Europejskie ugrupowanie współpracy terytorialnej w encyklopedii
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwaniaEuropejskie ugrupowanie współpracy terytorialnej (skrót - EUWT, ang. European Grouping of Territorial Cooperation - EGTC) - instytucja ponadnarodowa, tworzona na terytorium Unii Europejskiej i posiadająca osobowość prawną. Jej celem jest ułatwianie i upowszechnianie współpracy transgranicznej jej członków w celu wzmocnienia spójności ekonomicznej i społecznej.
Spis treści
Członkostwo | edytuj kod
Europejskie ugrupowanie współpracy terytorialnej składa się z przynajmniej dwóch członków, położonych na terytorium przynajmniej dwóch państw członkowskich Unii. Należeć do niego mogą:
- państwa członkowskie,
- Decyzję o przystąpieniu Polski do ugrupowania, ma w myśl projektowanej ustawy polskiej, podejmować Rada Ministrów w drodze uchwały[1],
- władze regionalne (np. województwa lub landy),
- władze lokalne (np. powiaty czy gminy),
- uchwałę o przystąpieniu do ugrupowania podejmuje organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego, bezwzględną większością głosów ustawowego składu[2],
- zgodę na przystąpienie jednostki samorządu terytorialnego do jakiegokolwiek EUWT, musi ponadto wyrazić minister spraw zagranicznych, podejmujący decyzję w uzgodnieniu z ministrem spraw wewnętrznych i administracji, ministrem finansów i ministrem rozwoju regionalnego[3]
- procedura ta dotyczy także polskich województw,
- uchwałę o przystąpieniu do ugrupowania podejmuje organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego, bezwzględną większością głosów ustawowego składu[2],
- podmioty prawa publicznego (np. uniwersytety lub instytucje kultury),
- stowarzyszenia skupiające podmioty należące do jednej lub kilku z powyższych grup (np. związki międzygminne).
Podstawy prawne | edytuj kod
EUWT powstało na mocy rozporządzenia (WE) nr 1082/2006[4]. Postanowienia rozporządzenia rozwija polska ustawa z dnia 7 listopada 2008 r. o europejskim ugrupowaniu współpracy terytorialnej (Dz.U. z 2008 r. nr 218, poz. 1390). W myśl rozporządzenia WE oraz ustawy, na gruncie polskiego prawa, ugrupowanie podlega:
- rozporządzeniu WE,
- ustawie o europejskim ugrupowaniu współpracy terytorialnej,
- konwencji i statutowi, które są dokumentami założycielskimi określonego EUWT,
- subsydiarnie - prawu krajowemu. Jeżeli siedzibą EUWT będzie Polska, wówczas stosować do niego będzie się odpowiednio przepisy o stowarzyszeniach.
Cele | edytuj kod
W ramach EUWT samorządy i inne podmioty, wraz z partnerami z innych państw UE, mogą realizować wspólne przedsięwzięcia o charakterze ponadnarodowym, korzystając z unijnych środków finansowych. Istotą tych ugrupowań nie jest prowadzenie działalności gospodarczej, ale ułatwienie współpracy transgranicznej, transnarodowej i międzyregionalnej ich członków[5].
EUWT nie może wykonywać zadań leżących w gestii policji lub zadań w obszarze sprawiedliwości i polityki zagranicznej[6].
Przypisy | edytuj kod
- ↑ Art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 7 listopada 2008 r. o europejskim ugrupowaniu współpracy terytorialnej (Dz.U. z 2008 r. nr 218, poz. 1390)
- ↑ Art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 7 listopada 2008 r. o europejskim ugrupowaniu współpracy terytorialnej (Dz.U. z 2008 r. nr 218, poz. 1390)
- ↑ Art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 7 listopada 2008 r. o europejskim ugrupowaniu współpracy terytorialnej (Dz.U. z 2008 r. nr 218, poz. 1390)
- ↑ Rozporządzenie (WE) nr 1082/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 5 lipca 2006 r. w sprawie europejskiego ugrupowania współpracy terytorialnej (EUWT)
- ↑ Będzie można utworzyć Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej (pol.). e-prawnik.pl, 2008-09-16. [dostęp 2008-10-16].
- ↑ Europejskie ugrupowanie współpracy terytorialnej (EUWT) (pol.). Komitet Regionów. [dostęp 2008-10-16].
Zobacz też | edytuj kod
Bibliografia | edytuj kod
- Grupa Europejskich Studiów Politycznych (Groupe d'études politiques européennes): EUROPEJSKIE UGRUPOWANIE WSPÓŁPRACY TERYTORIALNEJ – EUWT – (pol.). W: Analiza wykonana pod kierunkiem prof. Nicolasa LEVRATA w ramach programu badań KR-u [on-line]. Komitet Regionów Unii Europejskiej, styczeń 2007 r.. [dostęp 2008-10-16].
Linki zewnętrzne | edytuj kod
- Europejskie ugrupowanie współpracy terytorialnej (EUWT) na stronie internetowej Komitetu Regionów {pl}
- Proces legislacyjny wraz z opiniami prawnymi rządowego projektu ustawy o europejskim ugrupowaniu współpracy terytorialnej na stronie Sejmu RP
OryginałEdytujHistoria i autorzy
