Europejski Ruch Republikański


Europejski Ruch Republikański w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Europejski Ruch Republikański (wł. Movimento Repubblicani Europei, MRE) – włoska liberalna partia polityczna, działająca w latach 2001–2011, opowiadająca się za ścisłą integracją w ramach Unii Europejskiej.

Ugrupowanie zostało założone w marcu 2001 przez część działaczy Włoskiej Partii Republikańskiej sprzeciwiających się dalszej współpracy z Silvio Berlusconim. MRE przystąpił do Drzewa Oliwnego i wraz z nim do szerokiego bloku wyborczego Unia.

Przewodnicząca partii Luciana Sbarbati w 2004 została jedynym przedstawicielem MRE w Parlamencie Europejskim, ugrupowanie w 2006 uzyskało też jednego posła w Izbie Deputowanych. Ugrupowanie należało do Partii Europejskich Liberałów, Demokratów i Reformatorów i frakcji ALDE.

W 2007 MRE przystąpił do Partii Demokratycznej, zachowując w jej ramach odrębność organizacyjną, działając na zasadzie partii stowarzyszonej. W 2010 ugrupowanie opuściło PD[1]. W 2011 MRE przyłączył się do Włoskiej Partii Republikańskiej.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Direzione Nazionale MRE: sempre nel centro sinistra ma fuori dal PD (wł.). repubblicanieuropei.org, 17 kwietnia 2010. [dostęp 3 sierpnia 2010].
Na podstawie artykułu: "Europejski Ruch Republikański" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy