Eyal Podell


Eyal Podell w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Eyal Podell, Ejal Podell (hebr. אייל פודל; ur. 11 listopada 1975 w Tel Awiwie) – izraelsko-amerykański aktor, występował jako profesor Adrian Korbel w operze mydlanej CBS Żar młodości (The Young and the Restless).

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Ma korzenie aszkenazyjskie, Mizrahi i sefardyjskie. Dorastał w gospodarstwie domowym konserwatywnej religijnej rodzinie żydowskiej. Jego dziadek Odif Podell był współzałożycielem współczesnej architektonicznej wspólnoty Usonia w nowojorskim Pleasantville.

Po spędzeniu pierwszych dwóch lat jego dzieciństwa w Izraelu, jego rodzina przemieściła się do Stanów Zjednoczonych, a potem po roku wyjechała do Hongkongu, w Chinach, gdzie mieszkał przed ukończeniem ośmiego roku życia. Po powrocie do USA, jego rodzina osiedliła się w nowojorskim okręgu Westchester. Uczęszczał do Byram Hills High School w Armonk, w pobliżu Nowego Jorku z aktorem Seanem Maherem. Ukończył wydział zarządzania i wydział teatralny w Dartmouth College w Hanover, w stanie New Hampshire.

Od czasu przybycia do Los Angeles, występował na małym ekranie. Jego debiutem kinowym była rola syna wziętego reportera opiniotwórczej sieci telewizyjnej CBS/producenta popularnego programu „60 minut”, Lowella Bergmana (Al Pacino) w biograficznym thrillerze Informator (The Insider, 1999). Związał się z National Theater Institute i Royal Shakespeare Company w Stratford-upon-Avon (Anglia). Wystąpił w spektaklach: O czym szumią wierzby (The Wind in the Willows) w National Theatre Institute, Jeździec (Equus (@Summer Stock)) jako siedemnastoletni Alan Strang, stajenny, który w rytualnej ceremonii oślepia szóstkę koni na scenie Mt. Holyoke Summer Theatre, Romeo i Julia jako Romeo w Moore Theatre, Sen nocy letniej (A Midsummer Night's Dream) jako Lisander w Moore Theatre, Hamlet jako Laertes w Warner Bently Theatre, Makbet jako Malcolm w Warner Bently Theatre, Homeland i dwóch Jonathona E. Stewarta USONIA i Made In China. Pojawił się na scenie Off-Broadwayu w sztukach: YBGUD w Lillian Theatre i This is Where I Get Off Stagehand w Circle Repertory Theatre Co. Zajmuje się także dubbingiem.

Życie prywatne | edytuj kod

W 2004 roku poślubił Ashley, mają córkę Oren Lily (ur. 11 października 2006).

Filmografia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. oryg. ang. Petty Officer w marynarce wojennej Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii odpowiada stopniowi bosmana MW RP (sierżanta w wojskach lądowych)

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Eyal Podell" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy