Euryptilonidae


Euryptilonidae w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Euryptilonidae – wymarła rodzina owadów z rzędu świerszczokaraczanów. W zapisie kopalnym znane są od cisuralu i gwadalupu w permie. Ich skamieniałości znajdowane są na terenie Rosji i Stanów Zjednoczonych[1].

Opis | edytuj kod

Były to owady o hipognatycnzej głowie, wyposażonej w krótkie czułki, małe oczy i pozbawionej przyoczek. Przedplecze cechowały wcięte na przedzie paranota. Odnóża charakteryzowały duże biodra, uzbrojone golenie oraz pięcioczłonowe, uzbrojone i pozbawione arolium stopy. W użyłkowaniu przednich skrzydeł Żyłka subkostalna kończyła się łącząc z kostalną, sektor radialny brał początek w nasadowej połowie skrzydła, a żyłka medialna zaczynała się rozgałęziać w pobliżu tego miejsca, u nasady zaś będąc zlaną z przednią żyłką kubitalną – ta ostatnia zaś zaczynała się rozgałęziać w swojej nasadowej ćwiartce i pozbawiona była gałęzi tylnych. Pole między żyłkami radialnymi nie zwężało się na żadnym odcinku. Obecna była na przednich skrzydłach międzykrywka (clavus). Odwłok przedstawicieli rodziny miał parę skróconych przysadek odwłokowych[1].

Taksonomia | edytuj kod

Takson ten wprowadzony został w 1940 przez Andrieja Martynowa. W 1962 Aleksandr Szarow sklasyfikował tę rodzinę w Protoblattodea[2]. W 1980 Aleksandr Rasnicyn sklasyfikował ją w rzędzie świerszczokaraczanów (Grylloblattida)[3]. W 2015 Danił Aristow połączył Grylloblattida z Eoblattida w jeden rząd, uznając zgodnie z zasadą priorytetu jako jego naukową nazwę Eoblattida, a Grylloblattodea za synonim[1].

Po rewizji Aristowa z 2015 należą tu następujące rodzaje[1]:

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d D.S. Aristov. Classification of the order eoblattida (insecta: Blattidea) with description of new taxa. „Far East Entomologist”. 301, s. 1-56, 2015. 
  2. A.G. Sharov: Otryad Paraplecoptera. W: Osnovy paleontologii. Chlenistonogie, trakheinye i khelitserovye [Fundamentals of Paleontology: Arthropods, Tracheates, and Chelicerates]. B.B. Rohdendorf (red.). Moskwa: AN SSSR Publ., 1962.
  3. A.P.A.P. Rasnitsyn A.P.A.P., Infraclass Gryllones Laicharting, 1781, [w:] Historical Development of the Class Insecta, B.B.B.B. Rodendorf, A.P.A.P. Rasnitsyn (red.), „Trudy Paleontologicheskogo Instituta Akademii Nauk SSSR”, 178, 1980, 134–135; 164–165 .???
Na podstawie artykułu: "Euryptilonidae" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy