Füssen


Na mapach: 47°34′N 10°42′E/47,566667 10,700000

Füssen w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Füssenmiasto w południowych Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Szwabia, w regionie Allgäu, w powiecie Ostallgäu. Leży w Allgäu, przy granicy z Austrią, około 25 km na południe od Marktoberdorfu, nad rzeką Lech i zbiornikiem retancyjnym Forggensee, przy autostradzie A7, drodze 16, B17, B310 i linii kolejowej Kaufbeuren – Füssen.

Około 3 km na wschód od Füssen znajdują się dwa zamki Neuschwanstein i Hohenschwangau. W samym Füssen warto odwiedzić kolejny zamek (Hohes Schloss) oraz klasztor.[1]

W Füssen znajduje się kompleks sportowy, w którym znajdują się trzy lodowiska. Co roku, na przełomie czerwca i lipca, odbywa się tam obóz curlingowy Światowej Federacji Curlingu dla juniorów z całego świata.

Lech w Füssen

Polityka | edytuj kod

Burmistrzem miasta jest Paul Iacob z SPD, rada miasta składa się z 24 osób.

Historia | edytuj kod

Füssen zostało zasiedlone w czasach rzymskich, przy Via Claudia Augusta, drodze prowadzącej na południe do północnych Włoch i na północ do Augusta Vindelicum (dzisiejszy Augsburg), dawnej stolicy regionu rzymskiej prowincji Raetia. Oryginalna nazwa Füssen brzmiała „Foetes” lub „Foetibus”, która pochodzi od łacińskiego „Fauces”, co oznacza „wąwóz”, prawdopodobnie nawiązując do wąwozu Lech. W późnej starożytności Füssen było siedzibą części Legio III Italica, która stacjonowała tam, aby strzec ważnego szlaku handlowego przez Alpy.

Później Füssen stało się miejscem, w którym stał „Hohes Schloss” (Wysoki Zamek), dawna letnia rezydencja książąt-biskupów Augsburga. Poniżej Hohes Schloss znajduje się barokowy kompleks dawnego klasztoru benedyktynów św. Manga, którego historia sięga IX wieku. Füssen ma świętego Manga (Magnusa z Füssen) jako swojego patrona. On i jego brat benedyktyn Teodor byli dwoma mnichami z opactwa Saint Gall i uważani są za jego założycieli, obok klasztoru w Kempten. Pierwotne miejsce pochówku Magnusa znajdowało się w małej kaplicy, którą zbudował. Jego kości zostały przeniesione do krypty kościoła zbudowanego w 850 r. Około 950 r. Zniknęły wszystkie jego kości.[4]

Przypisy | edytuj kod

  1. TomaszT. Nygat TomaszT., Fussen w pigułce .
  2. Bayerisches Landesamt für Statistik und Datenverarbeitung - Wahl der Gemeinderäte 2008
  3. Bayerisches Landesamt für Statistik und Datenverarbeitung - Wahl der Gemeinderäte 2002
  4. TomaszT. Nygat TomaszT., Fussen w pigułce. 
Kontrola autorytatywna (miasteczko):
Na podstawie artykułu: "Füssen" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy