European Rover Challenge w encyklopedii
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Logotype European Rover ChallengeEuropean Rover Challenge, (ERC) – coroczne międzynarodowe zawody robotów marsjańskich, w których biorą udział drużyny z całego świata. Konkurs organizowany jest od 2014 roku w Polsce.
ERC to największe wydarzenie robotyczno-kosmiczne w Europie skierowane do świata nauki i biznesu, sektora nowych technologii oraz do szerokiej publiczności. Zawody European Rover Challenge, podobnie jak University Rover Challenge, należą do Rover Challenge Series – ligi najbardziej prestiżowych zawodów robotycznych na świecie.
Głównym trzonem ERC jest międzynarodowy konkurs robotów marsjańskich (tzw. analogów łazików marsjańskich), w którym uczestniczą studenci, absolwenci i pracownicy naukowi uczelni wyższych z całego świata. Drużyny złożone są z kilkunastu osób, które przez dwanaście miesięcy ciężko pracują nad przygotowaniem w pełni funkcjonalnego robota marsjańskiego nowej generacji. W skład każdego z zespołów wchodzą m.in. specjaliści od mechatroniki, automatyki, robotyki, autonomiczności, łączności czy nawigacji. Towarzyszą im działy związane z administracją, zarządzaniem zespołem, promocją i finansami.
Robot marsjański podczas jednej z konkurencji inżynieryjnychTradycyjnie zawodom towarzyszą wydarzenia skierowane do szerokiej publiczności, takie jak: Strefa Pokazów Naukowo – Technologicznych, prelekcje eksperckie i pokazy filmów o tematyce kosmicznej. Dla uczestników związanych z sektorem kosmicznym organizowane są warsztaty i spotkania o charakterze merytorycznym i mentoringowym, panele i debaty.
Spis treści
Historia konkursu | edytuj kod
Zawody European Rover Challenge organizowane są od 2014 roku. Plan organizacji pierwszej edycji wydarzenia został ogłoszony podczas International Space Week[1], a jego pomysłodawcy od początku zakładali międzynarodowy charakter i szeroki zasięg zawodów.
I edycja (5 – 7 września 2014) | edytuj kod
Pozakonkursowy pokaz Hyperiona 2Pierwsza edycja ERC została rozegrana na terenie Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Chęcinach, k. Kielc w Województwie Świętokrzyskim. W zawodach zmierzyło się dziewięć drużyn z Polski, Litwy, Indii i Egiptu i Kolumbii. Wśród gości znaleźli się: profesor Scott Hubbard – były szef NASA AMES oraz Robert Zubrin – założyciel The Mars Society[2].
Zwycięzcy:
- I miejsce: SCORPIO, Wrocław, Polska
- II miejsce: IMPULS, Kielce, Polska
- III miejsce: Lunar and Mars Rover Team, Kair, Egipt
W trakcie wydarzenia dokonano oficjalnego otwarcia Regionalnego Centrum Naukowo – Technologicznego, na terenie którego miały miejsce zawody.
II edycja (4 – 6 września 2015) | edytuj kod
Druga edycja zawodów również odbyła się na terenie Regionalnego Centrum Naukowo – Technologicznego. W zawodach wzięło udział 29 zespołów, m.in. z: USA, Australii, Indii, Kolumbii, Holandii, Egiptu, Polski oraz Kanady. Gośćmi specjalnymi drugiej edycji byli m.in. ostatni człowiek na Księżycu, astronauta Apollo 17 Harrison Schmitt oraz pisarz Andy Weir (spotkanie z nim zostało przeprowadzone zdalnie).
Zwycięzcy:
- I miejsce: USST, Kanada
- II miejsce: Next, Białystok, Polska
- III miejsce: McGill Robotics, Kanada
III edycja (10 – 12 września 2016) | edytuj kod
W 2016 roku zawody rozegrały się w Jasionce k. Rzeszowa. Do rywalizacji stanęły 23 drużyny, m.in. z: Polski (15 zespołów), Australii, Kanady, Bangladeszu, Indii, Turcji i Nepalu.
Ważnym wydarzeniem w ramach ERC była polska część debaty obywatelskiej nad przyszłością eksploracji przestrzeni kosmicznej, zorganizowana przez Europejską Agencję Kosmiczną. Debata odbyła się jednocześnie w 22 krajach, wzięło w niej udział 2 tys. osób, na co dzień niemających nic wspólnego z sektorem kosmicznym. Poruszono w niej tematy, m.in.: eksploatacji przestrzeni kosmicznej, wykorzystaniu jej bogactwa, czy rosnącym zanieczyszczeniu kosmosu. Jej celem było zbadanie opinii publicznej, a uzyskane wyniki miały być wzięte pod uwagę przy opracowywaniu przez ESA strategii przyszłych działań[3].
Zwycięzcy:
- I miejsce: Raptors, Polska
- II miejsce: Impuls, Polska
- III miejsce: McGill Robotics, Kanada
IV edycja (14 – 15 września 2018) | edytuj kod
Czwarta edycja European Rover Challenge została zorganizowana w Starachowicach, na terenie Muzeum Przyrody i Techniki. W 2018 roku w rywalizacji w Starachowicach udział wzięło 35 drużyn z 20 krajów[4]. IV edycji zawodów towarzyszyła największa w historii ERC Strefa Pokazów Naukowo – Technologicznych, która przyciągnęła ponad 25 000 odwiedzających. Wśród gości znaleźli się: astronauta Tim Peake, Artemis Westenberg – prezes Explore Mars, Gianfranco Visentin – kierownik działu automatyki i robotyki ESA i Maria Antonietta Perino – szefowa zaawansowanych projektów eksploracyjnych w firmie Thales Alenia Space[5].
Po raz pierwszy zawodom towarzyszyła Formuła Pro – przeznaczona dla profesjonalistów sektora kosmicznego i konstruktorów robotów kosmicznych, którzy bez udziału w zawodach chcieli przetestować działanie swoich konstrukcji na Torze Marsjańskim.
Zwycięzcy:
- I miejsce: Impuls, Polska
- II miejsce: Raptors, Polska
- III miejsce: Robotics for Space Exploration, Kanada
- Wyróżnienie jury: RoverOva, Czechy
V edycja (13 – 15 września 2019) | edytuj kod
Zawody ERC w 2019 odbyły się na terenie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Do udziału w zawodach zakwalifikowało się ponad 40 drużyn.
Zwycięzcy:[6]
- I miejsce: Impuls, Politechnika Świętokrzyska, Kielce, Polska
- II miejsce: Akademia Górniczo-Hutnicza, Kraków, Polska
- III miejsce: Uniwersytet Techniczny w Ostrawie, Czechy
Piątej edycji zawodów towarzyszyła Konferencja Mentoringowo – Biznesowa, w której udział brali przedstawiciele sektora kosmicznego z Polski, Europy i świata, w tym: Steve Jurczyk, Associate Administrator NASA, Maria Antonietta Perino z Thales Alenia Space, Gianfranco Visentin i Pantelis Poulakis z ESA i Artemis Westenberg z Explore Mars Europe.
Konkurencje | edytuj kod
Zdobywca I miejsca ERC 2014, Scorpio IVW trakcie zawodów uczestnicy mierzą się w pięciu konkurencjach:
- Science Task – pierwsze zadanie polega na pobraniu za pomocą dowolnej metody próbek ziemi, w tym jednej z głębokiej warstwy Mars Yardu (np. poprzez wiercenie) i odpowiednim ich zabezpieczeniu do analizy;
- Maintanance Task – zespoły muszą pokonać robotem wyznaczoną trasę do panelu kontrolnego, na którym należy wykonać szereg operacji manualnych, na przykład: przełączanie włączników do właściwych pozycji, pomiar parametrów elektrycznych, obserwacja paneli kontrolnych;
- Collection Task – aby zrealizować to zadanie, pojazdy muszą odnaleźć i zebrać pojemniki z próbkami z trzech różnych lokalizacji, a następnie bezpiecznie dostarczyć je do wyznaczonego punktu;
- Traverse Task – polega na odnalezieniu punktów rozmieszczonych na Mars Yardzie, jednak w jego trakcie zawodnicy nie mogą korzystać z widoku kamery umieszczonej w pojeździe. Pojazdy powinny same nawigować, bazując na mapie terenu;
- Presentation Task – drużyny w określonym czasie mają zaprezentować swój zespół, poszczególne etapy powstawania projektu oraz największe wyzwania, z jakimi musiały się zmierzyć podczas konstrukcji robota. Członkowie zespołu muszą też być przygotowani na ewentualne pytania jurorów[7].
Konkurencje zaprojektowane są na podstawie roadmaps – dokumentacji wykorzystywanej do planowania misji strategicznych NASA i ESA. Rozgrywane są na terenie Mars Yardu stworzonego z kilkuset ton ziemi o kolorze przypominającym tę na powierzchni Marsa, na którym zostają umieszczone przeszkody naturalne odwzorowujące marsjańskie ukształtowanie terenu.
W przeciwieństwie do innych tego typu zawodów, w trakcie ERC zabronione jest korzystanie z nawigacji GPS, a członkowie drużyn kierujący robotami nie widzą ich – korzystają jedynie z podglądu widoku kamery robota.
Zwycięska drużyna II edycji (Saskatchewan, Kanada) z łazikiem
Przypisy | edytuj kod
- ↑ The first European Mars rovers competition in 2014 in Poland, Science in Poland [dostęp 2019-09-09] (ang.).
- ↑ AleksanderA. Kiszniewski AleksanderA., Marsjańskie łaziki w Polsce - European Rover Challenge, Komputer Świat, 7 września 2014 .
- ↑ European Rover Challenge, czyli bliżej Marsa, magazynterazpolska.pl [dostęp 2019-09-09] (pol.).
- ↑ The team from Kielce University of Technology wins the European Rover Challenge, Science in Poland [dostęp 2019-09-09] (ang.).
- ↑ PlanetPartners, Coraz wyższy poziom European Rover Challenge, European Rover Challenge [dostęp 2019-09-09] (pol.).
- ↑ Kielczanie wygrali konkurs European Rover Challenge | Radio Kielce, www.radio.kielce.pl [dostęp 2019-09-17] (pol.).
- ↑ PlanetPartners, Marsjański tor przeszkód – konkurencje zawodów ERC, European Rover Challenge [dostęp 2019-09-09] (pol.).
Bibliografia | edytuj kod
- Łukasz Wilczyński: European Rover Challenge (ang.). planetpr.pl.
- Tomasz Nowakowski: Canada dominates European Rover Challenge (ang.). Science X network.
- Kevin Sloan: 2016 European Rover Challenge Kicks Off (ang.). marssociety.org.
- Michal Czapski: European Rover Challenge 2015 – the biggest open air space event in Europe (ang.). oewf.org.
OryginałEdytujHistoria i autorzy
