Fürth


Na mapach: 49°28′N 11°00′E/49,466667 11,000000

Fürth w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Panorama z Alte Veste Dworzec Główny. Widok z pl. Dworcowego (Bahnhofsplatz) Widok na Zieloną Halę (Grüne Halle)

Fürth – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Środkowa Frankonia, w regionie Industrieregion Mittelfranken. Siedziba powiatu Fürth, chociaż do niego nie należy. Razem z Norymbergą i Erlangen tworzy trójmiasto frankońskie. W 2011 liczyło 116 317 mieszkańców (2011). Najbliżej położone duże miasta: Norymberga ok. 10 km na wschód, Monachium ok. 150 km na południowy wschód, Stuttgart ok. 150 km na południowy zachód i Frankfurt nad Menem ok. 190 km na północny zachód.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Jak głosi legenda, Fürth został założony przez Karola Wielkiego, króla Franków i Longobardów w 793 roku. Pierwsze wzmianki o Fürth znaleziono w dokumentach Henryka II Świętego i pochodzą z 1007 roku. W 1062 król Henryk IV nadał miastu ponownie przywileje handlowe.

W 1634, w trakcie wojny trzydziestoletniej w wyniku bitwy pod Alte Veste pomiędzy wojskami króla szwedzkiego Gustawa II Adolfa oraz cesarskimi pod wodzą Albrechta von Wallensteina miasto uległo niemal całkowitemu zniszczeniu.

Około 1685 roku do miasta napłynęło wielu emigrantów z Francji i Niderlandów, co przyczyniło się do rozwoju rzemiosła. W XIX wieku Fürth stał się miastem przemysłowym. W 1835 roku między Fürth a Norymbergą powstała pierwsza w Niemczech linia kolei żelaznej. W 1843 do użytku oddany został port rzeczny w Poppenreuth na kanale Ren-Men-Dunaj.

W 1922 roku zdecydowana większość mieszkańców Fürth odrzuciła w referendum połączenie z Norymbergą.

Miasto nie zostało zburzone podczas II wojny światowej.

W 1950 liczba mieszkańców przekroczyła 100 000.

Od 1985 roku miasto połączone jest z Norymbergą linią metra.

Podział administracyjny | edytuj kod

W skład miasta wchodzą następujące części miejscowości: Atzenhof, Billinganlage, Burgfarrnbach, Eigenes Heim, Hardhöhe, Scherbsgraben, Schwand, Unterfarrnbach, Altstadt, Dambach, Eschenau, Innenstadt, Oberfürberg, Südstadt, Stadtgrenze, Stadtpark, Unterfürberg, Weikershof, Bislohe, Braunsbach, Espan, Flexdorf, Herboldshof, Kronach, Mannhof, Poppenreuth, Ritzmannshof, Ronhof, Sack, Stadeln, Steinach, Vach.

Polityka | edytuj kod

W Radzie Miasta zasiada 50 radnych: SPD 24, CSU 18, Zieloni 3, Radni niezrzeszeni 3, FDP 1, REP 1.

Transport | edytuj kod

Przez miasto przebiega droga krajowa B8 oraz Autostrada A73.

W mieście znajduje się stacja kolejowa Fürth Hauptbahnhof.

Sport | edytuj kod

Ludzie związani z Fürth | edytuj kod

 Zobacz też kategorie: Ludzie związani z Fürth, Ludzie urodzeni w Fürth.

Współpraca | edytuj kod

Miejscowości partnerskie:

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (miasto niezależne):
Na podstawie artykułu: "Fürth" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy