Europejska Demokracja (Włochy)


Europejska Demokracja w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Europejska Demokracja (Włochy)) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Europejska Demokracja (wł. Democrazia Europea, DE) – włoska centrowa i chadecka partia polityczna, działająca w latach 2001–2002.

Ugrupowanie powstało w lutym 2001. Założył jej Sergio D’Antoni, działacz związkowy, długoletni lider jednej z central związkowych (CISL). Nową formację zasiliły grupy działaczy Włoskiej Partii Ludowej (były minister Ortensio Zecchino, wielokrotny premier Giulio Andreotti) oraz Ligi Północnej (były minister Vito Gnutti)[1]. Europejska Demokracja wystartowała w wyborach parlamentarnych w tym samym roku jako ugrupowanie niezależne, nienależące do żadnego z głównych bloków wyborczych. Do Izby Deputowanych uzyskała wynik na poziomie 2,39% w wyborach proporcjonalnych i 3,52% w okręgach większościowych, zaś do Senatu jej kandydatów poparło 3,15% głosujących[2], co pozwoliło zdobyć partii jedynie dwa mandaty w izbie wyższej.

W grudniu 2002 Europejska Demokracja rozwiązała się, współtworząc wraz z CCD i CDU nową partię – Unię Chrześcijańskich Demokratów i Centrum[3]. W 2004 grupa działaczy wywodząca się z DE opuściła UDC i przyłączyła się do partii Margherita (m.in. Sergio D’Antoni[4]).

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Andreotti e Zecchino vicini al grande strappo (wł.). corriere.it, 2 lutego 2001. [dostęp 10 kwietnia 2011].
  2. Archivo storico delle elezioni (wł.). interno.it. [dostęp 10 kwietnia 2011].
  3. Leaders of Italy (wł.). terra.es. [dostęp 10 kwietnia 2011].
  4. Sergio D’Antoni na stronie Izby Deputowanych XIV kadencji (wł.). [dostęp 10 kwietnia 2011].
Partie polityczne Włoch

Na podstawie artykułu: "Europejska Demokracja (Włochy)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy