Europejska Federacja Piłki Ręcznej


Europejska Federacja Piłki Ręcznej w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Europejska Federacja Piłki Ręcznej (oficjalny skrót EHF, od ang. European Handball Federation) – międzynarodowa organizacja sportowa, zrzeszająca 50 krajowych związków piłki ręcznej oraz 3 członków specjalnych, mająca na celu organizowanie, koordynowanie i promowanie całości spraw związanych z tą dyscypliną sportu (również wersji plażowej) w Europie – zwłaszcza wszelkich, oficjalnych rozgrywek międzynarodowych - klubowych i reprezentacyjnych - we wszystkich kategoriach wiekowych (seniorskich, młodzieżowych, juniorskich) u kobiet oraz mężczyzn.

Spis treści

Historia | edytuj kod

EHF została założona 17 listopada 1991 w Berlinie. 5 czerwca 1992 - podczas pierwszego kongresu organizacji - zdecydowano, że od 1 sierpnia 1992 siedziba EHF będzie się mieściła w Wiedniu. Przez kolejne lata działalności liczba członków federacji zwiększyła się z 29 założycielskich do obecnych 50 (oraz 3 członków specjalnych).

Od sezonu 1993/1994 EHF organizuje wszystkie rozgrywki w ramach europejskich pucharów, dzięki czemu od edycji 1993/1994 dla najlepszych europejskich drużyn klubowych przeprowadzane są zmagania w formacie Ligi Mistrzów oraz Ligi Mistrzyń (wcześniej były to: Puchar Europy Mistrzów Krajowych i Puchar Europy Mistrzyń Krajowych). W 1994 EHF po raz pierwszy zorganizowała mistrzostwa Europy mężczyzn oraz kobiet, które od tego czasu odbywają się co 2 lata.

Członkowie | edytuj kod

Dotychczasowi Przewodniczący | edytuj kod

Ranking EHF | edytuj kod

 Osobny artykuł: Ranking EHF.

Rozgrywki organizowane przez EHF | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Międzynarodowa piłka ręczna

Kontrola autorytatywna (międzynarodowy związek sportowy):
Na podstawie artykułu: "Europejska Federacja Piłki Ręcznej" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy