Eve (raperka)


Eve (raperka) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Eve, właśc. Eve Jihan Jeffers[1] (ur. 10 listopada 1978[1] w Filadelfii) – amerykańska raperka. Pod koniec października 2007 roku wzięła udział w telewizyjnej gali stacji VH1Hip Hop Honors 2007.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

The First Lady of Ruff Ryders (1998-1999) | edytuj kod

Eve wkrótce dołączyła do grupy hip-hopowej Ruff Ryders. Pojawiła się na klipach DMX-a „How's It Goin' Down” i „Ruff Ryders Anthem”. Później wystąpiła na mixtape'ie DJ-a ClueThe Professional”, razem z DMX-em, Drag-Onem, Jadakissem i Stylesem na remiksie „Ruff Ryders' Anthem”. Wzięła też udział w nagrywaniu pierwszej składanki Ruff Ryders, „Ryde or Die Vol. 1”, z której wydano dwa single z udziałem Eve: „Ryde or Die” (z The LOX, Drag-Onem i DMX-em) oraz „What Ya Want” (z Nokio z Dru Hill). Potem raperka współpracowała z The Roots, Blackstreet i Janet Jackson. Jej debiutancki album, „Let There Be Eve...Ruff Ryders' First Lady”, okazał się być wielkim sukcesem i stał się drugim albumem raperki-kobiety, który zadebiutował na pierwszym miejscu listy Billboard 200 (pierwszym albumem w tej kategorii był „Chyna DollFoxy Brown, wydany tylko pół roku wcześniej).

Scorpion (2001) | edytuj kod

Po sukcesie pierwszego albumu, Eve wydała kolejny album, „Scorpion” w 2001. Pierwszy singiel, „Who's That Girl”, zapewnił jej sławę na całym świecie. Drugi, „Let Me Blow Ya Mind” (z Gwen Stefani) wyprodukowany przez Dr. Dre, okazał się jeszcze większym sukcesem. Zadebiutował na 2 miejscu listy Billboard Hot 100 (również na piątym miejscu Specja Listy Vivy w kategorii „Najlepsze featuringi”). Utwór ten wygrał nagrodę Grammy w kategorii Best Rap/Sung Collaboration, a „Scorpion” został zatwierdzony jako platyna.

Eve-Olution (2002-2003) | edytuj kod

Trzeci album Eve, Eve-Olution, został wydany latem 2002 roku i zadebiutował na 6 miejscu listy Billboard 200. Pierwszy singiel promujący album, „Gangsta Lovin'”, z Alicią Keys, był kolejnym hitem i zadebiutował na 3 miejscu listy Billboard Hot 100. Kolejny singiel, „Satisfaction”, również odniósł sukces. „Eve-Olution” jest najgorzej sprzedającym się albumem Eve.

Gościnnie na singlach (2005-2007) | edytuj kod

W marcu 2005 Eve wystąpiła na „Rich Girl” Gwen Stefani (7 miejsce na Billboard Hot 100). Później wystąpiła w remiksie „1 Thing” Amerie (1 miejsce Billboard Hot 100). W 2007 wystąpiła na singlu Kelly Rowland „Like This”.

Lip Lock (2007-2013) | edytuj kod

Eve początkowo pracowała nad albumem o nazwie „Here I Am”. Była nawet tracklista krążka. Miały się tam znaleźć piosenki między innymi z Lil Kim, Eminenem czy Cassidy jak i jej inne single takie jak: „Tambourine” i „Give It To You” z Seanem Paulem. Jedną z piosenek „All Night Long” zaśpiewała na jednej z gali MTV w Australii. Ostatecznie piosenki tej nie usłyszeliśmy w całości w wersji studyjnej, jak i całego albumu. Na początku 2013 roku mieliśmy okazję zobaczyć teledysk do nowej piosenki Eve jaką była „She Bad Bad”. Potem wydała kolejny singiel jakim był „Make It Out This Town”. Międzyczasie w wywiadach raperka ujawniała sekrety nowego albumu, jak i swoje spostrzeżenia na różne tematy mniej związane z jej osobą takie jak wojna pomiędzy jej przyjaciółką Lil Kim i inną znaną raperką Nicki Minaj. Ostatnim jak na razie singlem z albumu Lip Lock jest „EVE”. Aktualnie raperka wybiera ostatni singiel z płyty. Ma to być albo „Mama In The Kitchen” ze Snoop Doggiem, albo „Keep Me From You” z piosenkarką Dawn Richard. Eve powiedziała, że wróciła do studia, co może oznaczać nowy album. Widziano ją w obecności innej raperki Diamond. Aktualnym projektem jest kolaboracja Eve, Lil Kim i Missy Elliott.

Dyskografia | edytuj kod

Albumy | edytuj kod

Single | edytuj kod

Inne Single | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Steve Huey: Eve Biography (ang.). allmusic.com. [dostęp 2010-03-21].
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Eve (raperka)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy