Ewa chce spać


Ewa chce spać w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Motyw z filmu na nagrobku Haliny Chmielewskiej

Ewa chce spać – polska komedia filmowa z 1957 roku w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego. Film zdobył Złotą Muszlę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastián.

Film jest debiutem reżyserskim Tadeusza Chmielewskiego, późniejszego reżysera popularnych komedii: Gdzie jest generał?, Jak rozpętałem drugą wojnę światową, Nie lubię poniedziałku, Wiosna panie sierżancie. Ewa chce spać to również debiut siedemnastoletniej Barbary Kwiatkowskiej. Surrealistyczny humor filmu tworzą dialogi autorstwa Jeremiego Przybory.

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Film to nakręcona w konwencji podwórkowej ballady komedia satyryczna. Perypetie szlachetnej i naiwnie prostodusznej dziewczyny, bezskutecznie poszukującej noclegu w nierealnym mieście głupoty i występku. Młoda dziewczyna przyjeżdża w przeddzień rozpoczęcia roku szkolnego do miasta, lecz woźny nie wpuszcza jej do internatu. Ewa przez całą noc nie może znaleźć noclegu. Poznaje sympatycznego policjanta, Piotra, wplątana zostaje w przedziwne, na pół realne, na pół fantastyczne zdarzenia, których bohaterami są policjanci, złodzieje, karawaniarze, prostytutki.

Obsada | edytuj kod

i inni

Produkcja | edytuj kod

Zdjęcia były kręcone w Piotrkowie Trybunalskim (Rynek Trybunalski, ul. Sieradzka, ul. Rycerska, ul. Pijarska, ul. Grodzka, Krakowskie Przedmieście) oraz we Wrocławiu[1]. Niektórzy zatrudnieni aktorzy byli prawdziwymi przestępcami, których na czas trwania zdjęć przywożono z aresztu[1]. Taśma filmowa miała ostatecznie 2818 m.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Agnieszka Warchulińska: Piotrków Filmowy. Piotrków Trybunalski: Urząd miasta w Piotrkowie Trybunalskim, 2011, s. 25-37. ISBN 978-83-933402-0-0.

Bibliografia | edytuj kod

  • Jan Lewandowski: 100 filmów polskich. Chorzów: Videograf II, 2004, s. 36. ISBN 83-7183-326-1.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Ewa chce spać" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy