European Rover Challenge


European Rover Challenge w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Logotype European Rover Challenge

European Rover Challenge, (ERC) – coroczne międzynarodowe zawody robotów marsjańskich, w których biorą udział drużyny z całego świata. Konkurs organizowany jest od 2014 roku w Polsce.

ERC to największe wydarzenie robotyczno-kosmiczne w Europie skierowane do świata nauki i biznesu, sektora nowych technologii oraz do szerokiej publiczności. Zawody European Rover Challenge, podobnie jak University Rover Challenge, należą do Rover Challenge Series – ligi najbardziej prestiżowych zawodów robotycznych na świecie.

Głównym trzonem ERC jest międzynarodowy konkurs robotów marsjańskich (tzw. analogów łazików marsjańskich), w którym uczestniczą studenci, absolwenci i pracownicy naukowi uczelni wyższych z całego świata. Drużyny złożone są z kilkunastu osób, które przez dwanaście miesięcy ciężko pracują nad przygotowaniem w pełni funkcjonalnego robota marsjańskiego nowej generacji. W skład każdego z zespołów wchodzą m.in. specjaliści od mechatroniki, automatyki, robotyki, autonomiczności, łączności czy nawigacji. Towarzyszą im działy związane z administracją, zarządzaniem zespołem, promocją i finansami.

Robot marsjański podczas jednej z konkurencji inżynieryjnych

Tradycyjnie zawodom towarzyszą wydarzenia skierowane do szerokiej publiczności, takie jak: Strefa Pokazów Naukowo – Technologicznych, prelekcje eksperckie i pokazy filmów o tematyce kosmicznej. Dla uczestników związanych z sektorem kosmicznym organizowane są warsztaty i spotkania o charakterze merytorycznym i mentoringowym, panele i debaty.

Spis treści

Historia konkursu | edytuj kod

Zawody European Rover Challenge organizowane są od 2014 roku.  Plan organizacji pierwszej edycji wydarzenia został ogłoszony podczas International Space Week[1], a jego pomysłodawcy od początku zakładali międzynarodowy charakter i szeroki zasięg zawodów.

I edycja (5 – 7 września 2014) | edytuj kod

Pozakonkursowy pokaz Hyperiona 2

Pierwsza edycja ERC została rozegrana na terenie Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Chęcinach, k. Kielc w Województwie Świętokrzyskim. W zawodach zmierzyło się dziewięć drużyn z Polski, Litwy, Indii i Egiptu i Kolumbii.  Wśród gości znaleźli się: profesor Scott Hubbard – były szef NASA AMES oraz Robert Zubrin – założyciel The Mars Society[2].

Zwycięzcy:

 • I miejsce: SCORPIO, Wrocław, Polska
 • II miejsce: IMPULS, Kielce, Polska
 • III miejsce: Lunar and Mars Rover Team, Kair, Egipt

W trakcie wydarzenia dokonano oficjalnego otwarcia Regionalnego Centrum Naukowo – Technologicznego, na terenie którego miały miejsce zawody.

II edycja (4 – 6 września 2015) | edytuj kod

Druga edycja zawodów również odbyła się na terenie Regionalnego Centrum Naukowo – Technologicznego. W zawodach wzięło udział 29 zespołów, m.in. z: USA, Australii, Indii, Kolumbii, Holandii, Egiptu, Polski oraz Kanady. Gośćmi specjalnymi drugiej edycji byli m.in. ostatni człowiek na Księżycu, astronauta Apollo 17 Harrison Schmitt oraz pisarz Andy Weir (spotkanie z nim zostało przeprowadzone zdalnie).

Zwycięzcy:

 • I miejsce: USST, Kanada
 • II miejsce: Next, Białystok, Polska
 • III miejsce: McGill Robotics, Kanada

III edycja (10 – 12 września 2016) | edytuj kod

W 2016 roku zawody rozegrały się w Jasionce k. Rzeszowa. Do rywalizacji stanęły 23 drużyny, m.in. z: Polski (15 zespołów), Australii, Kanady, Bangladeszu, Indii, Turcji i Nepalu.

Ważnym wydarzeniem w ramach ERC była polska część debaty obywatelskiej nad przyszłością eksploracji przestrzeni kosmicznej, zorganizowana przez Europejską Agencję Kosmiczną. Debata odbyła się jednocześnie w 22 krajach, wzięło w niej udział 2 tys. osób, na co dzień niemających nic wspólnego z sektorem kosmicznym. Poruszono w niej tematy, m.in.: eksploatacji przestrzeni kosmicznej, wykorzystaniu jej bogactwa, czy rosnącym zanieczyszczeniu kosmosu. Jej celem było zbadanie opinii publicznej, a uzyskane wyniki miały być wzięte pod uwagę przy opracowywaniu przez ESA strategii przyszłych działań[3].

Zwycięzcy:

 • I miejsce: Raptors, Polska
 • II miejsce: Impuls, Polska
 • III miejsce: McGill Robotics, Kanada

IV edycja (14 – 15 września 2018) | edytuj kod

Czwarta edycja European Rover Challenge została zorganizowana w Starachowicach, na terenie Muzeum Przyrody i Techniki. W 2018 roku w rywalizacji w Starachowicach udział wzięło 35 drużyn z 20 krajów[4]. IV edycji zawodów towarzyszyła największa w historii ERC Strefa Pokazów Naukowo – Technologicznych, która przyciągnęła ponad 25 000 odwiedzających. Wśród gości znaleźli się: astronauta Tim Peake,  Artemis Westenberg – prezes Explore Mars, Gianfranco Visentin – kierownik działu automatyki i robotyki ESA i Maria Antonietta Perino – szefowa zaawansowanych projektów eksploracyjnych w firmie Thales Alenia Space[5].

Po raz pierwszy zawodom towarzyszyła Formuła Pro – przeznaczona dla profesjonalistów sektora kosmicznego i konstruktorów robotów kosmicznych, którzy bez udziału w zawodach chcieli przetestować działanie swoich konstrukcji na Torze Marsjańskim.

Zwycięzcy:

 • I miejsce: Impuls, Polska    
 • II miejsce: Raptors, Polska
 • III miejsce: Robotics for Space Exploration, Kanada
 • Wyróżnienie jury: RoverOva, Czechy

V edycja (13 – 15 września 2019) | edytuj kod

Zawody ERC w 2019 odbyły się na terenie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Do udziału w zawodach zakwalifikowało się ponad 40 drużyn.

Zwycięzcy:[6]

 • I miejsce: Impuls, Politechnika Świętokrzyska, Kielce, Polska    
 • II miejsce: Akademia Górniczo-Hutnicza, Kraków, Polska
 • III miejsce: Uniwersytet Techniczny w Ostrawie, Czechy

Piątej edycji zawodów towarzyszyła Konferencja Mentoringowo – Biznesowa, w której udział brali przedstawiciele sektora kosmicznego z Polski, Europy i świata, w tym: Steve Jurczyk, Associate Administrator NASA, Maria Antonietta Perino z Thales Alenia Space, Gianfranco Visentin i Pantelis Poulakis z ESA i Artemis Westenberg z Explore Mars Europe.

Konkurencje | edytuj kod

Zdobywca I miejsca ERC 2014, Scorpio IV

W trakcie zawodów uczestnicy mierzą się w pięciu konkurencjach:

 1. Science Task – pierwsze zadanie polega na pobraniu za pomocą dowolnej metody próbek ziemi, w tym jednej z głębokiej warstwy Mars Yardu (np. poprzez wiercenie) i odpowiednim ich zabezpieczeniu do analizy;
 2. Maintanance Task – zespoły muszą pokonać robotem wyznaczoną trasę do panelu kontrolnego, na którym należy wykonać szereg operacji manualnych, na przykład: przełączanie włączników do właściwych pozycji, pomiar parametrów elektrycznych, obserwacja paneli kontrolnych;
 3. Collection Task – aby zrealizować to zadanie, pojazdy muszą odnaleźć i zebrać pojemniki z próbkami z trzech różnych lokalizacji, a następnie bezpiecznie dostarczyć je do wyznaczonego punktu;
 4. Traverse Task – polega na odnalezieniu punktów rozmieszczonych na Mars Yardzie, jednak w jego trakcie zawodnicy nie mogą korzystać z widoku kamery umieszczonej w pojeździe. Pojazdy  powinny same nawigować, bazując na mapie terenu;
 5. Presentation Task – drużyny w określonym czasie mają zaprezentować swój zespół, poszczególne etapy powstawania projektu oraz największe wyzwania, z jakimi musiały się zmierzyć podczas konstrukcji robota. Członkowie zespołu muszą też  być przygotowani na ewentualne pytania jurorów[7].

Konkurencje zaprojektowane są na podstawie roadmaps – dokumentacji wykorzystywanej do planowania misji strategicznych NASA i ESA. Rozgrywane są na terenie Mars Yardu stworzonego z kilkuset ton ziemi o kolorze przypominającym tę na powierzchni Marsa, na którym zostają umieszczone przeszkody naturalne odwzorowujące marsjańskie ukształtowanie terenu.

W przeciwieństwie do innych tego typu zawodów, w trakcie ERC zabronione jest korzystanie z nawigacji GPS, a członkowie drużyn kierujący robotami nie widzą ich – korzystają jedynie z podglądu widoku kamery robota.

Zwycięska drużyna II edycji (Saskatchewan, Kanada) z łazikiem


Przypisy | edytuj kod

 1. The first European Mars rovers competition in 2014 in Poland, Science in Poland [dostęp 2019-09-09]  (ang.).
 2. AleksanderA. Kiszniewski AleksanderA., Marsjańskie łaziki w Polsce - European Rover Challenge, Komputer Świat, 7 września 2014 .
 3. European Rover Challenge, czyli bliżej Marsa, magazynterazpolska.pl [dostęp 2019-09-09]  (pol.).
 4. The team from Kielce University of Technology wins the European Rover Challenge, Science in Poland [dostęp 2019-09-09]  (ang.).
 5. PlanetPartners, Coraz wyższy poziom European Rover Challenge, European Rover Challenge [dostęp 2019-09-09]  (pol.).
 6. Kielczanie wygrali konkurs European Rover Challenge | Radio Kielce, www.radio.kielce.pl [dostęp 2019-09-17]  (pol.).
 7. PlanetPartners, Marsjański tor przeszkód – konkurencje zawodów ERC, European Rover Challenge [dostęp 2019-09-09]  (pol.).

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "European Rover Challenge" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy