Europejska Partia Ludowa (Chrześcijańscy Demokraci)


Europejska Partia Ludowa (Chrześcijańscy Demokraci) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Grupa Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci)[1]frakcja polityczna w Parlamencie Europejskim, której początki sięgają pierwszej połowy lat 50. Zrzesza przede wszystkim deputowanych organizacji należących do Europejskiej Partii Ludowej. Od 1999 (tj. od V kadencji) jest największą grupą polityczną w PE. Frakcja posługuje się także uproszczoną nazwą Grupa Europejskiej Partii Ludowej[2].

Grupa Chrześcijańsko-Demokratyczna w Zgromadzeniu Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali powstała oficjalnie 23 czerwca 1953. Gdy w 1979 odbyły się pierwsze powszechne wybory europejskie, frakcja zmieniła nazwę. Od I do IV kadencji Parlamentu Europejskiego występowała jako Grupa Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci). Była w tym czasie drugą frakcją pod względem liczebności, ustępując Grupie Socjalistycznej. W kadencjach V i VI Europejska Partia Ludowa w ramach współpracy z ugrupowaniem Europejscy Demokraci zdecydowała o przyjęciu nazwy Grupa Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci) i Europejskich Demokratów. EPP-ED w obu tych kadencjach była największą frakcją w PE.

Po wyborach w 2009 i rozpadzie porozumienia chadecy powrócili do swojej tradycyjnej nazwy, utrzymując jednocześnie największą reprezentację (265 posłów na początku VII kadencji). Grupa została reaktywowana również w VIII i IX kadencji PE, pozostając w nich najliczniejszą frakcją.

Spis treści

Przewodniczący frakcji | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Grupy polityczne w Parlamencie Europejskim. europarl.europa.eu. [dostęp 2019-07-03].
  2. Grupa Europejskiej Partii Ludowej. europarl.europa.eu. [dostęp 2019-06-08].

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Grupy polityczne w Parlamencie Europejskim

Kontrola autorytatywna (frakcja w Parlamencie Europejskim):
Na podstawie artykułu: "Europejska Partia Ludowa (Chrześcijańscy Demokraci)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy