FC Barcelona


FC Barcelona w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 10 maj 2021. Od tego czasu wykonano 7 zmian, które oczekują na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Futbol Club Barcelona, FC Barcelona, Barça – hiszpański wielosekcyjny klub sportowy, istniejący od chwili założenia drużyny piłkarskiej. Założony w 1899 roku przez grupę Szwajcarów, Anglików i Hiszpanów, z czasem stał się katalońską instytucją o dużym znaczeniu społecznym. Jego dewiza to Més que un club (pol. Więcej niż klub).

Drużyna piłkarska ma na koncie 26 mistrzostw Hiszpanii[3], 31 pucharów Króla Hiszpanii, 13 superpucharów Hiszpanii[4], 5 pucharów Europy[5], 4 puchary Zdobywców Pucharów[6], 5 superpucharów Europy, 3 klubowe mistrzostwa świata/puchary interkontynentalne i wiele innych trofeów.

Klub ma 142 323 socios[7] – członków klubu – i miliony culés na całym świecie, z których część zrzeszona jest w penyach, czyli oficjalnych fanklubach, których jest 1054[8]. Posiada również rozbudowaną infrastrukturę: stadiony Camp Nou, Estadi Johan Cruyff, miasteczko sportowe Ciutat Esportiva Joan Gamper, szkółkę La Masía oraz halę Palau Blaugrana, w której rozgrywają swoje mecze zawodnicy innych sekcji.

Poza sekcją piłkarską FC Barcelona ma również sekcje koszykówki, piłki ręcznej, hokeju na rolkach i futsalu. Klub posiada także drugą drużynę piłki nożnej, zespoły młodzieżowe i liczne sekcje amatorskie. Jest jednym z trzech klubów, razem z Realem Madryt i Athletikiem Bilbao, które od założenia Primera División, czyli od 1929 roku, nieprzerwanie grają w najwyższej klasie rozgrywkowej Hiszpanii.

Spis treści

Historia | edytuj kod

1899 | edytuj kod

Skład FC Barcelona z 1903 roku

29 listopada 1899 pasjonujący się futbolem 22-letni Szwajcar Hans Gamper wraz z grupą przyjaciół zebranych w sali gimnastycznej Gimnasio Solé[9], przy barcelońskiej ulicy La Rambla utworzył Foot-Ball Club Barcelona. Angielskie pochodzenie nazwy nie jest zbiegiem okoliczności, ponieważ pierwszy prezes klubu, Walter Wild i jego koledzy John Parsons i Wiliam Parsons pochodzili z Wielkiej Brytanii.

Ogłoszenie w magazynie Los Deportes z 22 października 1899: Nasz przyjaciel i partner, Pan Kans Kamper z Sekcji Piłkarskiej (pisane „Foot-Vall”) <<Sociedad Los Deportes>> i były mistrz Szwajcarii, pragnąc zorganizować kilka meczów w Barcelonie, prosi, aby wszyscy, którzy lubią ten sport, skontaktowali się z nim, przyszli do biura redakcji w czwartkowe i piątkowe noce, od 9 do 11.

Akt założycielski podpisali: Walter Wild, Lluís d’Ossó, Bartomeu Terradas, Joan Gamper, Otto Kunzle, Otto Maier, Enric Ducal, Pedro Cabot, Carlos Pujol, Jose Llobet, John Parsons i William Parsons[10].

Pierwszym prezesem klubu został Walter Wild, skarbnikiem mianowano Bartomeu’a Terradasa, a Lluísowi d’Ossó powierzono funkcję sekretarza. Wybrano też bordowo-granatowe barwy, wzorowane na barwach klubu z Bazylei. Klubowym symbolem uczyniono miejski herb oraz ustalono składkę członkowską na utrzymanie klubu, która wynosiła dwie pesety[11].

5 grudnia do zarządu klubu dołączyli: Elies Juncosa, Antonio López, Arthur Witty, Juan de Urruela, Lomba i Shilling. Tydzień później wybrano wiceprezesa, którym został John Parsons, a do drużyny dołączył William Parsons, którego mianowano drugim kapitanem zespołu[12].

1899–1912 | edytuj kod

Dziesięć dni po założeniu klubu, 8 grudnia 1899 o godzinie piętnastej, na pierwszym boisku FC Barcelona, Velodromo de la Bonanova, rozegrano pierwszy mecz: rywalem byli Anglicy, którzy wygrali to spotkanie 1:0; bramka padła w pierwszej połowie spotkania. Ciekawostką jest to, iż grano w dziesięcioosobowych składach. Następnego dnia w istniejącym do dziś katalońskim dzienniku „La Vanguardia” napisano obszerną informację o tym meczu[13][14].

Swoje pierwsze zwycięstwo w historii drużyna odniosła 25 grudnia, wygrywając 3:1 w towarzyskim meczu z lokalnym zespołem Catala FC. Kilka miesięcy później zdecydowano, iż drużyna zasługuje na własne boisko, którego nie będzie musiała dzielić z inną drużyną. Zarząd wydzierżawił obiekt w pobliżu hotelu Casanovas[15].

Pierwsze derby Katalonii rozegrano 23 grudnia 1900, przeciwko studenckiej drużynie Sociedad Española de Futbol. W składzie FC Barcelona nie było obcokrajowców, a spotkanie zakończyło się bezbramkowym remisem.

W 1901 drużyna brała udział w turnieju o puchar ufundowany przez Alfonso Macaya. Zajęła w nim drugie miejsce, jednak już w następnej edycji zatriumfowała, strzelając we wszystkich ośmiu meczach sześćdziesiąt bramek, tracąc przy tym dwie[16].

13 maja 1902, Barça rozegrała swój pierwszy mecz poza Katalonią, a rywalem był nowo powstały Madrid FC (obecnie znany jako Real Madryt), który przegrał z Blaugraną 1:3[17]. Było to spotkanie półfinałowe o puchar Króla Hiszpanii, które to rozgrywki zainicjował Alfons XIII. W finale katalońska drużyna przegrała z Vizcayą 1:2[18].

Dwa lata później, 1 maja 1904, drużyna po raz pierwszy wyjechała z kraju, do Francji, gdzie w Tuluzie na obiekcie Stade Olympique pokonała miejscowy zespół Stade O.E.T. 3:2[19].

W 1905, FC Barcelona triumfowała w Pucharze Katalonii, wygrywając w jego finale z Espanyolem 3:2[20]. Jednak wygrana ta nie uchroniła klubu przed kryzysem – malała liczba socios, w rezultacie w 1908 pozostało ich tylko 38[21]. Wszystko wskazywało na to, że klub się rozpadnie. W tej sytuacji, Joan Gamper zrezygnował z funkcji kapitana drużyny, kończąc sportową karierę i wszedł w skład zarządu jako prezes, który panował przez pięć kadencji. Efekty jego pracy były widoczne już w następnym roku, kiedy to drużyna przeniosła się na wykupiony na własność klubową stadion Camp del carrer Indústria, gdzie od 14 marca 1909 zaczęto rozgrywać mecze.

W sezonie 1909/1910 FC Barcelona wywalczył mistrzostwo Katalonii oraz Puchar Króla Hiszpanii, gdzie w finale drużyna wygrała 3:2 z Españolem Madrid[22]. To spowodowało, że do klubu sami zaczęli zgłaszać się kandydaci na socios i już w następnym sezonie (1910/1911) ich liczba wzrosła do 367. Zespół ponownie był triumfatorem Katalonii oraz zdobył Puchar Pirenejów. W sezonie 1911/1912 przeciwko zarządowi klubowemu zbuntowali się piłkarze, domagając się zapłaty za ich grę dla klubu.

1912–1930 | edytuj kod

14 sierpnia 1912 w klubie pojawił się Paulino Alcántara. W chwili przyjścia do klubu miał niewiele ponad 15 lat. Zadebiutował w wygranym 8:2 spotkaniu w Sabadell z miejscową drużyną CE Sabadell FC[23]. W pierwszym oficjalnym meczu strzelił hat-tricka, a jego drużyna pokonała 9:0 Català SC w rozgrywkach o Puchar Katalonii. Jego rekord (357 bramek w 357 meczach) został do dziś pobity tylko przez Messiego[13].

Rok później klub zdobył trzeci w historii Puchar Króla Hiszpanii, pokonując w finale Real Sociedad 3:2[24], a w następnym roku doznał trzech porażek w meczach z angielską drużyną, Notts County (0:2, 0:4, 3:10)[25].

W 1916 Real Madryt po raz pierwszy rozegrał mecz w Katalonii, który przegrał 0:3. Jednym z zawodników drużyny ze stolicy Hiszpanii był wówczas Santiago Bernabéu[17].

17 lipca 1917, gdy pierwszym oficjalnym trenerem piłkarzy został Jack Greenwell, FC Barcelona wygrała z CE Europa 3:1[26].

W 1922 uzyskano nowy stadion Camp de Les Corts[27][28]. Wybudowanie stadionu uczczono rozegraniem meczu ze szkockim klubem St. Mirren, który drużyna Barcelony zwyciężyła 2:1[29]. W tym samym roku klub zdobył kolejny puchar Króla Hiszpanii, pokonując w finale Real Unión Irún 5:1 (gole Torralby, Samitiera, Gracii, Alcántary (2))[30]. W 25-lecie istnienia klub liczył już 12 207 członków[31].

W 1923, w atmosferze wzrastającego napięcia na arenie politycznej, zwalczające separatystyczny ruch kataloński władze hiszpańskie zmusiły szefów klubu do podania listy członków, wprowadziły też zakaz używania języka katalońskiego i wywieszania na stadionie katalońskich flag. Dwanaście miesięcy później nowo otwarty stadion klubowy został zamknięty na pół roku po tym, jak spalono hiszpańską flagę, a hymn hiszpański wykonywany przez angielską orkiestrę został zagłuszony gwizdami kibiców, którzy zrewanżowali się funkcjonariuszom policji bijących fanów przed stadionem. Joan Gamper został oskarżony o dowodzenie spiskiem, w związku z czym musiał opuścić Hiszpanię i wyjechał do swojego rodzinnego kraju – Szwajcarii. Po powrocie nie brał już aktywnego udziału w życiu klubu[32].

Podczas prezesury Arcadi Balaguera, klub sięgnął dwukrotnie po puchar Króla Hiszpanii – w latach 1925/1926 (2:0 z Arenas de Guecho)[33] i 1927/1928 (3:2 po dogrywce z Atlético Madryt)[34], trzykrotnie triumfował w Campionat de Catalunya (który zastąpił puchar Macaya) w latach 1925/1926, 1926/1927 i 1927/1928[35][16] oraz wygrał pierwszą edycję hiszpańskich rozgrywek ligowych, które zostały zainaugurowane 10 lutego 1929. FC Barcelona wygrała zarówno mecz w pierwszej kolejce rozgrywek 12 lutego 1929 przeciwko Real Racing Club na wyjeździe (2:0), jak i ostatni – u siebie 4:1 z Real Union Club Irun 23 czerwca 1929. Dzięki temu zwycięstwu Barcelona zepchnęła rywala ze stolicy, Real Madryt, na drugą pozycję w tabeli. Kataloński klub strzelił w pierwszym sezonie ligowym 37 bramek, stracił dwie[36]. Arcadi Balaguer, po zrezygnowaniu ze stanowiska, został odznaczony medalem za zasługi[35].

1933–1942 | edytuj kod

Jeden z meczów na stadionie de la calle Industria

Josep Samitier przeszedł do Realu Madryt, gdzie z Zamorą pomógł klubowi ze stolicy w zdobyciu tytułu mistrza kraju, a w 1935 Samitier, który wykorzystał słabe strony Barcelony, poprowadził swój obecny klub do jednej z najwyższych wygranych z odwiecznym rywalem, 8:2.

W 1936 wybuchła wojna domowa. W czasie działań ucierpiał również kataloński klub. Liczba socios uległa zmniejszeniu – z 7719 do 2500. Miesiąc po rozpoczęciu walk, Josep Sunyol, ówczesny prezes klubu, został wezwany na posiedzenie federacji piłkarskiej do Madrytu. Po wyjeździe jego samochód został zatrzymany w Sierra de Guadarrama przez patrol wojsk frankistowskich, a sam Sunyol zastrzelony[37][17]. Natomiast Angel Arocha, piłkarz, który strzelił 214 bramek dla Katalończyków w 207 meczach, został siłą wcielony do armii w Aragonii. Szesnastu graczy zespołu wyjechało do Ameryki, aby rozegrać mecze w Meksyku i w Stanach Zjednoczonych, co miało poprawić kiepską sytuację klubu; tylko czterech z nich wróciło do Hiszpanii w związku z trwającą wojną[38].

Francuska sekretarka klubu, Rossend Calvet i Mata wyjechała do Francji, aby w paryskim banku ulokować 12 900 dolarów. Fundusz ten był podporą klubowych władz. 16 marca 1938 na budynek siedziby klubu spadła bomba niszcząc pomieszczenie z trofeami. Została też zniszczona kasa klubu. Jednak klub istnieć nie przestał, ponieważ dozorca odnalazł kasetkę, w której znajdowało się 2500 peset. Klub zdobył tylko mistrzostwo Katalonii, bo rozgrywki ligowe były zawieszone na czas wojny, która skończyła się w 1939 porażką republikanów[38].

W 1940, na osobisty rozkaz Francisco Franco, zmieniono nazwę z angielsko brzmiącej Football Club Barcelona na hiszpańską nazwę – Club del Futbol Barcelona, a także herb (redukując z czterech do dwóch czerwonych pasków na Seneyrze; powrót nastąpił w 1949, na pięćdziesięciolecie klubu). Do dawnej nazwy powrócono w 1974[39], zaś pozwolenie na wywieszanie katalońskich flag na obiekcie nastąpiło po śmierci dyktatora w 1975[28].

1942–1957 | edytuj kod

W 1942 klub przeżył jeden z najdziwniejszych okresów w historii ligi hiszpańskiej – drużyna, która gdyby nie wygrała meczu (5:1) z Realem Murcią spadłaby do Segunda División, jednak ostatecznie zajęła 12 miejsce w lidze, a jednocześnie zdobyła puchar Króla Hiszpanii wygrywając w finale z Athletic Bilbao 4:3[40], natomiast Mariano Martín został królem strzelców w lidze, strzelając 32 gole w 26 meczach[41].

Rok później, w pierwszym meczu w półfinale Pucharu krajowego, FC Barcelona wygrał mecz z Realem Madryt u siebie na Les Corts 3:0, lecz w rewanżu na stadionie Santiago Bernabéu, przegrali 11:1 mecz rozegrany był 13 czerwca 1943[42].

W następnym roku z pracy w roli trenera został zwolniony José Nogués, a na jego miejsce mianowano byłego zawodnika zespołu, Josepa Samitiera. W roli trenera pracował przez trzy lata, lecz do jego osiągnięć zaliczyć można tylko pierwsze miejsce w lidze w sezonie 1944/1945[43]. Później drużyna, prowadzona już przez jego następcę, triumfowała w sezonach: 1947/1948[43] i 1948/1949[43]. W 1950, w meczu rozgrywanym na Les Corts pomiędzy FC Barcelona a Realem Madryt padł wynik 7:2.

Kilka miesięcy po tym wydarzeniu do FC Barcelona przyszedł Ladislao Kubala. Z początku nie mógł jednak uczestniczyć w spotkaniach, jakie rozgrywała jego nowa drużyna, z powodu sankcji nałożonych przez organizację FIFA, co trwało aż do 29 kwietnia 1950. Po oficjalnym dołączeniu Węgra do zespołu, Duma Katalonii z sześcioma zwycięstwami i jednym remisem wygrała kolejną edycję Pucharu Hiszpanii. W finale tych rozgrywek, Kubala strzelił trzy gole w wygranym 3:0 meczu z Realowi Sociedad[44]. W 1952 Drużyna Pięciu Pucharów (kat. Barça de les 5 Copes)[45] zdobyła Puchar Ligi Hiszpańskiej, Latin Cup, Trofeum Eva Duarte, Trofeum Martini & Rossi oraz Puchar Hiszpanii, pokonując w jego finale Valencię CF 4:2, pomimo że do przerwy przegrywała 0:2[46].

Na początku następnego sezonu Węgier zachorował na gruźlicę, co odbiło się miejscem w środkowej części tabeli, jakie Azulgrana zajmowała podczas jego choroby do 22 lutego, gdy ten powrócił na spotkanie z Racingiem Santander i pomógł drużynie wywalczyć pierwsze miejsce w tabeli (FC Barcelona wyprzedziła w ostatniej kolejce Valencię)[47] i zdobyć kolejny Puchar kraju (2:1 w finale z Athletikiem Bilbao)[48].

1953–1957 | edytuj kod

Gdy władze Realu Madryt dowiedziały się, iż Alfredo Di Stéfano ma przejść do FC Barcelona, za wszelką cenę usiłowały nie dopuścić do tego transferu. Rozpoczęły negocjacje z Millonarios de Bogotá, gdzie Argentyńczyk wcześniej występował, lecz bez zgody federacji FIFA. Wcześniej klub z Katalonii ustalił z uprawnionym właścicielem piłkarza – River Plate, kwotę odstępnego, która wynosiła 2 miliony peset. 15 września 1953 Królewska Hiszpańska Federacja Piłkarska poprosiła FIFA o rozsądzenie kwestii, którego klubu zawodnikiem jest Argentyńczyk. Ta najpierw oznajmiła, iż „Di Stéfano nie może zagrać w żadnym klubie hiszpańskim do chwili, gdy jego sytuacja [...] nie zostanie całkowicie wyjaśniona”, a następnie poprosiła o arbitraż byłego prezesa RFEF, Armado Muñoza Calero, który zaproponował, aby Di Stéfano rozegrał sezony 1953/1954 i 1955/1956 w barwach Realu Madryt, natomiast 1954/1955 i 1956/1957 w barwach FC Barcelona. Oba kluby zaprotestowały, chcąc mieć zawodnika na własność. W Barcelonie cały zarząd podał się do dymisji rezygnując jednocześnie z praw do zawodnika. W efekcie, Di Stéfano trafił do Madrytu, gdzie pomógł zwyciężyć w kilku pierwszych edycjach Pucharu Mistrzów[49].

Po dwóch latach dominacji w lidze Barça w 1953 spadła na drugie miejsce w tabeli, a triumfował Real Madryt[50]. Także w pucharze krajowym Katalończykom się nie powiodło – w ćwierćfinałowym meczu z Athletic Bilbao, kontuzjowany został Kubala, co wyłączyło go z gry na cztery i pół miesiąca, a w finale tych rozgrywek pokonała ich Valencia rezultatem 3:0[51].

W następnym sezonie zakupiono dla wzmocnienia drużyny Luisa Suáreza z Deportivo La Coruña, ponieważ Kubala narzekał na kontuzję kolana, a klub uplasował się na drugiej pozycji w tabeli La Liga ulegając stołecznemu rywalowi.

28 listopada 1954 została rozpoczęta budowa nowego stadionu – Camp Nou. Drużyna pod wodzą byłego bramkarza klubowego – Franza Platki zdobyła w sezonie 1955/1956 pierwszy w swojej historii Puchar Miast Targowych, wygrywając z reprezentacją Londynu w dwumeczu 6:2[52].

W lidze zajęła drugie miejsce, zaraz za Athletic Bilbao. Inauguracyjny mecz na otwarcie Camp Nou został rozegrany 24 września 1957. Rywalem był stołeczny polski klub, Legia Warszawa, która wystąpiła jako Reprezentacja Warszawy. Mecz zakończył się zwycięstwem gospodarzy 4:2. Bramki dla Dumy Katalonii zdobyli Eulogio Martínez, Justo Tejada, Francisco Sampedro Lluesma oraz Evaristo. Dla warszawian trafili Henryk Szymborski oraz Władysław Soporek.

Natomiast w pucharze krajowym, FC Barcelona pokonał w derbowym pojedynku RCD Espanyol 1:0[53].

1960–1978 | edytuj kod

W 1960, zawodnik Dumy Katalonii Luis Suárez, został uznany najlepszym piłkarzem Europy i zdobył Złotą Piłkę[54]. Ponadto zespół obronił Puchar Miast Targowych (finał z Birmingham 0:0 w pierwszym spotkaniu, i 4:1 w drugim)[55]. Świetna passa utrzymywała się także w lidze, gdzie drużyna w sezonie 1959/1960 nie przegrała żadnego meczu rozegranego u siebie, czego skutkiem był triumf w La Liga[56]. Liczba członków klubu wzrosła do 50 000. Na arenie międzynarodowej drużyna powstrzymała Real Madryt w jego wędrówce po kolejny z rzędu Puchar Mistrzów (w drugiej rundzie, 1/8 finału). W pierwszym meczu padł remis 2:2 w Madrycie, w drugim rozgrywanym w Barcelonie, 2:1 dla gospodarzy. Bramkę na wagę awansu do kolejnej rundy zdobył z rzutu karnego Luis Suárez. Arbitrem tego spotkania był Arthur Ellis[57]. Barcelona doszła do finału, gdzie ostatecznie przegrała z SL Benfica 2:3 (dwa gole dla Barçy zdobył Sándor Kocsis)[58].

23 czerwca 1963, klub zdobył kolejny Puchar Hiszpanii (nazywany, w czasie rządów Franco, Copa del Generalisimo). Rywalem w finale rozegranym na Camp Nou był Real Saragossa. Gole dla Barçy zdobyli: Pereda, Sandor Kocsis i Zaldúa[59]. Natomiast w lidze, po zajęciu szóstej, najgorszej od dwudziestu lat pozycji[60], władze zdecydowały się odmłodzić zespół, na skutek czego odeszli Antonio Ramallets, Zoltán Czibor i Luis Suárez.

Trzy lata później zostały sprzedane tereny byłego stadionu Les Corts za 226 milionów peset, co wyraźnie wpłynęło na budżet klubu, który potrzebował dobrych piłkarzy. Po raz trzeci w swojej historii drużyna wywalczyła Puchar Miast Targowych. Mimo porażki w pierwszym meczu finałowym z Realem Saragossa 0:1, triumfowała wygrywając rewanżowe spotkanie 4:2 (po dogrywce)[61][62].

W 1968 Real Madryt przegrał z Barçą 0:1 na swoim własnym stadionie w finale Pucharu Hiszpanii[63]. Mecz ten został określony mianem butelkowego finału, ponieważ wściekli madryccy kibice po przegranym meczu zaczęli rzucać w piłkarzy Blaugrany butelkami; żaden z nich nie został jednak trafiony[64].

W 1969 roku Duma Katalonii poniosła porażkę 0:1 ze Slovanem Bratysława w finale Pucharu Zdobywców Pucharów[65].

13 sierpnia 1973 za 922 000 funtów został kupiony Johan Cruijff z Ajaksu Amsterdam – trener Rinus Michels zaoferował mu ponad pięciokrotnie wyższą stawkę niż poprzedni klub piłkarza. Sam zawodnik miał też do wyboru Real Madryt, lecz wybrał Barçę. Na uzasadnienie swojego stanowiska wypowiedział zdanie:

Nigdy nie przejdę do klubu, który sympatyzował z reżimem Franco.

Johan Cruijff o wyborze klubu[66]

Rok po dołączeniu do składu Cruijffa, także za namową Michelsa podpisano kontrakt z Johanem Neeskensem.

W 1974 FC Barcelona zapewnił sobie na sześć kolejek przed końcem rozgrywek pierwsze miejsce w tabeli ligi hiszpańskiej, a w jednym z ostatnich meczów wygrał na wyjeździe 5:0 z Realem Madryt. Jednak w kolejnym sezonie zajął ostatecznie trzecie miejsce z 14. punktami straty do rywala z Madrytu. W finale Pucharu Hiszpanii Real wygrał z Blaugraną 4:0[67].

W 1978 na stanowisko prezesa klubu został wybrany Josep Lluis Nuñez, który sprawował ten urząd najdłużej – przez 22 lata (5 kadencji). Radość piłkarzy z tego wyboru przypieczętowana została zwycięstwem 3:1 w finale pucharu krajowego[68]. W następnym roku Barcelona ograła 4:3 (2:2) niemiecką Fortunę Düsseldorf w finale Pucharu Zdobywców Pucharów. Spotkanie oglądało na stadionie w Bazylei 58 000 kibiców obu drużyn[69].

1978–1988 | edytuj kod

1 marca 1981, po meczu ligowym z Hérculesem Enrique Quini został uprowadzony przez grupę znaną jako Batallon Catalano-Espanyol[70][71] i był więziony przez 25 dni. Po złożeniu przez władze klubu obietnicy, że rezygnuje z wygranej w Pucharze Hiszpanii, został uwolniony przed meczem finałowym, w którym przeciwnikiem klubu z Katalonii był Sporting Gijón. Katalończycy wygrali 3:1, a jedną z bramek strzelił właśnie wcześniej uprowadzony piłkarz[72].

Na potrzeby Mistrzostw Świata Camp Nou powiększono do 120 000 miejsc. 7 listopada 1982 do Barcelony przyjechał papież Jan Paweł II, który odprawiał mszę w obecności kilkuset tysięcy wiernych (otrzymał także kartę socios klubu z numerem 10 080)[73]. Następnie został rozegrany mecz finałowy Pucharu Zdobywców Pucharów pomiędzy drużyną Barcelony a belgijskim Standardem Liège, który drużyna gospodarzy wygrała 2:1 (dwa gole Allana Simonsena i jeden Quiniego)[74].

W ramach transakcji transferowych w roku 1982 został zakupiony Diego Maradona z Boca Juniors za dość dużą sumę w owych czasach – 3 miliony funtów, jednak nękany kontuzjami, po dwóch latach pobytu w Katalonii, sprzedany został do włoskiego klubu SSC Napoli za 5 milionów funtów. Jego miejsce zajął wcześniej rezerwowy, Bernd Schuster, który pomógł drużynie zdobyć swój dziesiąty tytuł triumfatora ligi hiszpańskiej w historii klubu. Liczba członków klubu przekroczyła 100 000. Oprócz Maradony w tamtym sezonie Barcelonę opuścił także Enrique Quini, który popisał kontakt ze Sportingiem Gijón.

Rok później Barça po raz pierwszy w historii przegrała na swoim obecnym stadionie, Camp Nou z Realem Madryt 1:2. Przed tym meczem zespół z Madrytu doznał tu 14 porażek i trzy razy zremisował.

W 1986 drużyna pod wodzą trenera Terry’ego Venablesa dostała się do finału Pucharu Europy, jednak przegrała w karnych ze Steauą Bukareszt 0:2 (po 120 minutach brzmiał wynik 0:0). Rozegrano go w Sewilli, w obecności 70 tysięcy kibiców[75].

Latem 1986 roku do klubu sprowadzono Garry’ego Linekera, Andoniego Zubizarrete oraz Marka Hughesa. Sezon 1986/87 Barcelona zakończyła na drugim miejscu w lidze, ze stratą zaledwie jednego punktu do lidera – Realu Madryt. Kapitalny sezon zaliczył nowo sprowadzony Gary Lineker, który w rozgrywkach hiszpańskiej ligi strzelił aż 20 bramek dla Blaugrany.

W sezonie 1987/1988 trenerem został Luis Aragonés, który jednak nie umiał wprowadzić nowego nowego ducha w drużynę, co odbiło się na wynikach – 15 zwycięstw w lidze w sezonie uplasowało klub na szóstej pozycji w tabeli[76].

Mimo to klub zdobył Puchar Hiszpanii[77] dający awans do zmagań o Puchar Zdobywców Pucharów, który w następnym sezonie udało się zdobyć pod wodzą nowego trenera – Johana Cruijffa[78]. Holender sprowadził nowych zawodników: José Mari Bakero, Beguiristáina, Sacristána, Salinasa i awansował do pierwszej drużyny młodziutkiego Guillermo Amora. To właśnie ci zawodnicy przyczynili się do wygranej w Pucharze[79].

1988–1996 Dream Team | edytuj kod

W sezonie 1989/1990 do drużyny Cruijffa dołączyli Ronald Koeman i Michael Laudrup. Zespół wygrał 2:0 w finale Pucharu Króla Hiszpanii z Królewskimi (mecz był rozgrywany w Walencji), po raz kolejny triumfując w krajowych pucharach. Następny sezon też okazał się szczęśliwy – pomimo operacji wszczepienia by-passów, jakiej musiał poddać się trener Katalończyków oraz półrocznej pauzy w grze Ronalda Koemana (Christo Stoiczkow, piłkarz, który w barwach klubu rozegrał 151 spotkań i strzelił 76 bramek nie grał przez dwa miesiące z powodu zawieszenia), klub zdobył Superpuchar Hiszpanii[80], mistrzostwo Hiszpanii i mistrzostwo Katalonii oraz Puchar Theresa Therrara[81].

Johan Cruijff, jako trener stworzył jeden z najlepszych zespołów w historii klubu.

Rok 1992 zapisał się złotymi zgłoskami w historii katalońskiego klubu. W Hiszpanii Azulgrana zdobyła dwunasty tytuł triumfatora ligi hiszpańskiej[82]. Natomiast w Pucharze Europy dotarła do finału i 20 maja 1992 zmierzyła się z włoskim klubem UC Sampdoria na londyńskim stadionie Wembley w obecności 70 827 kibiców[83]. W regulaminowym czasie gry, mimo kilku akcji podbramkowych, nie padła ani jedna bramka. Dopiero w dogrywce, w 112 minucie, po faulu jednego z piłkarzy włoskich, do piłki podszedł Koeman (mimo że występował na pozycji obrońcy, strzelił 213 bramek w karierze) i z rzutu wolnego ulokował piłkę w siatce przy lewym słupku.

W tym samym roku odbywały się także Igrzyska Olimpijskie w Barcelonie. Na Camp Nou reprezentacja Hiszpanii pokonała Polskę 3:2.

Rok później losy pierwszego miejsca w lidze ważyły się do ostatniej kolejki. Klub ze stolicy poleciał na Wyspy Kanaryjskie, aby zagrać z Teneryfą, z którą przegrał ostatecznie 0:2, natomiast Barcelona wygrała z Realem Sociedad 1:0, co dało Katalończykom mistrzostwo kraju[84]. Drużyna zdobyła także Puchar Therresa oraz Puchar Katalonii.

W sezonie 1993/1994 zmagania były bardziej dramatyczne. W styczniu FC Barcelona pokonała Real Madryt 5:0 na Camp Nou. W ostatniej kolejce rozgromiła 5:2 Sevillę FC, zrównując się dorobkiem punktowym z Deportivo La Coruña. Dzięki temu, że gracz Deportivo, Miroslav Đukić, w ostatniej minucie meczu przeciwko Valencii nie wykorzystał rzutu karnego, oraz korzystniejszemu bilansowi bezpośrednich spotkań Barça zanotowała wówczas kolejny triumf w La Liga[85].

Na arenie międzynarodowej drużyna przegrała w finale Ligi Mistrzów z A.C. Milan 0:4. To spowodowało, że odeszli Andoni Zubizarreta, Julio Salinas, Michael Laudrup i niezadowolony ze złej atmosfery wewnętrznej Christo Stoiczkow.

W następnym sezonie Barcelona nie wywalczyła już pierwszego miejsca w tabeli ligowej (jak to było przez ostatnie 4 lata) i zajęła czwarte miejsce, z 9 punktami straty do lidera, którym był Real Madryt[86]. W 1996 z posady trenera Barçy zrezygnował Johan Cruijff, któremu nie udało się zdobyć żadnego znaczącego trofeum w sezonie 1995/1996.

Ronald Koeman – strzelec jedynej bramki w meczu z Sampdorią w finale Pucharu Europy w 1992.

1996–2000 | edytuj kod

W sezonie 1996/1997 drużynę prowadził sir Bobby Robson, a do zespołu dołączyli Ronaldo i niechciany w Realu Madryt Luis Enrique. Doszli także: Vítor Baía, Christo Stoiczkow, Fernando Couto, czy Laurent Blanc. Zespół opuścił Gheorghe Hagi, który głównie odgrywał rolę rezerwowego Barçy. Ronaldo i Luis Enrique spisywali się świetnie, pierwszy zdobył tytuł króla strzelców, a pochodzący z Asturii Enrique nie miał problemów z aklimatyzacją. Barcelona zdobyła Puchar Zdobywców Pucharów wygrywając w finale 1:0 z Paris Saint Germain po golu Brazylijczyka[87]. W lidze hiszpańskiej, mimo zdobycia aż 102 goli, klub zajął drugie miejsce[88], ale zdobył na osłodę Puchar Króla Hiszpanii[89].

W sezonie 1997/1998 zespół prowadził już Louis van Gaal. Zakupił on do klubu Rivaldo, Sonnego Andersona, a także trzech zawodników AC Milan: Michaela Reizigera, Christophera Dugarriego oraz Winstona Bogardego. W pierwszym sezonie Holendra Barcelona zdobył dublet: mistrzostwo[90] i puchar Hiszpanii[91]. Natomiast w jubileuszowym sezonie 1998/1999 mistrzostwo Hiszpanii[92]. Do zdobycia mistrzostwa w dużym stopniu przyczyniła się nowo pozyskana gwiazda klubu – Patrick Kluivert. Jednakże pomimo sukcesów krajowych w tych dwóch sezonach FC Barcelona wyraźnie rozczarowała na arenie międzynarodowej (m.in. odpadnięcie już w fazie grupowej Ligi Mistrzów 1997-1998 i 1998-1999). W kolejnym sezonie 1999/00 mimo walki na kilku frontach FC Barcelona nie zdobył żadnego trofeum, a kibice mieli powoli dość van Gaala, który uczynił z Barçy „holenderską kolonię”. W sezonie 2000/01 zostali sprowadzeni Marc Overmars i Emmanuel Petit, którzy mieli uleczyć sytuację w klubie, niestety nie udało im się. Przez kolejne kilka sezonów Barcelona rozczarowywała swych fanów, nie osiągając żadnych sukcesów mimo ogromnych pieniędzy wydanych na piłkarzy przez Joana Gasparta wybranego w 2000 na prezesa klubu.

2000–2003 | edytuj kod

Joan Gaspart, który dotąd był wiceprezesem klubu, dążył do naprawy sytuacji. Podczas jego urzędowania na tym stanowisku sprowadzono między innymi Diega Maradonę, Gary’ego Linekera, Bernda Schustera, Romário i Ronaldo. W wyborach na prezesa zdobył 54,87% głosów, głosowało na niego 25 181 socios FC Barcelona.

Na początku oddany barwom klubowym prezes był szanowany przez kibiców. W czasie swojej prezesury zakupił między innymi Marca Overmarsa i Emmanuela Petita. Za te transfery zapłacił 32 miliony funtów. Część tych funduszy odzyskał, po nieporozumieniu z Portugalczykiem Luísem Figo, którego sprowadził Johan Cruijff, ówczesny trener klubowy. W tym czasie niemal równolegle trwały wybory prezesa Realu Madryt, gdzie wystartował Florentino Pérez, który chciał pozyskać piłkarza do kastylijskiego klubu. Pérez oznajmił, iż spotkał się z Portugalczykiem i ten wykazał chęć gry na Santiago Bernabéu. Jednak Joan Gaspart temu zaprzeczał, a piłkarz nie wypowiadał się oficjalnie na ten temat. Zarząd FCB sądził, iż chce on wymusić na klubie wyższy kontrakt. Jednak ostatecznie, ku zdziwieniu socios, jak i kibiców Azulgrany, przeszedł na stronę przeciwnika[13].

W lidze hiszpańskiej FC Barcelona na koniec sezonu zajął 4 miejsce, dzięki hat-trickowi Rivaldo w ostatnim w sezonie spotkaniu z Valencią[93]. Klub w rozgrywkach europejskich Pucharu UEFA doszedł do półfinału, ale został pokonany przez Liverpool.

W następnym sezonie do klubu przyszli między innymi Fábio Rochemback, Javier Saviola, Philippe Christanval i Patrik Andersson, natomiast zespół opuścili Pep Guardiola, Emmanuel Petit i Simão Sabrosa. Pomimo że klub dokonał wielu transferów nie przyniosło to oczekiwanych rezultatów – pomimo tych wzmocnień klub ponownie uplasował się na koniec sezonu na czwartej pozycji w tabeli[94]. W Lidze Mistrzów został wyeliminowany przez Real Madryt.

W 2002 trenerem drużyny został Louis van Gaal, który już prowadził klub w latach 1997–2000, jednak bez większych sukcesów. Tak było też tym razem. Van Gaaal postawił przede wszystkim na wychowanków klubu. Do pierwszego składu awansowali m.in. Víctor Valdés, Fernando Navarro czy Andrés Iniesta. Ponadto do klubu zakupiono Juana Romána Riquelme. Pomimo że klub zasiliło wielu młodych graczy w dziewiętnastej kolejce Primera División zespół znajdował się trzy punkty od strefy spadkowej. To spowodowało, iż van Gaal pożegnał się z posadą trenera pierwszego zespołu, a następcą został Radomir Antić, z pomocą którego na koniec sezonu klub uplasował się na szóstej pozycji, dającej awans do rozgrywek o Puchar UEFA[95].

Po tym sezonie z fotela prezesa ustąpił Joan Gaspart, pozostawiając klub w głębokim kryzysie. Podczas jego prezesury na transfery wydano około 200 milionów euro.

2003–2008 Era Franka Rijkaarda | edytuj kod

Ronaldinho, był jednym z najważniejszych piłkarzy zespołu Rijkaarda.

Przełomem okazało się przybycie nowego prezesa klubu, Joana Laporty, wybranego przez socios na to stanowisko w 2003[96][97]. W 2003 roku na stanowisko trenera został powołany Frank Rijkaard. Nowe władze starały się odbudować zespół. Mimo przegranej walki z Realem Madryt o sprowadzenie do klubu Davida Beckhama, udało im się w 2003, niejako na osłodę, podpisać kontrakt z Ronaldinho. Stał się on od razu ostoją drużyny oraz jej najpewniejszym punktem. Sezon później na Camp Nou przybyli zawodnicy, którzy mieli za zadanie odmłodzenie kadry, między innymi: Deco, Samuel Eto’o, Ludovic Giuly. Razem z Ronaldinho oraz wychowankami klubu (Puyolem, Xavim i Valdésem) mieli sprawić, by Barcelona zabłysła jak za dawnych lat. Pierwszym zwiastunem lepszych czasów było zdobycie mistrzostwa oraz Superpucharu Hiszpanii w 2005[98].

Sezon 2005/2006 | edytuj kod

Sezon 2005/2006 był jednym z najlepszych w historii klubu. W tabeli Primera División klub uplasował się na pierwszej pozycji[99]. Po raz drugi w swojej historii drużyna zdobyła Ligę Mistrzów. W finale zmierzyła się z Arsenalem, który po raz pierwszy miał okazję walczyć o najwyższe piłkarskie trofeum. Na początku tego spotkania przeważali gracze angielskiej drużyny i już w drugiej minucie gry doszło do poważnego zagrożenia bramki Barcelony, ale Thierry Henry nie wykorzystał sytuacji sam na sam z Valdésem. Dopiero po kilku minutach gry, Katalończycy ruszyli do ataku na bramkę Jensa Lehmanna.

W 19. minucie Ronaldinho podał do znajdującego się w obrębie pola karnego Samuela Eto’o. Kameruńczyk został sfaulowany przez Lehmanna, za co ten dostał czerwoną kartkę, a na jego miejsce wszedł Manuel Almunia. W 36. minucie gry „zasnęła” nieco obrona Azulgrany, czego skutkiem było dośrodkowanie Thierry’ego Henry, na główkę Sola Campbella, a ten strzelił prosto do bramki nie dając szans katalońskiemu bramkarzowi. Dopiero w drugiej połowie gry padła bramka dla Barcelony, po podaniu szwedzkiego napastnika Henrika Larssona w stronę Eto’o, który był zaledwie dwa metry przed bramką Almunii i wykorzystał tę sytuację w 76. minucie. Pięć minut później Barcelona wyszła na prowadzenie po golu brazylijskiego rezerwowego, Juliana Bellettiego, który tym samym zdobył swoją pierwszą bramkę dla drużyny.

Finał Ligi Mistrzów 2005/2006[100]

Frank Rijkaard, jeden z najbardziej utytułowanych trenerów w historii klubu.

Sezon 2006/2007 | edytuj kod

Sezon 2006/2007 Barça rozpoczęła od zwycięstwa 3:0 w Superpucharze Hiszpanii przeciwko Espanyolowi Barcelona[101]. Z Ligi Mistrzów drużyna odpadła w fazie pucharowej, od razu po wyjściu z grupy, z rywalem, jakim był Liverpool F.C., notabene zwycięzcą tych rozgrywek z 2005 roku[102]. W lidze Barcelona od początku zajmowała pierwsze miejsce w tabeli, czasami oddając je Sevilli. Lecz pod koniec sezonu Real Madryt dogonił drużynę z Katalonii. Mimo wygranego przez Barçę w ostatniej kolejce spotkania z beniaminkiem i zarazem spadkowiczem z Primera División Gimnastikiem Tarragona 5:1[103], drużyna nie obroniła mistrzostwa kraju, gdyż Real Madryt odniósł zwycięstwo 3:1 nad Realem Mallorca i mając korzystniejszy bilans bramkowy, zdobył mistrzostwo kraju[104]. Na osłodę zespół Blaugrany wywalczył w sezonie 2006/2007 Puchar Katalonii.

15 sierpnia 2007 FC Barcelona zdobyła Puchar Beckenbauera, grając przeciwko Bayernowi Monachium i wygrywając ostatecznie 1:0 po bramce Lionela Messiego[105].

3 lipca 2007 ogłoszono, iż przestała istnieć druga drużyna rezerw – FC Barcelona C. Stało się to z powodu spadku z Segunda División B do Tercera División pierwszej drużyny rezerw – Barçy B. W efekcie FC Barcelona C musiałaby być przesunięta do I ligi katalońskiej, ponieważ przepisy zakazują gry dwóm zespołom jednego klubu w jednej klasie rozgrywkowej Hiszpanii[106].

Sezon 2007/2008 | edytuj kod

Sezon 2007/2008 zaczął się od kupna Thierry’ego Henry'ego za 24 miliony euro. Mimo bardzo dobrego składu, drużyna grała kiepsko. Jedną z głównych przyczyn tak słabego sezonu był spadek formy Ronaldinho, który, oficjalnie, doznał kontuzji. Sezon ligowy drużyna FC Barcelona zakończyła na trzeciej pozycji[107]. Wraz z końcem sezonu, trener zespołu Frank Rijkaard zrezygnował z dalszego prowadzenia Barcelony.

2008–2012 Era Pepa Guardioli | edytuj kod

Sześć zdobytych trofeów klubowych w 2009 roku

Sezon 2008/2009 FC Barcelona rozpoczęła z nowym trenerem – Pepem Guardiolą. Jedną z jego pierwszych decyzji było sprzedanie dwóch podstawowych zawodników: Deco do Chelsea F.C. i Ronaldinho do A.C. Milan. Następnie klub sprowadził siedmiu nowych zawodników, wśród nich był prawy obrońca – Dani Alves, który przeszedł do klubu z Sevilli FC za 29,5 mln € + ewentualne premie za wyniki (maksymalnie mogło osiągnąć 35,5 mln). Tym samym stał się najdroższym obrońcą zakupionym przez klub z Primera División[108]. Oprócz niego do klubu dołączyli także m.in. Gerard Piqué, Seydou Keita oraz Alaksandr Hleb. Zespół opuścił Gianluca Zambrotta i wspomnieni wcześniej Brazylijczycy (Ronaldinho i Deco) oraz Lilian Thuram, który zakończył karierę piłkarską.

Blaugrana rozpoczęła sezon ligowy od przegranej z CD Numancia 0:1[109], a później zremisowała na Camp Nou z Racingiem 1:1[110]. Jednak po tych początkowych niepowodzeniach zespół grał coraz lepiej i ostatecznie, jako 1. hiszpański klub, wygrał tryplet, tj. ligę, puchar krajowy[111] oraz Ligę Mistrzów[112].

Finał Ligi Mistrzów 2008/2009

Sezon 2008/2009 został uznany za najlepszy w historii całego klubu. Nigdy dotąd drużyna Barcelony nie wygrała 3 najważniejszych trofeów[113].

FC Barcelona w 2009 roku została pierwszą piłkarską drużyną w historii, która wygrała w jednym roku kalendarzowym wszystkie możliwe trofea klubowe (liga hiszpańska, Puchar Króla Hiszpanii, Liga Mistrzów, Superpuchar Hiszpanii, Superpuchar Europy i Klubowe Mistrzostwa Świata).

Pep Guardiola, najbardziej utytułowany trener w historii klubu.

Sezon 2009/2010 | edytuj kod

Przed sezonem Barça oddała do Interu Samuela Eto'o, w zamian za pieniądze i Zlatana Ibrahimovicia. Zmagania w sezonie Barça rozpoczęła triumfem w Superpucharze Hiszpanii, pokonując Athletic Bilbao 2:1 na San Mamés oraz 3:0 na Camp Nou[114]. Następnym sukcesem drużyny prowadzonej przez Pepa Guardiolę było zdobycie Superpucharu Europy. Mecz rozegrany w Monako przeciwko Szachtarowi Donieck zakończył się wynikiem 1:0 po golu Pedro w 115. minucie. FC Barcelona zakończyła sezon ligowy 2009/2010 z 99 punktami, wyprzedzając Real Madryt o trzy punkty i zdobywając mistrzostwo Hiszpanii. Blaugrana uległa w półfinale Ligi Mistrzów Interowi prowadzonemu przez José Mourinho. Dwumecz został zapamiętamy przez kontrowersje sędziowskie. W 2009 roku FC Barcelona zanotowała rekordowy budżet w historii klubu, wynoszący 405 milionów euro[115].

Sezon 2010/2011 | edytuj kod

Barcelona obroniła Superpuchar Hiszpanii pokonując w dwumeczu Sevillę (w pierwszym meczu ulegając na Estadio Ramón Sánchez Pizjuán 3:1, w drugim zwyciężając na Camp Nou 4:0)[116][117]. Do klubu przybyło kilku nowych zawodników: David Villa, który przeszedł z Valencii za sumę 40 mln €[118], Adriano z Sevillii za 9,5 mln euro oraz Javier Mascherano za 22 mln euro z Liverpoolu[119][120]. Z zespołem, za porozumieniem stron, kontrakty rozwiązali Thierry Henry i Rafael Márquez, przechodząc do New York Red Bulls[121][122]. Yaya Touré odszedł do Manchesteru City za rekordową dla klubu sumę 36 milionów euro[123]. Zlatan Ibrahimović został wypożyczony do Milanu z opcją wykupu za 24 mln euro. Dmytro Czyhrynski został sprzedany do Szachtara Donieck. Alaksandr Hleb został wypożyczony do Birmingham. Martín Cáceres został wypożyczony do Sevillii. Joan Laporta zakończył 5-letnią kadencję jako prezydent klubu, zastąpił go Sandro Rosell. W sezonie 2010/11 kibice byli świadkami aż 4 Klasyków w ciągu 18 dni[124].

29 listopada 2010 roku FC Barcelona obchodziła 111 rocznicę założenia klubu. Tego dnia Barça zagrała mecz ligowy z odwiecznym rywalem Realem Madryt wygrywając aż 5:0[125]. Bramki dla gospodarzy zdobyli: Xavi, Pedro, David Villa (2x) oraz Jeffrén, którym asystowali kolejno: A. Iniesta, David Villa, Messi (2x) oraz Bojan.

11 maja 2011 Barcelona zapewniła sobie trzeci z rzędu tytuł Mistrza Hiszpanii[126].

28 maja na Wembley w Londynie w finale Ligi Mistrzów Barcelona pokonała Manchester United 3:1. Bramki zdobyli napastnicy tworzący trio MVP: Pedro, Messi i David Villa[127], asysty zaliczyło trzech pomocników: Xavi, A. Iniesta oraz Sergio Busquets.

Finał Ligi Mistrzów 2010/2011

Sezon 2011/2012 | edytuj kod

Przed sezonem 2011/2012 Barcelona sprowadziła Cesca Fàbregasa z Arsenalu, Alexisa Sáncheza z Udinese oraz Ibrahima Afellaya. Z klubu natomiast odeszli m.in. Zlatan Ibrahimović, Gabriel Milito i Bojan Krkić. Zespół odniósł zwycięstwo w Pucharze Króla Hiszpanii ogrywając 3:0 Athletic Bilbao. Ponadto zwyciężył w Superpucharze Hiszpanii, gdzie w dwumeczu ograł Real Madryt. W Superpucharze Europy FC Barcelona spotkała się z FC Porto. Na Stadionie Ludwika II w Monako zespół Blaugrany wygrał 2:0 po golach Leo Messiego i Cesca Fàbregasa. W Klubowych Mistrzostwach Świata Barça w finale zmierzyła się z Santosem, w którym ówcześnie grał Neymar Jr gdzie zwyciężyła 4:0. W lidze hiszpańskiej zajęła drugie miejsce, tracąc dziewięć punktów do lidera – Realu Madryt. W Lidze Mistrzów Blaugrana odpadła w półfinale, przegrywając z późniejszym triumfatorem rozgrywek, Chelsea F.C. 2:3. W sezonie FC Barcelona łącznie zdobyła cztery trofea. Po zakończeniu sezonu ze stanowiska trenera odszedł Pep Guardiola, a na jego następcę wybrano jego byłego asystenta Tito Vilanovę.

2012–2014 Czasy Tito Vilanovy i Gerardo Martino | edytuj kod

Tito Vilanova, jako trener poprowadził Barcelonę do rekordowych 100 punktów w lidze.

Po zdobyciu przez reprezentację Hiszpanii tytułu mistrza Europy 2012 szeregi Dumy Katalonii zasilił lewy obrońca Jordi Alba, który opuścił Valencię CF. Ponadto sprowadzono Alexa Songa z Arsenalu. Z klubu odszedł Seydou Keita, a wypożyczeni zostali: Ibrahim Afellay, Andreu Fontàs i Isaac Cuenca. Przez pewien czas w drugiej części sezonu zespół prowadził asystent Jordi Roura, ponieważ u Tito Vilanovy stwierdzono nawrót choroby nowotworowej, z którą walczył w USA. W końcówce sezonu Vilanova wrócił jednak do pracy. W Pucharze Króla Hiszpanii zespół Barcelony dotarł do półfinału, gdzie uległ Realowi Madryt 2:4. W superpucharze Hiszpanii Blaugrana również została pokonana przez Real Madryt. Znacznie lepiej Katalończykom poszło w La Lidze, gdzie po zakończeniu rundy jesiennej wszystko było już przesądzone. Ostatecznie FC Barcelona zdobyła tytuł z piętnastopunktową przewagą nad Królewskimi, zdobywając 100 punktów i tym samym wyrównując rekord ligi. Ligę Mistrzów zespół zakończył w półfinale, przegrywając z Bayernem Monachium 0:4 i 0:3.

Sezon 2013/2014 | edytuj kod

Neymar w koszulce FC Barcelony.

W lipcu 2013 roku do klubu za 57 mln euro z Santosu został sprowadzony Neymar. Barwy Blaugrany na Atlético Madryt zamienił David Villa. Ponadto klub opuścił Éric Abidal, z którym nie przedłużono kontraktu. 1 czerwca odbyło się oficjalne pożegnanie Francuza, na którym wręczono mu pamiątkową koszulkę Barcelony[129]. Dodatkowo z zespołem rozstał się Thiago Alcântara, który za 25 mln euro przeniósł się do Bayernu Monachium. 19 lipca podczas konferencji prasowej ogłoszono, że Tito Vilanova odchodzi ze stanowiska, ponieważ znów nawróciła mu się choroba nowotworowa i jej leczenie nie pozwoli mu na dalsze prowadzenie zespołu[130][131]. W wyniku odejścia Tito Vilanovy FC Barcelona przesunęła towarzyski mecz z Lechią Gdańsk[130]. Tymczasowym trenerem klubu został były asystent Hiszpana Jordi Roura, który poprowadził zespół w towarzyskim meczu przeciwko Bayernowi Monachium. Spotkanie zakończyło się porażką 0:2[132]. 23 lipca ogłoszono nowego trenera zespołu. Został nim Argentyńczyk Gerardo Martino[133][134]. Trzy dni później odbyła się jego pierwsza oficjalna konferencja prasowa w roli trenera Barçy, a 27 lipca – pierwszy mecz towarzyski pod wodzą Argentyńczyka, w którym FC Barcelona pokonała Vålerenga Fotball 7:0. Przełożony mecz z Lechią Gdańsk odbył się 30 lipca 2013 roku na PGE Arenie. Barça zremisowała z polską drużyną 2:2[135]. W roli menadżera zespołu wystąpił Hiszpan Jordi Roura, ponieważ trener Martino postanowił zostać w stolicy Katalonii i popracować z piłkarzami, którzy wrócili z przedłużonych urlopów po Pucharze Konfederacji[136]. Kilkanaście dni później Barcelona zdobyła trofeum Joana Gampera, gromiąc w spotkaniu 8:0 brazylijski Santos FC[137]. Tym razem na ławce trenerskiej zasiadł już Argentyńczyk. Kolejnym etapem przygotowującym do sezonu było tournée po Azji. W pierwszym spotkaniu zespół Barçy rozgromił 7:1 reprezentację Tajlandii[138]. W kolejnym meczu Barcelona wygrała 3:1 z reprezentacją Malezji. W sierpniu Azulgrana wywalczyła Superpuchar Hiszpanii pokonując w dwumeczu Atlético Madryt.

W kwietniu 2014 roku FIFA ukarała klub, nakładając zakaz transferowy na najbliższe dwa okienka. Powodem było złamanie przepisów dotyczących pozyskiwania zawodników poniżej 18 roku życia[139][140]. Jednakże 23 kwietnia kara została zawieszona.

Sezon 2013/14 Barcelona zakończyła z zaledwie Superpucharem Hiszpanii na koncie. Gerardo Martino na konferencji prasowej po meczu ligowym z Atlético Madryt poinformował, że na mocy porozumienia z klubem nie jest już trenerem Barcelony[141]. 15 maja 2014 roku Carles Puyol na specjalne zwołanej konferencji prasowej ogłosił iż kończy karierę piłkarską[142][143]. W maju 2014 roku karierę zakończył także José Manuel Pinto.

2014–2017 Era Luisa Enrique | edytuj kod

Luis Enrique, jako trener poprowadził Barcelonę do 9 trofeów w 3 sezonach pracy.

19 maja 2014 roku klub poinformował, że w sezonie 2014/15 nowym szkoleniowcem Blaugrany zostanie Luis Enrique. Były gracz Barçy podpisał z klubem dwuletni kontrakt[144][145]. Ponadto tego samego dnia klub potwierdził zakup nowego bramkarza – Marca-André ter Stegena. Kilkanaście dni później ogłoszono, że z „Dumą Katolonii” kontrakt podpisze Ivan Rakitić[146]. Barça zapłaciła za niego Sevilli 20 milionów euro. Chorwacki pomocnik miał zastąpić Cesca Fàbregasa, który przeniósł się do londyńskiej Chelsea. 25 czerwca 2014 roku Barcelona dokonała kolejnego wzmocnienia. Z klubem czteroletni kontrakt podpisał Chilijczyk Claudio Bravo. Real Sociedad otrzymał za niego 12 milionów euro. Do pierwszego zespołu została włączona czwórka graczy Barçy B. Należeli do nich Jordi Masip, Gerard Deulofeu, Denis Suárez oraz Rafael Alcântara. 9 lipca klub poinformował o odejściu Jonathana dos Santosa do Villarealu za kwotę 2 mln euro[147][148]. Dzień później rozwiązano kontrakt z Isaakiem Cuencą[149]. 11 lipca 2014 roku na Camp Nou z Liverpoolu został sprowadzony Luis Suárez za sumę 81 mln euro. Miał on zastąpić Alexisa Sancheza, który przeniósł się do Arsenalu. Tego samego dnia FC Barcelona poinformowała również o odejściu z zespołu dotychczasowego 3. bramkarza Oiera[150]. Piłkarz przeniósł się do Granady. Pod koniec lipca do zespołu dołączył francuski obrońca Jérémy Mathieu, który podpisał czteroletni kontrakt. Valencia CF otrzymała za niego od „Dumy Katalonii” 20 mln euro. 8 sierpnia 2014 klub ogłosił pozyskanie z Arsenalu belgijskiego obrońcy Arsenalu Thomasa Vermaelena[151]. Oprócz Denis Suáreza nieoczekiwanie szeregi Sevilli zasilił w ramach wypożyczenia Gerard Deulofeu[152]. 17 maja 2015 Barcelona po roku przerwy odzyskała mistrzostwo kraju, wygrywając w 37. kolejce na wyjeździe z Atlético Madryt 1:0[153][154]. Jest to 23. taki tytuł w historii klubu. Niedługo później Barça wygrała na swoim stadionie Puchar Króla, wygrywając z Athletic Bilbao 3:1. 6 czerwca 2015 roku FC Barcelona pokonała Juventus F.C. również 3:1 na stadionie olimpijskim w Berlinie i wygrała Ligę Mistrzów[155][156]. Warto zauważyć, że zwycięstwo z Mistrzem Włoch dało Blaugranie drugi tryplet w historii, czego nie dokonał żaden inny klub na świecie.

Finał Ligi Mistrzów 2014/2015 | edytuj kod

Sezon 2015/2016 | edytuj kod

Piłkarze oraz członkowie sztabu szkoleniowego FC Barcelony świętujący zdobycie Superpucharu Europy 2015.

W pierwszym meczu tego sezonu Barça wygrała po dogrywce z Sevillą 5:4 w Superpucharze Europy. 14 i 17 sierpnia drużyna Barcelony przegrała dwumecz z Athletic Bilbao 1:5 w Superpucharze Hiszpanii. Jeśli chodzi o wzmocnienia, to klub zakontraktował Ardę Turana z Atlético Madryt i Aleixa Vidala z Sevilli. Obaj jednak mogli grać w nowej drużynie dopiero od 4 stycznia 2016, gdyż Barcę obowiązywał zakaz transferowy. Z Barcą pożegnali się Xavi, który przeszedł do Al Sadd, Gerard Deulofeu, który wybrał ofertę Evertonu, Martín Montoya, który związał się z Interem Mediolan i Pedro Rodriguez, który przeszedł do Chelsea. 20 grudnia 2015 r. Barcelona wygrała Klubowe Mistrzostwa Świata, pokonując w finale argentyński klub River Plate 3-0. 6 stycznia 2016 r. w meczu pucharu Króla Hiszpanii z RCD Espanyol zadebiutowali nowe nabytki Barcelony: Arda Turan i Aleix Vidal. 23 stycznia 2016r Barça ogłosiła, że wypożyczenie Cristiana Tello do FC Porto zostaje przerwane, ale zawodnik pójdzie na wypożyczenie do włoskiej Fiorentiny do końca sezonu. 1 lutego 2016 klub ogłosił porozumienie z Realem Betis w sprawie wypożyczenia Martína Montoi do 30 czerwca 2016 roku. Tym samym poprzednia umowa wypożyczenia piłkarza do Interu Mediolan została anulowana. 13 kwietnia 2016 r. Barcelona odpadła z Ligi Mistrzów przegrywając z Atlético Madryt w ćwierćfinale. 14 maja 2016 r. FC Barcelona obroniła tytuł Mistrza Hiszpanii w ostatniej kolejce Primera División pokonując Granadę CF 3-0. Tytuł króla strzelców tych rozgrywek z 40 golami na koncie zdobył Luis Suárez i tym samym stał się również zdobywcą Złotego Buta. 22 maja 2016 roku FC Barcelona zdobyła Puchar Króla Hiszpanii pokonując w finale Sevillę FC 2:0 po dogrywce, po bramkach Jordiego Alby i Neymara. Tym samym Barça zakończyła sezon z krajowym dubletem.

Sezon 2016/2017 | edytuj kod

Deportivo La Coruña vs. FC Barcelona.

Sezon 2016/2017 FC Barcelona zaczęła od wzmocnień zespołu. Pierwszym wzmocnieniem był Denis Suárez, który został odkupiony z Villarrealu za 3,25 mln euro[157]. Następnie Barcelona kupiła Lucasa Digne z Paris Saint-Germain za 16 mln euro + 4 mln euro zmiennych[158]. Kolejnym wzmocnieniem było kupienie Samuela Umtitiego z Olympique Lyon za 25 mln euro[159]. Barcelona zakontraktowała również André Gomesa z Valencii za 35 mln euro + 20 mln euro zmiennych[160]. Pod koniec okienka transferowego Barça kupiła również Jaspera Cillessena z Ajaxu Amsterdam za 13 mln euro + 2 mln euro zmiennych[161]. Ostatnim wzmocnieniem zespołu w letnim okienku transferowym było sprowadzenie z Valencii Paco Alcácera za 30 mln euro[162]. Z klubem pożegnali się za to Dani Alves, który przeszedł do Juventusu Turyn, Marc Bartra, który wybrał ofertę Borussii Dortmund, Alex Song, który został zakontraktowany przez Rubin Kazań, Alen Halilović, który przeszedł do Hamburger SV, Sandro Ramírez, który wybrał Malagę, Adriano Correia, który został kupiony przez Beşiktaş JK, Martín Montoya, który przeszedł do Valencii, Claudio Bravo, który przeniósł się do Manchesteru City, Thomas Vermaelen, który został wypożyczony na sezon do AS Romy, Cristian Tello, który odszedł ponownie na roczne wypożyczenie do Fiorentiny, Sergi Samper, który przeszedł na wypożyczenie do Granady na sezon, Douglas, który odszedł na roczne wypożyczenie do Sportingu Gijón, oraz Munir El Haddadi, który postanowił odejść na roczne wypożyczenie do Valencii. 14 sierpnia 2016 roku w pierwszym oficjalnym meczu sezonu FC Barcelona pokonała Sevillę 2:0 po bramkach Luisa Suáreza i Munira El Haddadiego w pierwszym meczu o Superpuchar Hiszpanii[163]. 17 sierpnia 2016 roku FC Barcelona zdobyła Superpuchar Hiszpanii, pokonując w rewanżowym meczu Sevillę FC 3:0 (5:0 w dwumeczu) po dwóch bramkach Ardy Turana i po jednej bramce Lionela Messiego. Był to 12 tytuł Barcelony w tych rozgrywkach. 8 marca 2017 roku FC Barcelona dokonała historycznej rzeczy pokonując swojego rywala Paris Saint-Germain wynikiem 6:1 w 1/8 Finału Ligi Mistrzów UEFA, pomimo że w pierwszym meczów Barcelona przegrała aż 0:4. 19 kwietnia 2017 roku Barcelona odpadła z Ligi Mistrzów w ćwierćfinale przegrywając z Juventusem Turyn 0:3 w dwumeczu (0:3 w pierwszym meczu i 0:0 w rewanżu). 21 maja 2017 roku FC Barcelona przegrała walkę o Mistrzostwo Hiszpanii z Realem Madryt. Ostatecznie w lidze Barcelona zajęła drugie miejsce z 90 punktami na koncie tracąc do Mistrza 3 punkty. Lionel Messi zdobył tytuł króla strzelców ligi oraz Złoty But z 37 bramkami na koncie. 27 maja 2017 roku FC Barcelona zdobyła po raz 29 w historii Puchar Króla, który okazał się drugim trofeum (po Superpucharze Hiszpanii), dla Barcelony w sezonie 2016/17. W finale Pucharu Króla FC Barcelona pokonała Deportivo Alavés 3:1 po bramkach Lionela Messiego, Neymara i Paco Alcácera. Trener FC Barcelony Luis Enrique zdecydował się nie przedłużać kontraktu i odszedł wraz z końcem sezonu po trzech latach pracy, podczas których poprowadził Barcelonę do 9 trofeów, co czyni go jednym z najbardziej utytułowanych trenerów w historii klubu. Nowym trenerem został Ernesto Valverde[164].

2017–2020 Czasy Ernesto Valverde i Quique Setiéna | edytuj kod

Sezon 2017/2018 | edytuj kod

Przed sezonem 2017/18 FC Barcelona sprowadziła Gerarda Deulofeu, którego odkupiła z Evertonu za 12 mln euro[165], Marlona Santosa, którego wykupiła z Fluminense FC za 5 mln euro[166], Nélsona Semedo, który został kupiony z Benfiki Lizbona za 30 mln euro + 5 mln zmiennych[167], Paulinho, który został kupiony z Guangzhou Evergrande za 40 mln euro[168] oraz Ousmane Dembélé, który został kupiony z Borussii Dortmund za 105 mln euro + zmienne i tym samym stał się on najdrożej kupionym piłkarzem w historii klubu[169]. Z klubu odeszli za to: Jordi Masip, który na zasadzie wolnego transferu odszedł do Realu Valladolid (skończył mu się kontrakt z Barceloną), Jeremy Mathieu, który również odszedł na zasadzie wolnego transferu do Sportingu (Barcelona rozwiązała z nim kontrakt), Cristian Tello, który odszedł do Realu Betis za 4 mln euro, Neymar, który odszedł do Paris Saint-Germain za rekordowe 222 mln euro co stanowi najdroższy transfer w historii piłki nożnej[170], Sergi Samper, który odszedł na roczne wypożyczenie do UD Las Palmas[171], Marlon Santos, który odszedł na dwuletnie wypożyczenie do OGC Nice, Douglas, który odszedł na roczne wypożyczenie do Benfiki Lizbona oraz Munir El Haddadi, który odszedł na roczne wypożyczenie do Deportivo Alavés. 13 sierpnia 2017 roku w pierwszym oficjalnym meczu w sezonie Barcelona przegrała 1:3 z Realem Madryt w pierwszym meczu o Superpuchar Hiszpanii a jedyną bramkę dla Barcelony w tym meczu zdobył Lionel Messi. 16 sierpnia 2017 roku FC Barcelona straciła szanse na pierwsze w sezonie trofeum. W rewanżowym meczu o Superpuchar Hiszpanii przegrała z Realem Madryt 0:2 (w dwumeczu 1:5) i musiała tym razem uznać wyższość swojego największego rywala. W styczniu 2018 roku FC Barcelona również przeprowadziła kilka transferów. Podczas zimowego okienka transferowego do zespołu dołączył Philippe Coutinho, który został kupiony z Liverpoolu za 120 mln euro + 40 mln zmiennych i tym samym stał się on najdrożej kupionym piłkarzem w historii klubu[172]. Zespół wzmocnił także Yerry Mina, który został kupiony z SE Palmeiras za 11,8 mln euro[173]. O pół roku wcześniej z powodu poważnej kontuzji z wypożyczenia wrócił Sergi Samper[174]. Zimą 2018 roku zespół opuścili: Arda Turan, który przeniósł się na 2,5 letnie wypożyczenie do İstanbul Başakşehir[175], Rafinha, który udał się na półroczne wypożyczenie do Interu Mediolan[176], Javier Mascherano, który przeszedł do Hebei China Fortune za 5,5 mln euro[177] oraz Gerard Deulofeu, który odszedł na półroczne wypożyczenie do Watfordu[178]. 10 kwietnia 2018 roku FC Barcelona odpadła z Ligi Mistrzów w 1/4 Finału po porażce z AS Romą 0:3 (4:4 w dwumeczu, Roma awansowała dzięki bramce strzelonej na wyjeździe) i tym samym zakończyła udział w tych rozgrywkach na Ćwierćfinale już trzeci sezon z rzędu. 21 kwietnia 2018 roku FC Barcelona zdobyła pierwsze oficjalne trofeum w sezonie 2017/18. Był to Puchar Króla, który Blaugrana zdobyła po raz 30 w historii i 4 z rzędu. W finale rozgrywanym na Wanda Metropolitano w Madrycie Barcelona rozgromiła Sevillę FC 5:0 po dwóch bramkach Luisa Suáreza i po jednej bramce Lionela Messiego, Andrésa Iniesty oraz Philippe Coutinho. 29 kwietnia 2018 roku FC Barcelona po raz 25 w historii zdobyła Mistrzostwo Hiszpanii na 4 mecze przed końcem sezonu. Tym samym Barcelona zakończyła sezon 2017/18 z krajowym dubletem. Koniec sezonu oznaczał za to pożegnanie legendy FC Barcelony, kapitana zespołu Andrésa Iniesty, który zdecydował się na odejście do Vissel Kobe po 22 latach spędzonych w klubie, w tym po 16 w pierwszym zespole.

Sezon 2018/2019 | edytuj kod

Przed sezonem 2018/19 FC Barcelona dokonała kilka transferów. W ramach nich do zespołu dołączyli: Arthur Melo, który przyszedł z Grêmio Porto Alegre za 31 milionów euro + 9 milionów zmiennych[179], Clément Lenglet, który przeniósł się z Sevilli FC za 36 milionów euro[180], Malcom, który odszedł z Girondins Bordeaux za 41 milionów euro[181] oraz Arturo Vidal, który przeszedł z Bayernu Monachium za 25 milionów euro[182]. Ponadto z zespołu rezerw awansował Carles Aleñá. Zespół natomiast definitywnie opuścili: Gerard Deulofeu, który został wykupiony przez Watford za 13 milionów euro, Andrés Iniesta, który odszedł na zasadzie wolnego transferu do Vissel Kobe, Lucas Digne, który odszedł do Evertonu za 20 milionów euro, Aleix Vidal, który przeszedł do Sevilli FC za 8,5 miliona euro, Yerry Mina, który zasilił szeregi Evertonu za 30 milionów euro oraz Marlon Santos, który odszedł do US Sassuolo za 6 milionów euro. Na roczne wypożyczenia udali się za to: Adrián Ortolá do Deportivo La Coruña, Douglas do Sivassporu, André Gomes do Evertonu, Paulinho do Guangzhou Evergrande oraz Paco Alcácer do Borussi Dortmund. 12 sierpnia 2018 roku, w pierwszym oficjalnym meczu sezonu FC Barcelona pokonała w meczu o Superpuchar Hiszpanii drużynę Sevilli FC 2:1 po bramkach Gerarda Piqué i Ousmane'a Dembélé[183]. Tym samym Barcelona zdobyła swoje pierwsze trofeum w sezonie 2018/19. Był to 13 tytuł Barcelony w Superpucharze Hiszpanii. W zimowym oknie transferowym, na zasadzie półrocznego wypożyczenia, do klubu dołączyli Jeison Murillo z Valencii CF oraz Kevin-Prince Boateng z US Sassuolo. Na zasadzie definitywnego transferu do klubu dołączył również Jean-Clair Todibo kupiony z Toulouse FC za milion euro. W styczniu zespół definitywnie opuścił Munir El Haddadi, który przeszedł do Sevilli FC za 1,05 miliona euro. Natomiast Guangzhou Evergrande wykupił dotychczas wypożyczonego Paulinho. Na podobny ruch zdecydowała się także Borussia Dortmund, w przypadku Paco Alcácera. Na półroczne wypożyczenie do Arsenalu udał się Denis Suárez. W marcu kontrakt z klubem rozwiązał Sergi Samper, który następnie zasilił Vissel Kobe. 27 kwietnia 2019 roku po zwycięstwie 1:0 nad Levante UD Blaugrana obroniła tytuł mistrzowski na 3 kolejki przed końcem rozgrywek Primera División. Był to 26 tytuł Mistrzowski w historii klubu. 7 maja 2019 w rewanżowym meczu półfinału Ligi Mistrzów, Barcelona przegrała 0:4 z Liverpoolem i pomimo zwycięstwa w pierwszym meczu 3:0, odpadła z rozgrywek, nie grając w finale Champions League 4 sezon z rzędu. 25 maja 2019 w finale Pucharu Króla, rozgrywanym na stadionie Estadio Benito Villamarín w Sewilli, Barcelona uległa Valencii CF 1:2 i po raz pierwszy od sezonu 2013/2014 nie zdołała wygrać tych rozgrywek. Barcelona zakończyła sezon z Superpucharem i Mistrzostwem Hiszpanii na koncie.

Sezon 2019/2020 | edytuj kod

Przed sezonem 2019/20 FC Barcelona dokonała kilku modyfikacji w składzie. W ramach nich do klubu dołączyli: Frenkie de Jong, który przeszedł z Ajaksu Amsterdam za 75 milionów euro + 11 milionów zmiennych[184], Neto, który przeniósł się z Valencii CF za 26 milionów euro + 9 milionów zmiennych[185], Antoine Griezmann, który odszedł z Atlético Madryt za 120 milionów euro[186] oraz Junior Firpo, który przeszedł z Realu Betis za 18 milionów euro + 12 milionów euro zmiennych[187]. Z zespołu rezerw do pierwszej drużyny awansował także Moussa Wagué. Definitywnie zespół opuścili natomiast: Marc Cardona, który przeniósł się do CA Osasuna za 2,5 miliona euro[188], André Gomes, który został wykupiony przez Everton za 25 milionów euro + 4 miliony zmiennych[189], Denis Suárez, który odszedł do Celty Vigo za 12,9 miliona euro + 3,1 miliona zmiennych[190], Thomas Vermaelen, który na zasadzie wolnego transferu przeszedł do Vissel Kobe[191], Douglas, który na zasadzie wolnego transferu przeniósł się do Beşiktaş JK, Jasper Cillessen, który odszedł do Valencii CF za 35 milionów euro[192], Sergi Palencia, który przeszedł do AS Saint-Étienne za 2 miliony euro + 1 milion euro zmiennych[193], Adrián Ortolá, który na zasadzie wolnego transferu przeniósł się do CD Tenerife[194] oraz Malcom, który odszedł do Zenitu Petersburg za 40 milionów euro + 5 milionów zmiennych[195]. Z klubu odeszli także dotychczas wypożyczeni do klubu Kevin-Prince Boateng oraz Jeison Murillo. Na roczne wypożyczenie udali się natomiast: Marc Cucurella do Getafe CF[196] oraz Philippe Coutinho do Bayernu Monachium[197]. Barcelona oficjalny sezon rozpoczęła od 1 kolejki ligowej 16 sierpnia 2019, kiedy to zmierzyła się z Athletikiem Bilbao. Blaugrana przegrała ostatecznie 0:1. 13 stycznia 2020 roku po złej postawie drużyny w ligowym spotkaniu z Espanyolem (2:2) i porażce w półfinale Superpucharu Hiszpanii z Atlético Madryt zarząd klubu podjął decyzję o zwolnieniu trenera Ernesto Valverde[198]. Jego miejsce zajął 61-letni Quique Setién[199]. Była to pierwsza zmiana trenera Barcy, w trakcie sezonu, od 2003 roku. 6 lutego Barcelona odpadła z Pucharu Króla po porażce 0:1 z Athletikiem Bilbao w ćwierćfinale tego turnieju[200]. W marcu 2020 z powodu pandemii COVID-19 zostały zawieszone wszystkie rozgrywki, w których Barcelona brała udział. La Liga została wznowiona 11 czerwca[201]. 16 lipca, po porażce 1:2 z CA Osasuna, Barcelona straciła ostatecznie szansę na obronę tytułu Mistrzów Hiszpanii[202]. Ostatecznie zajęła drugie miejsce ze stratą 5 punktów do Realu Madryt. 14 sierpnia 2020 roku FC Barcelona odpadła także z Ligi Mistrzów po porażce 2:8 z Bayernem Monachium w ćwierćfinale wyjątkowo przyspieszonego turnieju finałowego (od ćwierćfinału odbywały się jedynie pojedyncze mecze zamiast dwumeczów z powodu konieczności szybkiego dokończenia turnieju)[203]. 17 sierpnia 2020 na zebraniu zarządu zapadła decyzja że Quique Setién zostanie zwolniony z posady trenera, z powodu słabych wyników zespołu w sezonie, który zakończył się bez ani jednego oficjalnego trofeum po raz pierwszy od sezonu 2007/08[204].

Od 2020 Czasy Ronalda Koemana | edytuj kod

Sezon 2020/2021 | edytuj kod

19 sierpnia 2020 FC Barcelona poinformowała, że nowym trenerem zespołu został Ronald Koeman, były piłkarz klubu[205]. Jego asystentami zostali Alfred Schreuder a także również były piłkarz zespołu Henrik Larsson[206]. Jeszcze przed zakończeniem poprzedniego, wyjątkowo wydłużonego sezonu, Barcelona dokonała kilku transferów. W ramach nich do zespołu dołączyli: Pedri, Matheus Fernandes, Francisco Trincão oraz Miralem Pjanić. Z wypożyczeń do zespołu wrócili: Juan Miranda, Jean-Clair Todibo, Moussa Wagué, Oriol Busquets, Carles Aleñá, Marc Cucurella, Carles Pérez oraz Rafinha. Zespół definitywnie opuścili natomiast: Marc Cucurella, Arthur Melo, Carles Pérez oraz Arda Turan. 28 października 2020 roku zarząd klubu, na czele z prezydentem Josepem Marią Bartomeu, podał się do dymisji. 7 marca nowym prezesem Barçy został Joan Laporta[207].

Trofea międzynarodowe | edytuj kod

Trofea krajowe | edytuj kod

Trofea regionalne | edytuj kod

 • Mistrzostwo Katalonii[209]:
  • zdobywca (23x): 1902 (Copa Macaya), 1903 (Copa Barcelona), 1904/1905, 1908/1909, 1909/1910, 1910/1911, 1912/1913, 1915/1916, 1918/1919, 1919/1920, 1921/1922, 1923/1924, 1924/1925, 1925/1926, 1926/1927, 1927/1928, 1929/1930, 1930/1931, 1931/1932, 1934/1935, 1935/1936, 1937/1938.
 • Liga Katalonii[210]:
  • zdobywca (1x): 1937/1938.
 • Puchar Alfonso Macaya (Puchar Katalonii)[211]:
  • zdobywca (22x): 1902, 1905, 1909, 1910, 1911, 1913, 1916, 1919, 1920, 1921, 1922, 1924, 1925, 1926, 1927, 1928, 1930, 1931, 1932, 1935, 1936, 1938.
 • Puchar Katalonii: (do 1993 – Copa Generalitat)[212]
  • zdobywca (8x): 1990/1991, 1992/1993, 1999/2000, 2003/2004, 2004/2005, 2006/2007, 2012/2013, 2013/2014.
 • Superpuchar Katalonii:
  • zdobywca (1x): 2014/2015

Inne trofea | edytuj kod

Finały w europejskich pucharach | edytuj kod

Puchar/Liga Mistrzów: 5

1991/1992 1:0 (dogrywka) rywal: UC Sampdoria; bramka: Ronald Koeman w 112[214] minucie z rzutu wolnego 2005/2006 2:1 rywal: Arsenal F.C.; bramki: Samuel Eto’o w 76 minucie i Juliano Belletti w 81 minucie 2008/2009 2:0 rywal: Manchester United; bramki: Samuel Eto’o w 10 minucie i Lionel Messi w 70 minucie 2010/2011 3:1 rywal: Manchester United; bramki: Pedro Rodríguez w 28 minucie, Lionel Messi w 54 minucie i David Villa w 70 minucie 2014/2015 3:1 rywal: Juventus F.C.; bramki: Ivan Rakitić w 4 minucie, Luis Suárez w 68 minucie i Neymar w 90 minucie

Finał Ligi Mistrzów: 3

1960/1961 2:3 rywal: SL Benfica 1985/1986 0:0 (karne 0:2) rywal: Steaua Bukareszt 1993/1994 0:4 rywal: A.C. Milan

Puchar Miast Targowych: 3

1957/1958 2:2 i 6:0 rywal: Reprezentacja Londynu 1959/1960 0:0 i 4:1 rywal: Birmingham City 1965/1966 0:1 i 4:2 rywal: Real Saragossa

Finał Pucharu Miast Targowych: 1

1961/1962 2:6 i 1:1 rywal: Valencia CF

Puchar Zdobywców Pucharów: 4

1978/1979 4:3 rywal: Fortuna Düsseldorf 1981/1982 2:1 rywal: Standard Liège 1988/1989 2:0 rywal: UC Sampdoria 1996/1997 1:0 rywal: Paris Saint-Germain

Finał Pucharu Zdobywców Pucharów: 2

1968/1969 2:3 rywal: Slovan Bratysława 1990/1991 1:2 rywal: Manchester United F.C.

Superpuchar Europy: 5

1993 1:1 i 2:1 rywal: Werder Brema 1998 2:0 i 1:1 rywal: Borussia Dortmund 2009 1:0 (0:0 0:0 0:0) rywal: Szachtar Donieck 2011 2:0 (1:0) rywal: FC Porto 2015 5:4 (3:1) rywal: Sevilla FC

Przegrane: 4

1979 0:1 i 1:1 rywal: Nottingham Forest 1982 1:0 i 0:3 (po dogrywce) rywal: Aston Villa 1989 1:1 i 0:1 rywal: A.C. Milan 2006 0:3 (0:2) rywal: Sevilla FC  Osobny artykuł: FC Barcelona w europejskich pucharach.

Symbole i barwy | edytuj kod

Herb | edytuj kod

Tarcza herbowa klubu posiada, popularny w XVI-wiecznej Europie, kształt dzbana. Jest to tarcza trójdzielna, gdzie dwa górne pola przedstawiają krzyż świętego Jerzego i barwy Katalonii, co nawiązuje do godła Barcelony, zaś w polu dolnym widnieje piłka na tle czterech granatowych i trzech bordowych pasów – barw klubowych. Pola górne od dolnego oddziela żółty pas, na którym widnieją inicjały klubu – FCB.

Istnieją trzy legendy związane z kształtem tarczy. Pierwsza z nich głosi, że Joan Gamper wzorował się na herbach klubów szwajcarskich. Druga wersja mówi o konkursie, jaki rozpisano wśród kibiców, a rysunek kartusza dostarczył anonimowy fan. Trzecia podaje, iż wygląd herbu opracowali pierwsi członkowie klubu wraz z założycielami, ale kształt tarczy to pomysł Gampera.

Pierwszą wersją była odznaka Barcelony z koroną i nietoperzem. Kilka lat później dodano dębowo-palmowy wieniec sławy na tle prostokątnego dwudzielnego, granatowo-żółtego pola, a następnie obwiedziono go okrągłą obwódką z rokiem założenia klubu i jego nazwą.

Po tym jak w 1908 roku Joan Gamper uratował Klub z tarapatów finansowych postanowiono odświeżyć herb, stworzyć coś całkiem nowego. Wśród sympatyków Klubu ogłoszono konkurs na nowy wygląd herbu, a swoją wizję mógł przedstawić każdy. Zwycięskim projektem okazał się pomysł Carlesa Comamali, który grał dla Barcelony w latach 1903–1912, poza tym studiował medycynę i był artystą. Comamala przedstawił następującą wizję herbu: figura w kształcie wazy, w której dwóch górnych polach znajdują się krzyż świętego Jerzego (patrona Katalonii) i flaga Katalonii. Środek herbu przecina poziomy złoty pas, na który widnieją inicjały Klubu. W dolnej części znajduje się pole w kolorach bordowo-granatowych, a na jego środku widnieje piłka. Na wersji herbu, która utrzymała się po dziś dzień widzimy poszanowanie piłkarskich tradycji oraz przywiązanie do miasta i narodowości. Od zmiany herbu w 1910 roku następowały jedynie kosmetyczne poprawki[215].

W 1936 zmieniono kształt skrzydełek, zmianie uległ także pas, na którym widoczne były inicjały – na kolor czarny. Żółte pasy dzielące zostały zlikwidowane. Pojawiła się także nowa piłka, na wzór tej, którą rozgrywano mecze w Primera División.

Gdy w Hiszpanii zakończyła się wojna domowa, logo uległo kolejnej modyfikacji, co nastąpiło pod naciskiem frankistowskiego rządu. Usunięto dwa z czterech pasów, symbolizujących flagę regionu. Zmianie uległ także kolor pasa – z czarnego na żółty, na której znajdowały się nowej, bardziej hiszpańsko brzmiącej nazwy klubu C.F.B.

Herb z okazji stulecia klubu

W 1946, zmieniono ułożenie skrzydełek i do monogramu dodano de z napisem znajdującym się na zmienionym, białym tle. Kolor piłki zmieniono na czerwony.

Czternaście lat później znikł jednak przyimek de, zmieniono również tło pasa na żółty. Ten projekt emblematu utrzymał się do 1974.

Na siedemdziesięciolecie klubu przywrócono dawne inicjały, które zostały umieszczone na białym tle. Zmieniono nieznacznie kształt skrzydełek.

W 1975 zmieniono po raz kolejny pas, na kolor żółty. Ów pas po raz pierwszy połączono z żółtym obramowaniem.

Ostatni projekt przyjęto 28 sierpnia 2002, a przedstawił go Claret Serrahim. Liczba zakończeń na skrzydełkach została zredukowana do jednego, z monogramu usunięto kropki – teraz widnieje napis FCB. Także piłka znajdująca się w dolnej części herbu zmieniła barwę na żółtą.

Źródło[216]:

Stroje | edytuj kod

Źródło[217][218]:

W sezonie 2006/2007 po raz pierwszy w ponad 107-letniej historii klubu FC Barcelona pojawiło się logo na koszulce. Od roku 2006 FC Barcelona sponsoruje fundację charytatywną UNICEF. Barca co roku przekazuje 1,5 mln euro na konto UNICEF.

Od sezonu 2011/12 Barcelona miała pierwszego w historii sponsora - Qatar Foundation, która co roku przekazywała klubowi 40 mln dolarów na mocy 5-letniego kontraktu[219]. Napis Qatar Foundation znalazł się z przodu meczowej koszulki Barcelony, natomiast UNICEF z tyłu[220]. Od sezonu 2013/14 na koszulkach pojawił się nowy sponsor - Qatar Airways. 12 grudnia 2013 ogłoszono, iż Intel będzie nowym sponsorem klubu[221]. Współpraca z klubem z Camp Nou trwała do 2016 roku, a za każdy rok klub otrzymywał 5 milionów euro[222]. Logo firmy zostało umieszczone na wewnętrznej stronie koszulki i było widoczne tylko po podniesieniu przez zawodnika koszulki[222]. W sezonie 2015/16 Barcelona złamała tradycję pionowych pasów – piłkarze zagrali w poziomych bordowo-granatowych pasach. Pionowe wzory powróciły w następnym sezonie. Od sezonu 2017/18 sponsorem FC Barcelony jest japońska firma Rakuten.

El Clásico | edytuj kod

 Osobny artykuł: El Clásico. El Clásico w 2009 roku

El Clásico (hiszp. „Klasyk”) nazywany również Derbi Español (hiszp. „Derby hiszpańskie”) to rywalizacja Barcelony i Realu Madryt, wchodzi w skład derbowych rywalizacji piłkarskich Europy. Co najmniej dwukrotnie w każdym sezonie piłkarze obu klubów spotykają się na murawie jednej z drużyn, aby rozegrać El Clásico – wymagające historycznie spotkanie w całym sezonie Primera División.

Historia rozgrywania Derbów Europy sięga 13 maja 1902, kiedy to w stolicy Hiszpanii Madrid FC podejmował FC Barcelona w pierwszym w historii finale Pucharu Króla Hiszpanii. Drużyna z Katalonii pokonała Madrid FC 3:1, za sprawą większego doświadczenia oraz obecności w składzie sześciu zagranicznych piłkarzy. Natomiast założony w 1902 przeciwnik miał ich tylko trzech.

Pierwsze mecze | edytuj kod

Do tej pory w meczach ligowych rozegrano 166 spotkań. Pierwsze miało miejsce 17 lutego 1929, w drugiej kolejce pierwszego sezonu ligowego. Wówczas Barcelona uległa na swoim ówczesnym stadionie – Camp de Les Corts 1:2 zespołowi gości. Jednak doprowadzono do wyrównania statystyk wygrywanych meczów jeszcze w owym sezonie, osiem kolejek później, wygrywając na stadionie Madrid FC – Chamartin – 1:0.

Statystyki | edytuj kod

Na przestrzeni ponad stu lat Barça odnosiła więcej zwycięstw w tej rywalizacji, włączając w rachunki również mecze nieoficjalne. Zawodnicy ci wygrali 105 spotkań, a przegrali 92 razy. Wynik remisowy padł w 55 meczach. Statystyka strzelonych bramek również jest korzystna dla FC Barcelony – 437 strzelonych bramek, natomiast liczba goli strzelonych dla madryckiego zespołu wynosi 410.

Jednak to Real Madryt może się poszczycić większą liczbą bramek zdobytych w jednym meczu. Najbardziej dotkliwa porażka Dumy Katalonii miała miejsce w 1935, kiedy to przegrała 1:11 (związana z reżimem gen. Franco, którego ludzie weszli do szatni zawodników Barcelony po wygraniu pierwszego meczu Pucharu Króla, grożąc ich bliskim śmiercią i rodzinom). Natomiast rok później FC Barcelona na wyjeździe wygrała z Los Blancos 5:0. Tylko dwóm trenerom Barçy udało się co najmniej dwukrotnie pokonać Królewskich na wyjeździe – Frankowi Rijkaardowi – w sezonach 2003/2004 i 2005/2006 i Pepowi Guardioli aż trzykrotnie – w sezonach 2008/2009, 2009/2010 i 2011/2012

Josepowi Guardioli jako jedynemu trenerowi w historii udało się wygrać 5 Klasyków z rzędu.

Podsumowanie | edytuj kod

Statystyki meczów oficjalnych (stan na 26 listopada 2019):

 • Rozegrane spotkania – 242
 • Wygrane przez FC Barcelonę – 96
 • Wygrane przez Real Madryt – 98
 • Zakończone remisem – 51
 • Gole dla FC Barcelony – 400
 • Gole dla Realu Madryt – 408
 • Najwyższe zwycięstwo – 5:0 (sezony 1993/1994 i 2010/2011)
 • Najwyższa porażka – 1:11[223]
 • Przypisy[224]

Grupy kibicowskie | edytuj kod

Almogàvers | edytuj kod

Almogàvers[225] – grupa dopingująca piłkarzy FC Barcelona, jak również reprezentację Katalonii. Została założona 1 listopada 1989 w czasie pucharowego meczu z RSC Anderlecht. Na stadionie zasiada na trybunie północnej. Większość członków tej grupy stanowią Katalończycy, którzy chcieliby, aby Katalonia była niepodległym państwem, a nie – jak obecnie – jedynie autonomią.

W kulminacyjnym momencie działania tej grupy, liczyła ona około 500 członków, jednak ta liczba spadła, i w listopadzie 2006 wyniosła zaledwie 150 osób. Sympatyzują z kibicami klubów: Genoa CFC, San Lorenzo de Almagro, West Ham United F.C. oraz Celtic F.C. Ich wrogowie to najbardziej radykalna grupa kibiców Realu Madryt i Espanyolu.

Dracs 1991 | edytuj kod

Dracs 1991[226][227] to grupa kibiców powstała 6 stycznia 1991 podczas meczu z CD Logrones. Na stadionie zajmują miejsca na trybunie południowej. Założeniem tej grupy jest nieokazywanie agresji, ale z utrzymaniem katalońskiego patriotyzmu.

Wcześniej grupa ta dopingowała piłkarzy, teraz dopinguje sportowców innych sekcji klubowych, którzy rozgrywają mecze w Palau Blaugrana[228].

Boixos Nois | edytuj kod

Boixos Nois[229][230] to najbardziej radykalna grupa kibiców katalońskiego klubu, założona w 1981. Członkowie przychodzili na każdy mecz, a gdy nadarzała się okazja, głośno wyrażali swą opinię na temat polityki władz Hiszpanii, nie zgadzających się na niepodległość państwa Katalonia.

Ich poglądy były nacjonalistyczne. Jednak w pięć lat później po założeniu tej grupy utworzyła się dodatkowa formacja Boixos Oi!, zrzeszająca fanatyków, skrajnych prawicowców, często karanych. Ich ideologia polegała na zmuszaniu kibiców innych klubów do kibicowania FC Barcelonie drogą przemocy fizycznej. W 2000, gdy prezesem klubu został Joan Gaspart, członkowie tej grupy zaczęli wchodzić na stadion bezpłatnie. Podczas meczu przeważnie występują w szalikach z herbem klubu i nazwą grupy. Jednak ich radykalizm nie zawsze jest akceptowany – w 2000, turysta z Meksyku został zasztyletowany na Camp Nou, ponieważ miał na sobie koszulkę piłkarza Realu Madryt i reprezentacji Hiszpanii – Raúla.

Ich działalność została ograniczona, gdy prezesem klubu został Joan Laporta, któremu obce są poglądy radykalne. W efekcie grupa ograniczyła działalność do meczów wyjazdowych.

Hymn | edytuj kod

 Zobacz też: Barcelona sempre amunt.

Obecny hymn FC Barcelona – Cant del Barça (pl. Pieśń Barcy) – powstał 27 listopada 1974 z okazji obchodów siedemdziesiątej piątej rocznicy założenia klubu. Muzykę skomponował Manuel Valls Gorina, natomiast słowa napisali: Jaume Picas oraz Josep Maria Espinàs i Massip. Zapis nutowy zachował się do dnia dzisiejszego[231]. Wcześniej hymnem był utwór napisany przez Capdevilę i Rafaela Folcha. Wtedy wykonawcą podkładu muzycznego był Enric Morera.

Wykonano też hymn z okazji obchodów stulecia. Słowa napisał Ramón Solsona, a pieśń wykonał Antoni Ros-Marbá[232][233].

Indywidualne sukcesy piłkarzy | edytuj kod

Piłkarze, którzy zdobyli ze swoją reprezentacją tytuł mistrzów świata i grali w FC Barcelona.

Piłkarze, którzy zdobyli ze swoją reprezentacją tytuł mistrzów Europy i grali w FC Barcelona.

Piłkarze, którzy zdobyli ze swoją reprezentacją tytuł mistrzów olimpijskich i grali w FC Barcelona.

Laureaci Złotej Piłki, którzy występowali w FC Barcelona.

Gracze, którzy zdobyli tytuł Piłkarza Roku FIFA i grali w FC Barcelona.

Laureaci Złotej Piłki FIFA w barwach FC Barcelona.

Zdobywcy Trofeo Pichichi[234] w barwach FC Barcelona.

Zdobywcy Trofeo Zamora w barwach FC Barcelona[235].

Piłkarze znajdujący się na liście FIFA 100, którzy występowali lub występują w FC Barcelona.


Stadiony | edytuj kod

Velodromo de la Bonanova (1899-1900) | edytuj kod

Velodromo de la Bonanova to pierwsze boisko piłkarskie, na którym swoje mecze rozegrała FC Barcelona. Drużyna nie miała go wykupionego na własność, musiała je dzielić z inną drużyną z regionu – El Catala. Poza tym murawa boiska była bardzo nierówna, więc piłkarzom trudno było prezentować pełnię swoich umiejętności.

Stadion Casanovas Hotel (1900-1901) | edytuj kod

Po meczu sparingowym z miejscową drużyną El Catala dnia 25 grudnia 1899, zarząd zdecydował, iż 2 drużyny nie mogą dzielić się boiskiem. Dlatego też władze zdecydowały się na dzierżawę stadionu nieopodal hotelu Casanovas. Inaugurującym meczem na tym obiekcie były pierwsze, historyczne derby Katalonii z drużyną Sociedad Española de Futbol, dzisiaj znaną jako RCD Espanyol. Niestety zbyt długi dojazd do obiektu utrudniał piłkarzom i trenerom dobre przygotowanie i punktualne przybycie na spotkanie z rywalem.

Stadion Carretera de Horta (1901-1905) | edytuj kod

Zbytnie opóźnianie rozpoczynania meczów przyczyniło się do tego, iż zarząd klubowy musiał szukać kolejnego rozwiązania w kwestii boiska. Poszukiwania zostały zakończone znalezieniem boiska znajdującego się w pobliżu parku w Barcelonie, Guinardo. Pierwszy mecz, jaki rozegrano na tym obiekcie, odbył się w ramach Pucharu Alfonso Macaya, 23 listopada 1901 r., zakończony wynikiem 4:0 dla gospodarzy, hat-trickiem popisał się wtedy kapitan drużyny, Joan Gamper.

Stadion Calle Muntander (1905-1909) | edytuj kod

Poprzedni stadion był zbyt mały, aby można było pomieścić wszystkich kibiców przychodzących na spotkania, dlatego też zdecydowano się na kolejną przeprowadzkę. Tym razem to The Carrer Muntander Ground stał się stadionem Barçy. Pierwszym meczem było spotkanie rozegrane w finale Pucharu Katalonii z Espanyolem Barcelona 3:2. Jednak mimo wygranej wielu socis odchodziło z klubu, a nowi, którzy wprowadziliby nową atmosferę w klubie, nie pojawiali się. Z tego powodu Joan Gamper zdecydował się pełnić funkcję prezesa i rozpoczął poszukiwania kolejnego stadionu, ponieważ Muntander kupił lokalny rywal.

Stadion Calle Industrial (1909-1922) | edytuj kod

 Osobny artykuł: Camp del carrer Indústria.

Pierwszym meczem jaki rozegrano na Spittonie był mecz pomiędzy FC Barcelona a El Catala. Miało to miejsce dnia 14 marca 1909 w Pucharze Katalonii. Ostateczny wynik tego spotkania to 2:2. W ówczesnych latach stadion można było uznać za nowoczesny, ponieważ posiadał sztuczne oświetlenie, a żaden inny stadion nie mógł się tym poszczycić. Obiekt był też stosunkowo duży – posiadał 6000 miejsc, w tym 1500 siedzących.

Camp de Les Corts (1922-1957) | edytuj kod

 Osobny artykuł: Camp de Les Corts.

Na pomysł wybudowania stadionu klubowego wpadł w 1921 roku, ówczesny prezes klubu, Joan Gamper. Wraz z zarządem doszedł do wniosku, iż popularność piłki nożnej w Hiszpanii jest coraz większa, na mecze przychodziło coraz więcej kibiców. Dlatego założyciel FCB zlecił budowę nowego stadionu. Obiekt był pracą Santiago Mestresa i Josepa Alemany. Inauguracyjne spotkanie odbyło się 22 maja 1922 roku, gospodarze wygrali w nim 2:1 z klubem szkockiej Premier League, St. Mirren F.C. Obiekt nazywany był przez mieszkańców Hiszpanii Katedrą Futbolu ponieważ mógł pomieścić 30 tysięcy widzów. Wojna domowa w Hiszpanii nie przeszkodziła we wzroście liczby culés, których do 1941 przybywało coraz więcej, aż w końcu zarząd zdecydował się na modernizację obiektu. Po 4 latach liczba krzesełek wyniosła 60 tysięcy, a po 4 kolejnych – 75 tysięcy. Istniał jednak pewien problem – inne kluby chciały być gospodarzami na obiekcie. Ostatecznie zarząd zdecydował się na sprzedanie stadionu zespołowi wówczas występującemu w Segunda División.

Camp Nou (od 1957) | edytuj kod

 Osobny artykuł: Camp Nou. Camp Nou przed meczem FC Barcelona – Valencia CF, wrzesień 2006.

Po sprzedaniu obiektu Les Corts innemu klubowi, władze FC Barcelona zdecydowały się na budowę jeszcze większego stadionu – Camp Nou. Jego budowa trwała 3 lata i kosztowała 300 mln peset. Inauguracyjne spotkanie rozegrano 24 września 1957 r., a przeciwnikiem była Reprezentacja Warszawy, która przegrała 2:4.

Działalność charytatywna | edytuj kod

FC Barcelona, jako jeden z nielicznych klubów bardzo długo nie zdecydował się na umieszczenia reklam na swoich koszulkach, nawet pomimo atrakcyjnych finansowo ofert. 14 lipca 2006 podczas tournée FC Barcelona w Ameryce Północnej prezes Joan Laporta podpisał umowę z UNICEF. Zarząd klubu zobowiązał się do nieodpłatnego umieszczenia logo organizacji wspierającej dzieci na koszulkach piłkarzy, jako pierwszy i jedyny klub na świecie[238]. Ustanowiono składkę na fundusz pomocy dzieciom na całym świecie w wysokości co najmniej 1,5 miliona euro. Laporta przy pierwszej wpłacie przekazał od razu 1,9 miliona euro na konto organizacji, której program obejmuje również program pomocy w Suazi.

Piłkarze zdecydowali się również czynnie uczestniczyć w przedsięwzięciu. Fundacja, za którą odpowiedzialny jest Edmilson, buduje centrum dla sierot, ofiar agresji, a także resocjalizowanych członków gangów młodzieżowych w dzielnicy Brazylii, Taquaritinga.

Fundacja Samuela Eto’o odpowiedzialna jest za budowę szkół i ośrodki pomocy dla sierot w kraju piłkarza – Kamerunie. Na początku sezonu 2006/2007 czarnoskóry napastnik podpisał z Joanem Laportą porozumienie, w myśl którego, gdy zdobędzie co najmniej 16 goli w sezonie, to za każdą następną bramkę klub będzie kupował samochód terenowy, który zostanie przesłany do Kamerunu. Piłkarz jednak odniósł bardzo poważną kontuzję w listopadzie 2006 w meczu z Werderem Brema w fazie grupowej Ligi Mistrzów 2006/2007 (mecz zakończył się wynikiem 1:1 po golu samobójczym Carlesa Puyola i wyrównującej rezultat Lionela Messiego), która wyłączyła go z gry na trzy miesiące, co uniemożliwiło mu dotrzymać umowę. Więc Laporta zaproponował piłkarzowi zmianę umowy – za każde dwie bramki zdobyte w jednym meczu nowy Ford pojedzie do kraju Afryki. Gdy Eto’o wyzdrowiał, w jednym z jego pierwszych meczów po kontuzji pokonał dwa razy bramkarza Recreativo Huelva z Huelvy i pierwszy samochód został przesłany do rodzimego kraju piłkarza.

Lionel Messi jest ambasadorem UNICEFU w Argentynie, natomiast były legendarny zawodnik Barcelony, Carles Puyol, odpowiada za działalność fundacji Altarriba, która zajmuje się ochroną wilków hiszpańskich – gatunku, który wymiera.

W pierwszej połowie sezonu 2006/2007, przed jednym ze spotkań Frank Rijkaard rozmawiał ze swoim przyjacielem Jillem van Eylem, o pomocy dzieciom chorym na hemofilię. Po meczu, gdy trener powiedział swoim podopiecznym o jego rozmowie, natychmiast zechcieli uczestniczyć w zadaniu fundacji Teaming, która opiekuje się dziećmi z biednych rodzin z Argentyny, Senegalu, Kamerunu i z Sierra Leone. Klub spełnia marzenia tych dzieci fundując im podróż na mecze Dumy Katalonii.

11 listopada 2007 Międzynarodowy festiwal komunikacji i reklamy piłki nożnej stworzony przez LFP ogłosił przyznanie nagrody dla FC Barcelona za zawarcie umowy z UNICEF[239].

Na działalność charytatywną i współpracę z UNICEF cieniem kładą się jednak domniemane kontakty byłego prezesa Joana Laporty i pobieranie pieniędzy od reżimu Uzbekistanu, wykorzystującego dzieci do niewolniczej pracy[240][241][242].

Trenerzy | edytuj kod

Johan Cruijff – trener FC Barcelona w latach 1988-1996 Pep Guardiola – trener FC Barcelona w latach 2008-2012 Ronald Koeman – obecny trener FC Barcelona  Z tym tematem związana jest kategoria: Trenerzy piłkarzy FC Barcelona.

Władze | edytuj kod

Joan Laporta, obecny prezes klubu

Dotychczasowi prezesi | edytuj kod

 Z tym tematem związana jest kategoria: Prezesi FC Barcelona.

Źródło[246]

Obecne władze klubu[247] | edytuj kod

 • Prezes: Joan Laporta
 • Wiceprezydent odpowiedzialny za obszar sportowy: Rafael Yuste
 • Wiceprezydent odpowiedzialna za obszar instytucjonalny: Elena Fort
 • Wiceprezydent odpowiedzialny za obszar finansowy: Eduard Romeu
 • Sekretarz: Josep Cubells
 • Skarbnik: Ferran Olivé
 • Członkowie:
  • Josep Maria Albert
  • Xavier Barbany
  • Miquel Camps
  • Alfons Castro
  • Antonio Escudero
  • Juli Guiu
  • Jordi Llauradó
  • Josep Ignasi Macià
  • Aureli Mas
  • Xavier Puig
  • Àngel Riudalbas
  • Joan Solé
  • Joan Soler

Rekordy | edytuj kod

 • FC Barcelona od momentu powstania Primera División (1929) nieprzerwanie gra w najwyższej klasie rozgrywkowej Hiszpanii[248].
 • FC Barcelona od momentu powstania europejskich pucharów nieprzerwanie gra na arenie międzynarodowej. Żadna inna drużyna nie może pochwalić się takim osiągnięciem[248].
 • 4 triumfy w Pucharze Zdobywców Pucharów[248].
 • Najwięcej kibiców podczas meczu na stadionie – 120 000 – pierwszy mecz 1/4 finału Ligi Mistrzów z Juventusem (1985/1986)[248].
 • Najwięcej strzelonych goli - Lionel Messi[249].
 • Najwięcej strzelonych goli w lidze krajowej - Lionel Messi[249].
 • Najwięcej strzelonych goli w pucharach - Lionel Messi.
 • Najwięcej występów - Lionel Messi.
 • Najwięcej zdobytych punktów w lidze krajowej – 100 (2012/2013)[13].
 • Najwięcej strzelonych goli w lidze krajowej – 116 (2016/2017).
 • Najwięcej ligowych punktów w połowie sezonu ligowego – 55 (2012/2013)[248].
 • Najwięcej strzelonych goli w roku kalendarzowym – 180 (2015)[250].
 • Najwięcej goli strzelonych przez trzech piłkarzy w sezonie – 131 (Messi, Suárez, Neymar Jr, 2015/16)[251].
 • Najwięcej goli strzelonych przez trzech piłkarzy w ciągu roku - 137 (Messi, Suárez, Neymar Jr., 2015)[250].
 • Najwięcej wygranych meczów w sezonie (2014/15) – 50.
 • Najwięcej zdobytych trofeów - Lionel Messi (35)[252].
 • Najdłużej pracujący trener - Johan Cruijff - 8 sezonów (1988–1996)[249].
 • Najmłodszy piłkarz, który wystąpił w meczu - Paulino Alcántara.
 • Najmłodszy piłkarz, który wystąpił w meczu w europejskich pucharach - Ansu Fati[253].
 • Najmniej straconych goli w lidze – 18 (1968/1969, w lidze grało 16 zespołów)[13].
 • Najwyższe zwycięstwo – FC Barcelona 18:0 Gimnàstic Tarragona (Puchar Alfonso Macaya, 17 marca 1901)[254].
 • Najwyższe zwycięstwo w meczu towarzyskim - FC Barcelona 20:1 Smilde (1992).
 • Najwyższe zwycięstwo na wyjeździe w lidze – UD Las Palmas 0:8 FC Barcelona (1959/60), UD Almería 0:8 FC Barcelona (2010/11), RC Deportivo La Coruña 0:8 FC Barcelona (2015/16) [248].
 • Najwyższe zwycięstwo u siebie w pucharach – 8:0 z Apollonem LimassolPuchar Zdobywców Pucharów – 1982[13].
 • Najwyższe zwycięstwo na wyjeździe w pucharach – Hapoel Beer Szewa 0:8 FC Barcelona – Puchar UEFA – 1995[13].
 • Najdłuższa seria bez porażki – 39[255].
 • Najdłuższa seria bez porażki w lidze krajowej – 43 mecze (2016/2017 - 2017/2018)[256].
 • Najdłuższa seria zwycięstw na wyjeździe – 13 meczów (2008/2009)[248].
 • Najdłuższa seria zwycięstw na wyjeździe w lidze krajowej – 9 meczów (2008/2009)[248].
 • Najdłuższa seria bez straconego gola w lidze krajowej od początku sezonu – 8 meczów (2014/2015).
 • Wygranie wszystkich meczów w sezonie w Pucharze Króla (2014/15).
 • Zdobycie wszystkich trofeów w roku kalendarzowym (6 trofeów, 2009)[257].
 • Dwukrotne wygranie trypletu (Liga, Puchar, Liga Mistrzów).

Partnerzy | edytuj kod

 • Główni partnerzy: Nike, Rakuten, Beko
 • Globalni partnerzy: 1XBET, Estrella Damm, Konami, Cupra, OPPO, Stanley Black&Decker, Gatorade, Chiliz, FBS, Thom Browne
 • Oficjalni partnerzy: CaixaBank, Assistència Sanitària, Allianz, Shiseido, SK Lubricants, Scotiabank, Yunnan Baiyao, Taiping Life Insurance, Coca-Cola, Rakbank, Sebang/Rocket, Maybank, SHB, Banco BMG, Head & Shoulders, Nichiban
 • Partnerzy sekcji żeńskiej: Nike, Stanley, CaixaBank, Cupra, Coca-Cola, Naulover
 • Partnerzy sportów rozgrywanych na hali: Assistència Sanitària, Nike, Serveto, Reno[258]

Obecny skład | edytuj kod

Aktualny na dzień 18 kwietnia 2021[259][260].

Piłkarze na wypożyczeniu | edytuj kod

Sztab szkoleniowy | edytuj kod

 • Trener: Ronald Koeman
 • Asystent trenera: Alfred Schreuder, Henrik Larsson
 • Trener techniczny: Joan Barbarà
 • Trenerzy przygotowania fizycznego: Albert Roca, Daniel Romero, Jaume Bartra
 • Fizjoterapeuci: Jaume Munill, Juanjo Brau, Xavi López, Xavi Linde
 • Trener bramkarzy: José Ramón de la Fuente
 • Delegat: Carles Naval

Obecni zawodnicy grający w reprezentacjach narodowych | edytuj kod

Stan na 31 marca 2021 r.

Statystyki piłkarzy | edytuj kod

Stan na 8 maja 2021

Stan na 8 maja 2021[261]

Inne sekcje | edytuj kod

Profesjonalne | edytuj kod

Data założenia: 1926

Nazwa drużyny: FC Barcelona Bàsquet

Data założenia – 1940

Nazwa drużyny: FC Barcelona Lassa

Data założenia: 1942

Nazwa drużyny: FC Barcelona – Sorli Discau

Data założenia: 1972 r., reaktywacja: 1986

Nazwa drużyny: FC Barcelona Alusport

Amatorskie | edytuj kod

W nawiasach daty powstania

Stowarzyszone | edytuj kod

Nieistniejące | edytuj kod

 • Sekcja zapasów grecko-rzymskich – powstanie: 1924 r., likwidacja: 1928 r.
 • Sekcja kolarstwa – powstanie: 1925 r., likwidacja: 1945 r., ponowne utworzenie: 2004 r., ponowna likwidacja: 2006 r.
 • Sekcja tenisa ziemnego – powstanie: 1926 r., likwidacja: 1936 r.
 • Sekcja jazdy figurowej na wrotkach – powstanie: 1952 r., likwidacja: 1956 r.
 • Sekcja gimnastyki – powstanie: 1957 r., likwidacja: 1976 r.
 • Sekcja judo – powstanie: 1961 r., likwidacja: 1976 r.

Informacje ogólne | edytuj kod

 • Adres – Avenida Arístides Maillol, s/n
  08028-Barcelona[262]
 • Liczba socios – 144 756
 • Liczba fanklubów – 1054
 • Pojemność stadionu – 99 354 miejsca siedzące

Przypisy | edytuj kod

 1. Spain 1928/29 (ang.). rsssf.com. [dostęp 15 sierpnia 2009].
 2. Contact FC Barcelona, fcbarcelona.com [dostęp 2019-12-07]  (ang.).
 3. Spain – List of Champions (ang.). rsssf.com. [dostęp 15 sierpnia 2009].
 4. Number of Super Cups per Club (24 cups) (ang.). rsssf.com. [dostęp 15 sierpnia 2009].
 5. European Champions' Cup, www.rsssf.com [dostęp 2021-04-14] .
 6. Clubwise list of winners (ang.). rsssf.com. [dostęp 15 sierpnia 2009].
 7. FC Barcelona: O klubie › FCBarca.com, www.fcbarca.com [dostęp 2019-12-07]  (pol.).
 8. Our Fan clubs (ang.). fcbarcelona.cat. [dostęp 20 lipca 2009].
 9. Historia klubu – Barca.pl – FC Barcelona, Barca, Blaugrana – najlepszy serwis o FCB, www.barca.pl [dostęp 2019-12-07]  (pol.).
 10. 109 urodziny klubu › FCBarca.com, www.fcbarca.com [dostęp 2019-12-07]  (pol.).
 11. Wielki kataloński klub „FC Barcelona” ma już 119 lat! – Echo Powiatu Kamieńskiego Echo Powiatu Kamieńskiego, echokamienia.pl [dostęp 2019-12-07]  (pol.).
 12. Historia klubu FC Barcelona | DumaKatalonii.pl, dumakatalonii.pl [dostęp 2019-12-07]  (pol.).
 13. a b c d e f g Dariusz Tuzimek. Dodatek „Wielkie Kluby Europy” nr 102. „Przegląd Sportowy”. 14750 (2007-05-02), s. 4, 2007-05-02. Warszawa: Axel Springer Polska Sp. z o.o.. ISSN 0137-9267
 14. Edición del sábado, 09 diciembre 1899, página 7 (hiszp.). lavanguardia.es. [dostęp 20 lipca 2009].
 15. Sylwetka ewentualnego rywala: FC Barcelona (pol.). wislaportal.pl. [dostęp 15 sierpnia 2009].
 16. a b Spain – Final Tables Catalonia (ang.). rsssf.com. [dostęp 20 lipca 2009].
 17. a b c Dariusz Tuzimek. Dodatek „Wielkie Kluby Europy” nr 102. „Przegląd Sportowy”. 14750 (2007-05-02), s. 5, 2007-05-02. Warszawa: Axel Springer Polska Sp. z o.o.. ISSN 0137-9267
 18. Chwała pierwszego mistrzostwa (pol.). barcaserwis.com. [dostęp 20 lipca 2009].
 19. FC Barcelona – Complete International Record (ang.). rsssf.com. [dostęp 20 lipca 2009].
 20. Spain – List of Champions of Catalonia (ang.). rsssf.com. [dostęp 20 lipca 2009].
 21. Historia klubu FC Barcelona | DumaKatalonii.pl, dumakatalonii.pl [dostęp 2019-12-07]  (pol.).
 22. Historia klubu FC Barcelona | DumaKatalonii.pl, dumakatalonii.pl [dostęp 2019-12-07]  (pol.).
 23. Paulino Alcántara • Zawodnicy › FCBarca.com, www.fcbarca.com [dostęp 2019-12-09]  (pol.).
 24. Spain – Cups 1913 (ang.). rsssf.com. [dostęp 15 sierpnia 2009].
 25. FC Barcelona – Complete International Record.
 26. Jack Greenwell • Trenerzy › FCBarca.com, www.fcbarca.com [dostęp 2019-12-09]  (pol.).
 27. http://www.barcelona.com/var/plain/storage/images/media/phototour_of_barcelona/articles/campnou/15485-1-eng-GB/campnou.jpg Les Corts podczas meczu.
 28. a b Dariusz Tuzimek. Dodatek „Wielkie Kluby Europy” nr 102. „Przegląd Sportowy”. 14750 (2007-05-02), s. 6, 2007-05-02. Warszawa: Axel Springer Polska Sp. z o.o.. ISSN 0137-9267
 29. Niekończąca się opowieść (pol.). barcaserwis.com. [dostęp 20 lipca 2009].
 30. Spanish Cup – 1922 (ang.). rsssf.com. [dostęp 20 lipca 2009].
 31. De Les Corts al Camp Nou (1922-1957) (hiszp.). fcbarcelona.cat. [dostęp 20 lipca 2009].
 32. Dariusz Tuzimek. Dodatek „Wielkie Kluby Europy” nr 102. „Przegląd Sportowy”. 14750 (2007-05-02), s. 5–6, 2007-05-02. Warszawa: Axel Springer Polska Sp. z o.o.. ISSN 0137-9267
 33. Spain – Cup 1925 (hiszp.). rsssf.com. [dostęp 20 lipca 2009].
 34. Spain – Cup 1926 (ang.). rsssf.com. [dostęp 20 lipca 2009].
 35. a b Arcadi Balaguer (1925-1929) (ang.). fcbarcelona.cat. [dostęp 20 lipca 2009].
 36. Chwała pierwszego mistrzostwa (pol.). barcaserwis.com. [dostęp 17 września 2007].
 37. Josep Sunyol (1935-1936) (ang.). fcbarcelona.com. [dostęp 20 lipca 2009].
 38. a b 1936, 1937, 1938 (pol.). student.agh.edu.pl. [dostęp 20 lipca 2009].
 39. History: (ang.). euro.de. [dostęp 20 lipca 2009].
 40. Spain – Cup 1942 (ang.). rsssf.com. [dostęp 20 lipca 2009].
 41. Spain – List of Topscorers („Pichichi”) (ang.). rsssf.com. [dostęp 20 lipca 2009].
 42. SEMIFINALES (hiszp.). www.linguasport.com. [dostęp 25 listopada 2007].
 43. a b c Spain, Final Tables 1939-1949 (ang.). rsssf.com. [dostęp 20 lipca 2009].
 44. Spain – Cup 1951 (ang.). rsssf.com. [dostęp 20 lipca 2009].
 45. Agustí Montal i Galobart (1946-1952) (ang.). www.fcbarcelona.cat. [dostęp 2 lipca 2007].
 46. Spain – Cup 1952 (ang.). rsssf.com. [dostęp 20 lipca 2009].
 47. Spain 1952/53 (ang.). rsssf.com. [dostęp 20 lipca 2009].
 48. Spain – Cup 1952 (ang.). rsssf.com. [dostęp 20 lipca 2009].
 49. Dariusz Tuzimek. Dodatek „Wielkie Kluby Europy” nr 102. „Przegląd Sportowy”. 14750 (2007-05-02), s. 6–7, 2007-05-02. Warszawa: Axel Springer Polska Sp. z o.o.. ISSN 0137-9267
 50. Spain 1953/54 (ang.). rsssf.com. [dostęp 20 lipca 2009].
 51. Spain – Cup 1954 (ang.). rsssf.com. [dostęp 20 lipca 2009].
 52. Inter-Cities Fairs Cup 1955-58 (ang.). rsssf.com. [dostęp 20 lipca 2009].
 53. Spain – Cup 1957 (ang.). rsssf.com. [dostęp 20 lipca 2009].
 54. 1 9 6 0 (ang.). romaniansoccer.ro. [dostęp 20 lipca 2009].
 55. Final (ang.). rsssf.com. [dostęp 20 lipca 2009].
 56. Spain 1959/60 (ang.). rsssf.com. [dostęp 20 lipca 2009].
 57. Sport: Big Brawl in Bern (ang.). time.com. [dostęp 20 lipca 2009].
 58. Champions’ Cup 1960-61 (ang.). rsssf.com. [dostęp 20 lipca 2009].
 59. Spain – Cup 1963 (ang.). rsssf.com. [dostęp 20 lipca 2009].
 60. Spain 1962/63 (ang.). rsssf.com. [dostęp 20 lipca 2009].
 61. Wynik meczu przed rozpoczęciem dogrywki – 2:3.
 62. Inter-Cities Fairs Cup 1965-66 (ang.). rsssf.com. [dostęp 20 lipca 2009].
 63. Spain – Cup 1968 (ang.). rsssf.com. [dostęp 20 lipca 2009].
 64. Dariusz Tuzimek. Dodatek „Wielkie Kluby Europy” nr 102. „Przegląd Sportowy”. 14750 (2007-05-02), s. 9, 2007-05-02. Warszawa: Axel Springer Polska Sp. z o.o.. ISSN 0137-9267
 65. Cup Winners’ Cup 1968-69 (ang.). rsssf.com. [dostęp 20 lipca 2009].
 66. Czwarty etap – LATA CRUYFFA (pol.). fcb24.com. [dostęp 25 listopada 2007].
 67. Spain – Cup 1974 (ang.). rsssf.com. [dostęp 20 lipca 2009].
 68. Spain – Cup 1978 (ang.). rsssf.com. [dostęp 20 lipca 2009].
 69. Cup Winners’ Cup 1978-79 (ang.). Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation. [dostęp 27 października 2007].
 70. The kidnap of Quini in 1981, one of Spain's finest goalscorers, These Football Times, 22 marca 2017 [dostęp 2019-12-02]  (ang.).
 71. Kidnapped to stop Barcelona winning title: Spanish striker Quini's incredible story, The Sun, 28 lutego 2018 [dostęp 2019-12-02]  (ang.).
 72. Dariusz Tuzimek. Dodatek „Wielkie Kluby Europy” nr 102. „Przegląd Sportowy”. 14750 (2007-05-02), s. 11, 2007-05-02. Warszawa: Axel Springer Polska Sp. z o.o.. ISSN 0137-9267
 73. Wizyta Papieża (pol.). Barcaserwis. [dostęp 9 września 2007].
 74. European Champions’ Cup 1981-82 (ang.). rsssf.com. [dostęp 15 sierpnia 2009].
 75. Champions’ Cup 1985-86 (ang.). rsssf.com. [dostęp 15 sierpnia 2009].
 76. Spain 1987/88 (ang.). rsssf.com. [dostęp 20 lipca 2009].
 77. Spain – Cup 1988 (ang.). rsssf.com. [dostęp 20 lipca 2009].
 78. Cup Winners’ Cup 1988-89 (ang.). rsssf.com. [dostęp 20 lipca 2009].
 79. Dariusz Tuzimek. Dodatek „Wielkie Kluby Europy” nr 102. „Przegląd Sportowy”. 14750 (2007-05-02), s. 12, 2007-05-02. Warszawa: Axel Springer Polska Sp. z o.o.. ISSN 0137-9267
 80. 1991 (ang.). rsssf.com. [dostęp 20 lipca 2009].
 81. Spain 1990/91 (ang.). rsssf.com. [dostęp 20 lipca 2009].
 82. Spain 1991/92 (ang.). rsssf.com. [dostęp 20 lipca 2009].
 83. Champions’ Cup 1991-92 (ang.). Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation. [dostęp 27 października 2007].
 84. Spain 1992/93 (ang.). rsssf.com. [dostęp 20 lipca 2009].
 85. Spain 1993/94 (ang.). rsssf.com. [dostęp 20 lipca 2009].
 86. Spain 1994/95 (ang.). rsssf.com. [dostęp 20 lipca 2009].
 87. 1996/97: Ronaldo spot on for Barça (ang.). uefa.com. [dostęp 20 lipca 2009].
 88. Spain 1996/97 (ang.). rsssf.com. [dostęp 20 lipca 2009].
 89. Spain Cups 1996/97 (ang.). rsssf.com. [dostęp 20 lipca 2009].
 90. Spain 1997/98 (ang.). rsssf.com. [dostęp 20 lipca 2009].
 91. Spain Cups 1997/98 (ang.). rsssf.com. [dostęp 20 lipca 2009].
 92. Spain 1998/99 (ang.). rsssf.com. [dostęp 20 lipca 2009].
 93. Spain 2000/01 (ang.). rsssf.com. [dostęp 20 lipca 2009].
 94. Spain 2001/02 (ang.). rsssf.com. [dostęp 20 lipca 2009].
 95. Spain 2002/03 (ang.). rsssf.com. [dostęp 20 lipca 2009].
 96. Laporta prezydentem F.C. Barcelony. realmadrid.pl. [dostęp 15 sierpnia 2009].
 97. Joan Laporta i Estruch (2003-2010) (ang.). fcbarcelona.com. [dostęp 15 sierpnia 2009].
 98. Super Cup (ang.). rsssf.com. [dostęp 20 lipca 2009].
 99. Spain 2005/06 (ang.). rsssf.com. [dostęp 20 lipca 2009].
 100. Final – Wednesday 17 May 2006 Stade de France – Paris (Saint-Denis) (ang.). uefa.com. [dostęp 26 lutego 2009].
 101. 2006 (ang.). rsssf.com. [dostęp 20 lipca 2009].
 102. 1/8 Finals (Feb 20 and Mar 7) (ang.). rsssf.com. [dostęp 20 lipca 2009].
 103. Spain 2006/07 (ang.). rsssf.com. [dostęp 20 lipca 2009].
 104. Sacchi pogratulował Capello (pol.). realmdrid.pl. [dostęp 20 lipca 2009].
 105. Barca vs. Bayern 15 sierpnia. [dostęp 1 lipca 2007].
 106. El Barcelona C desaparece del mapa (hiszp.). marca.com. [dostęp 20 lipca 2009].
 107. Spain 2007/08 (ang.). rsssf.com. [dostęp 20 lipca 2009].
 108. Daniel Alves od A do Z (pol.). barcaserwis.com. [dostęp 20 lipca 2009].
 109. Falstart; Numancia – Barcelona 1:0 (pol.). fcbarca.com. [dostęp 20 lipca 2009].
 110. Słaba gra i kiepski wynik; FC Barcelona 1-1 Racing (pol.). fcbarca.com. [dostęp 20 lipca 2009].
 111. Spain Cup Tournament 2008/09 (ang.). rsssf.com. [dostęp 20 lipca 2009].
 112. Stylish Barcelona take United’s crown (ang.). uefa.com. [dostęp 19 sierpnia 2015].
 113. Laporta: To najlepszy sezon w historii (pol.). fcbarca.com. [dostęp 15 sierpnia 2009].
 114. Superpuchar Hiszpanii zdobyty: Barça – Athletic 3:0 (pol.). fcbarca.com. [dostęp 15 sierpnia 2009].
 115. Rekordowy budżet Barcelony (pol.). wp.pl. [dostęp 20 lipca 2009].
 116. FC Barcelona v Sevilla FC (ang.). uk.eurosport.yahoo.com. [dostęp 15 sierpnia 2011].
 117. Sevilla FC v FC Barcelona (ang.). uk.eurosport.yahoo.com. [dostęp 15 sierpnia 2011].
 118. Barca agree Villa move with Valencia (ang.). fcbarcelona.com. [dostęp 15 sierpnia 2011].
 119. Mascherano delighted by Barça move (ang.). fcbarcelona.com. [dostęp 15 sierpnia 2011].
 120. Barça and Sevilla agree Adriano deal (ang.). fcbarcelona.com. [dostęp 15 sierpnia 2011].
 121. Henry leaves on a free transfer (ang.). fcbarcelona.com. [dostęp 15 sierpnia 2011].
 122. Transfery. Rafael Marquez podpisał kontrakt z New York Red Bulls (pol.). sport.pl. [dostęp 15 sierpnia 2011].
 123. Manchester City announce signing of Yaya Toure – Manchester City FC.
 124. 4 razy Gran Derbi w 18 dni! (pol.). przegladsportowy.pl. [dostęp 15 sierpnia 2011].
 125. League runs since the 5-0 result (ang.). fcbarcelona.cat. [dostęp 14 sierpnia 2011].
 126. Third league in a row for Guardiola (ang.). fcbarcelona.cat. [dostęp 14 sierpnia 2011].
 127. Andrzej Kosowski: Barcelona wygrywa Ligę Mistrzów! (pol.). Eurofutbol.pl, 2011-05-28. [dostęp 2011-05-29].
 128. Relacja live z meczu FC Barcelona – Manchester United FC (pol.). Eurofutbol.pl, 2011-05-28. [dostęp 2011-05-30].
 129. YouTube
 130. a b Tito Vilanova will not continue at FC Barcelona (ang. • kat. • hiszp. • arab. • fr. • jap. • indonez. • chiń.). fcbarcelona.com, 2013-07-19. [dostęp 2013-07-26].
 131. Чемпионат Испании: «Барселона» объявила об отставке Вилановы (ros.). ruvr.ru, 2013-07-19. [dostęp 2013-07-26].
 132. Bayern v FCB in two minutes (ang. • kat. • hiszp. • arab. • fr. • jap. • indonez. • chiń.). fcbarcelona.com, 2013-07-25. [dostęp 2013-07-26].
 133. Gerardo Martino, new coach of FC Barcelona (ang. • kat. • hiszp. • arab. • fr. • jap. • indonez. • chiń.). fcbarcelona.com, 2013-07-23. [dostęp 2013-07-26].
 134. Футбол: главным тренером “Барселоны” назначен Херардо Мартино (ros.). ruvr.ru, 2013-07-23. [dostęp 2013-07-26].
 135. http://www.fcb24.com/news/sensacja-na-polskiej-ziemi--lechia-barca-2-2/.
 136. Sport w WP SportoweFakty – wiadomości sportowe, relacje na żywo, wyniki, sport.wp.pl [dostęp 2020-07-08]  (pol.).
 137. http://www.fcb24.com/news/festiwal-goli-na-camp-nou--barca-santos-8-0/.
 138. http://www.fcb24.com/news/kolejna-goleada--tajlandia-vs--barcelona-1-7/.
 139. FIFA ukarała Barcelonę zakazem transferowym! (pol.). sport.tvp.pl, 2014-04-02. [dostęp 2014-04-02].
 140. Spanish FA, FC Barcelona sanctioned for international transfers of minors (ang.). fifa.com, 2014-04-02. [dostęp 2014-04-02].
 141. http://www.fcb24.com/news/oficjalnie--tata-martino-odchodzi/.
 142. Carles Puyol zakończył karierę i pożegnał się z Barceloną [WIDEO – SE.pl]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-05)].
 143. Puyol kończy karierę piłkarską. | nozna.net. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-06-08)].
 144. http://sport.interia.pl/barcelona-real/news-luis-enrique-trenerem-fc-barcelona,nId,1428641.
 145. Luis Enrique będzie nowym szkoleniowcem Barcelony – LaLiga
 146. http://www.fcb24.com/news/oficjalnie--rakitic-graczem-fc-barcelona/.
 147. Jonathan Dos Santos przechodzi do Villarrealu › FCBarca.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-08-15)].
 148. Dos Santos przeniesie się do Villarrealu – Aktualności – Barca.pl – FC Barcelona, Barca, Blaugrana – najlepszy serwis o FCB. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-06-08)].
 149. Hiszpania: Isaac Cuenca odchodzi z FC Barcelona – Sport. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-07-13)].
 150. Oier odchodzi do Granady › FCBarca.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-08-15)].
 151. FC Barcelona i Arsenal osiągnęli porozumienie w sprawie transferu obrońcy.
 152. Barcelona wypożyczyła Gerarda Deulofeu do Sevilli.
 153. Primera Division. Barcelona wygrała z Atletico i zdobyła mistrzostwo | Primera Division w Sport TVN24. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-05-19)].
 154. FC Barcelona wywalczyła mistrzostwo.
 155. www.eurofutbol.pl.
 156. www.piłkanożna.pl.
 157. Oficjalnie: Denis Suarez piłkarzem Barcelony! – WP SportoweFakty, sportowefakty.wp.pl [dostęp 2017-11-23]  (pol.).
 158. Lucas Digne zawodnikiem FC Barcelony – Sport, eurosport.onet.pl [dostęp 2017-11-23]  (pol.).
 159. Samuel Umtiti piłkarzem FC Barcelona – Sport, eurosport.onet.pl [dostęp 2017-11-23]  (pol.).
 160. Transfery. Andre Gomes odrzucił Real Madryt i trafił z Valencii do Barcelony – FC Barcelona, www.przegladsportowy.pl [dostęp 2017-11-23]  (pol.).
 161. Jasper Cillessen nowym bramkarzem FC Barcelona – Sport, eurosport.onet.pl [dostęp 2017-11-23]  (pol.).
 162. FC Barcelona sur Twitter : „[ANUNCIO OFICIAL] @paco_alcacer, nuevo jugador del Barça. Más información en https://t.co/WbrIiKsUNH #AlcacerFCB https://t.co/cqnR8C2PdR", twitter.com [dostęp 2017-11-23]  (fr.).
 163. Superpuchar Hiszpanii: FC Barcelona bliżej trofeum. Skuteczna gra mistrza – WP SportoweFakty, sportowefakty.wp.pl [dostęp 2017-11-23]  (pol.).
 164. Ernesto Valverde nowym trenerem FC Barcelona (pol.). eurosport.onet.pl. [dostęp 2017-05-29].
 165. Oficjalnie: FC Barcelona potwierdziła transfer Gerarda Deulofeu – WP SportoweFakty, sportowefakty.wp.pl [dostęp 2017-11-23]  (pol.).
 166. Oficjalnie: Marlon Santos w Barcelonie – Transfery.info, transfery.info [dostęp 2017-11-23] .
 167. Hiszpania: Nelson Semedo nowym zawodnikiem FC Barcelona – Sport, eurosport.onet.pl [dostęp 2017-11-23]  (pol.).
 168. Paulinho piłkarzem FC Barcelona – eurosport.interia.pl, sport.interia.pl [dostęp 2017-11-23]  (pol.).
 169. Oficjalnie: Ousmane Dembele piłkarzem Barcelony, www.sport.pl [dostęp 2017-11-23]  (pol.).
 170. Oficjalnie: Neymar podpisał kontrakt z PSG! Rekordowy transfer stał się faktem, www.sport.pl [dostęp 2017-11-23]  (pol.).
 171. [OFICJALNIE]: Sergi Samper wypożyczony do Las Palmas – Aktualności – LigaHiszpańska.com – Wszystko o lidze hiszpańskiej, www.ligahiszpanska.com [dostęp 2017-11-23]  (pol.).
 172. Oficjalnie: Philippe Coutinho piłkarzem Barcelony! – WP SportoweFakty, sportowefakty.wp.pl [dostęp 2018-02-05]  (pol.).
 173. Yerry Mina nowym piłkarzem Barcelony. Kontrakt do 2023 roku, www.sport.pl [dostęp 2018-02-05]  (pol.).
 174. Barcelona y Las Palmas rescinden la cesión de Samper, www.mundodeportivo.com [dostęp 2018-02-05] .
 175. Arda Turan wypożyczony z Barcelony – Piłka nożna, sport.onet.pl [dostęp 2018-02-05]  (pol.).
 176. Transfery. Rafinha trafił do Interu Mediolan, www.sport.pl [dostęp 2018-02-05]  (pol.).
 177. Oficjalnie: Javier Mascherano w Hebei China Fortune – WP SportoweFakty, sportowefakty.wp.pl [dostęp 2018-02-05]  (pol.).
 178. Oficjalnie: Gerard Deulofeu zagra w Anglii – WP SportoweFakty, sportowefakty.wp.pl [dostęp 2018-02-05]  (pol.).
 179. LaLiga: Arthur Melo piłkarzem FC Barcelona – Piłka nożna (pol.). sport.onet.pl. [dostęp 2018-08-15].
 180. Oficjalnie: drugi letni transfer Barcelony. Clement Lenglet opuszcza Sevillę – WP SportoweFakty (pol.). sportowefakty.wp.pl. [dostęp 2018-08-15].
 181. Hiszpania: Malcom piłkarzem FC Barcelona – Piłka nożna (pol.). sport.onet.pl. [dostęp 2018-08-15].
 182. Arturo Vidal piłkarzem FC Barcelona – Transfery – Piłka nożna (pol.). sport.onet.pl. [dostęp 2018-08-15].
 183. Sevilla FC – FC Barcelona: Super Cup Champions! (1-2) (ang.). fcbarcelona.com. [dostęp 2018-08-18].
 184. Oficjalnie: Frenkie de Jong fichado! › FCBarca.com, www.fcbarca.com [dostęp 2019-08-29]  (pol.).
 185. Oficjalnie: Neto piłkarzem Barcelony! › FCBarca.com, www.fcbarca.com [dostęp 2019-08-29]  (pol.).
 186. Oficjalnie: Antoine Griezmann fichado! › FCBarca.com, www.fcbarca.com [dostęp 2019-08-29]  (pol.).
 187. Oficjalnie: Junior Firpo piłkarzem Barcelony! › FCBarca.com, www.fcbarca.com [dostęp 2019-08-29]  (pol.).
 188. Oficjalnie: Marc Cardona odchodzi do Osasuny › FCBarca.com, www.fcbarca.com [dostęp 2019-08-29]  (pol.).
 189. Oficjalnie: André Gomes piłkarzem Evertonu › FCBarca.com, www.fcbarca.com [dostęp 2019-08-29]  (pol.).
 190. Oficjalnie: Denis Suárez nowym piłkarzem Celty Vigo › FCBarca.com, www.fcbarca.com [dostęp 2019-08-29]  (pol.).
 191. Thomas Vermaelen przechodzi do Vissel Kobe › FCBarca.com, www.fcbarca.com [dostęp 2019-08-29]  (pol.).
 192. Oficjalnie: Jasper Cillessen odchodzi z Barcelony do Valencii › FCBarca.com, www.fcbarca.com [dostęp 2019-08-29]  (pol.).
 193. Oficjalnie: Sergi Palencia piłkarzem Saint-Etienne! › FCBarca.com, www.fcbarca.com [dostęp 2019-08-29]  (pol.).
 194. Oficjalnie: Adrián Ortolá odchodzi do CD Tenerife › FCBarca.com, www.fcbarca.com [dostęp 2019-08-29]  (pol.).
 195. Oficjalnie: Malcom odchodzi do Zenitu Sankt Petersburg › FCBarca.com, www.fcbarca.com [dostęp 2019-08-29]  (pol.).
 196. Oficjalnie: Marc Cucurella wypożyczony do Getafe! › FCBarca.com, www.fcbarca.com [dostęp 2019-08-29]  (pol.).
 197. Oficjalnie: Porozumienie ws. wypożyczenia Philippe Coutinho do Bayernu Monachium › FCBarca.com, www.fcbarca.com [dostęp 2019-08-29]  (pol.).
 198. Oficjalnie: Ernesto Valverde nie jest już trenerem Barcelony › FCBarca.com, www.fcbarca.com [dostęp 2020-01-15]  (pol.).
 199. Oficjalnie: Quique Setién nowym trenerem Barcelony › FCBarca.com, www.fcbarca.com [dostęp 2020-01-15]  (pol.).
 200. Barça przegrywa na San Mamés i żegna się z Pucharem Króla › FCBarca.com, www.fcbarca.com [dostęp 2020-08-25]  (pol.).
 201. The LaLiga season will restart on June 11 and run until July 19, www.sport.es [dostęp 2020-08-25] .
 202. Koniec złudzeń › FCBarca.com, www.fcbarca.com [dostęp 2020-08-25]  (pol.).
 203. Kompromitacja to nie powiedzieć nic › FCBarca.com, www.fcbarca.com [dostęp 2020-08-25]  (pol.).
 204. Oficjalnie: Quique Setien nie jest już trenerem Barcelony, fcbarca.com [dostęp 2020-08-17]  (pol.).
 205. Oficjalnie: Ronald Koeman trenerem FC Barcelony! › FCBarca.com, www.fcbarca.com [dostęp 2020-08-25]  (pol.).
 206. Oficjalnie: Alfred Schreuder i Henrik Larsson dołączają do sztabu szkoleniowego FC Barcelony › FCBarca.com, www.fcbarca.com [dostęp 2020-08-25]  (pol.).
 207. Oficjalnie: Joan Laporta nowym prezydentem FC Barcelony, blaugrana.pl [dostęp 2021-04-10] .
 208. Spain – Mediterranean League Libre 1937 (ang.). rsssf.com. [dostęp 20 lipca 2009].
 209. Spain – List of Champions of Catalonia (ang.). rsssf.com. [dostęp 15 sierpnia 2009].
 210. 1937-38: Catalan League (Lliga Catalana) (ang.). rsssf.com. [dostęp 15 sierpnia 2009].
 211. Spain – Final Tables Catalonia (ang.). rsssf.com. [dostęp 15 sierpnia 2009].
 212. Spain – List of Cup Winners of Catalonia (ang.). rsssf.com. [dostęp 15 sierpnia 2009].
 213. Trofeo Joan Gamper (Barcelona-Spain) 1966-2008 (ang.). rsssf.com. [dostęp 15 sierpnia 2009].
 214. 1991/92: Koeman ends Barcelona’s wait (ang.). uefa.com. [dostęp 15 sierpnia 2009].
 215. Herb FC Barcelony. dumakatalonii.pl. [dostęp 2012-07-10].
 216. The crest (ang.). fcbarcelona.com. [dostęp 15 sierpnia 2009].
 217. Kit History (ang.). barcaloco.com. [dostęp 15 sierpnia 2009].
 218. History of Barcelona football shirt design (ang.). footballshirtculture.com. [dostęp 15 sierpnia 2009].
 219. IainI. Rogers IainI., Barca in record shirt deal with Qatar Foundation, „Reuters”, 10 grudnia 2010 [dostęp 2021-04-10]  (ang.).
 220. Mes que un club – Barca i fundacje tworzą historię! (pol.). Barca.pl. [dostęp 29 września 2012].
 221. FC Barcelona and Intel sign innovative sponsorship deal (ang.). fcbarcelona.com. [dostęp 25 kwietnia 2014].
 222. a b Intel nowym sponsorem Barcelony. sport.wp.pl. [dostęp 25 kwietnia 2014].
 223. El Clasico. Jak Barca przegrała z politycznym reżimem, Goal.pl, 9 kwietnia 2021 [dostęp 2021-04-10]  (pol.).
 224. Historia: El Clásico › FCBarca.com, FCBarca.com [dostęp 2019-11-26]  (pol.).
 225. http://web.archive.org/20090730055549/es.geocities.com/rugbycastellet/Fotos/almogavers.jpg/ Pierwsi członkowie grupy Almogàvers.
 226. http://www.dracs1991.com/index.htm/ Oficjalna strona Dracs 1991.
 227. Logo grupy Dracs 1991.
 228. http://galeon.hispavista.com/dracs91/img/dracs.jpg/ Logo grupy Dracs 1991 po przeniesieniu na Palau Blaugrana.
 229. http://www.galeon.com/boixosnoisvalles/boixos3.gif Logo.
 230. http://i13.tinypic.com/67otymg.jpg/ Szalik.
 231. La Partitura (hiszp.). espanet.plus.com. [dostęp 13 listopada 2007].
 232. ANTONI ROS-MARBŔ (hiszp.). Goldberg. [dostęp 24 sierpnia 2007].
 233. Hymn › FCBarca.com, www.fcbarca.com [dostęp 2020-07-08]  (pol.).
 234. Spain – List of Topscorers („Pichichi”) (ang.). RSSSF. [dostęp 30 czerwca 2009].
 235. Historia: Puchar Zamory. fcbarca.com. [dostęp 11 sierpnia 2009].
 236. Valdés ganará su segundo ‘Zamora’ (hiszp.). deportes.orange.es. [dostęp 20 lipca 2009].
 237. Pichichi and Zamora. www.totalbarca.com. [dostęp 2010-06-16].
 238. FC Barcelona i UNICEF łączą siły w globalnej współpracy na rzecz dzieci (pol.). unicef.pl. [dostęp 20 lipca 2009].
 239. Nagroda za umowę z UNICEF-em (pol.). fcb24.com. [dostęp 20 lipca 2009].
 240. Oszust na czele Barcelony?. [dostęp 30 sierpnia 2010].
 241. Spanish paper examines Barcelona FC’s links to Uzbek dictator (ang.). uznews.net. [dostęp 30 sierpnia 2010].
 242. Laporta y la diva uzbeca (hiszp.). EL Pais. [dostęp 30 sierpnia 2010].
 243. Dariusz Tuzimek. Dodatek „Wielkie Kluby Europy” nr 102. „Przegląd Sportowy”. 14750 (2007-05-02), s. 3, 2007-05-02. Warszawa: Axel Springer Polska Sp. z o.o.. ISSN 0137-9267
 244. http://fcbp.pl/ Charytatywny mecz z Reprezentacją Polski.
 245. Nagroda za umowę z UNICEF’em! (pol.). barcaserwis.com. [dostęp 11 listopada 2007].
 246. Història – Presidents (kat.)
 247. Znamy pełny skład zarządu Joana Laporty › FCBarca.com, FCBarca.com [dostęp 2021-04-10]  (pol.).
 248. a b c d e f g h FC Barcelona Records (ang.). fcbarcelona.cat. [dostęp 17 grudnia 2007].
 249. a b c rekordy indywidualne.
 250. a b Barça pobiła rekord Realu, blaugrana.pl [dostęp 2021-04-10] .
 251. Tridente MSN kończy sezon z dorobkiem 131 bramek › FCBarca.com, FCBarca.com [dostęp 2021-04-10]  (pol.).
 252. Messi lleva... ¡35 títulos con el Barça!, www.fcbarcelona.es [dostęp 2021-05-03]  (hiszp.).
 253. Ansu Fati, youngest goalscorer in Champions League history (ang.). fcbarcelona.com. [dostęp 5 stycznia 2020].
 254. Barça Rewind: Eighteen goals in Tarragona, www.fcbarcelona.com [dostęp 2021-05-03]  (ang.).
 255. Seria Barcelony bez porażki zatrzymana na 39 meczach, www.transfermarkt.pl [dostęp 2021-05-08]  (pol.).
 256. Stat of the day | 43: games without defeat, www.fcbarcelona.com [dostęp 2021-05-08]  (ang.).
 257. 19 grudnia 2009: Barça Klubowym Mistrzem Świata i zdobywcą sześciu trofeów w jednym roku › FCBarca.com, FCBarca.com [dostęp 2021-04-10]  (pol.).
 258. Official Partners | FC Barcelona Official Channel, www.fcbarcelona.com [dostęp 2021-05-08]  (ang.).
 259. Squad – FC Barcelona (ang.). fcbarcelona.com. [dostęp 2021-04-18].
 260. Fútbol Club Barcelona, Página web oficial de LaLiga | LaLiga [dostęp 2021-04-18]  (ang.).
 261. Luis Suárez approaching Stoichkov, Kluivert and Reixach goal hauls – FC Barcelona, www.fcbarcelona.com [dostęp 2017-12-02]  (ang.).
 262. Contact FC Barcelona | FC Barcelona Official Channel, www.fcbarcelona.com [dostęp 2019-12-07]  (ang.).

Bibliografia | edytuj kod

 • Historia del Fútbol Club Barcelona, Rossend Calvet i Mata. 1978, Editorial Hispano Europea. ​ISBN 84-255-0496-1​.
 • Els presidents del Barça, Santiago Codina. 1998, Editorial Barcanova, La Col·lecció del Centenari. ​ISBN 84-95184-60-5​.
 • Środkowy napastnik zginie o zmierzchu, Manuel Vázquez Montalbán, 2005.
 • Dariusz Tuzimek. Dodatek „Wielkie Kluby Europy” nr 102. „Przegląd Sportowy”. 14750 (2007-05-02), s. 4, 2007-05-02. Warszawa: Axel Springer Polska Sp. z o.o.. ISSN 0137-9267

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (drużyna piłkarska):
Na podstawie artykułu: "FC Barcelona" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy