Le Mans Series
Na podstawie artykułu: "European Le Mans Series" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy