FC Toruń


FC Toruń w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Uniwersyteckie Centrum Sportowe UMK

Football Club Toruń – klub futsalowy z siedzibą w Toruniu występujący w Futsal Ekstraklasie. Wicemistrz Polski w sezonie 2018/2019. Został powołany w 2013 roku, po wycofaniu z rozgrywek ekstraklasy drużyny Marwit Toruń. W sezonie 2014/2015 wygrał I Ligę, tracąc zaledwie 5 punktów i wywalczył awans do najwyższej klasy rozgrywkowej. Brązowy medalista Mistrzostw Polski w sezonie 2016/2017 i 2017/2018. Od 2019 roku zespół występuje w rozgrywkach piłki plażowej, gdzie w sezonie 2020 zadebiutuje w Ekstraklasie piłki plażowej.

Spis treści

KS Marwit | edytuj kod

Początkiem Klubu Sportowego Marwit Toruń, był zespół zgłoszony w 2001 roku do amatorskiej Toruńskiej Ligi Szóstek Piłkarskich. W jej ramach sześcioosobowe zespoły latem rozgrywają spotkania na otwartym boisku, natomiast zimą na hali. Dzięki wsparciu przedsiębiorstwa spożywczego Marwit drużyna przyjęła taką samą nazwę. Marwit występował w miejskich rozgrywkach halowych oraz na boisku ze zmiennym szczęściem (3. miejsca w obu kategoriach w 2004 roku). W 2005 roku zespół Marchewek po raz pierwszy przystąpił do zawodów piłki plażowej (otwarte mistrzostwa Łodzi). W sezonie halowym 2005/2006 zajął drugie miejsce w TLSP.

W 2005 roku postanowiono przekształcić drużynę Marwitu w klub sportowy. W maju 2006 roku zarejestrowano w Krajowym Rejestrze Sądowym stowarzyszenie Klub Sportowy Marwit Zławieś Wielka (od siedziby przedsiębiorstwa Marwit). W październiku 2006 roku Pomarańczowi przystąpili do rozgrywek ogólnopolskich na szczeblu III ligi (grupy wielkopolskiej). Tam zajęli drugie miejsce i awansowali do drugiej ligi. Równolegle zespół występował w TLSP oraz zawodach piłki plażowej – dzięki zajęciu w 2007 roku drugiego miejsca w eliminacjach do Mistrzostw Polski w Beach Soccerze, awansował do turnieju głównego. Podczas finałów w Niechorzu i Pogorzelicy drużyna Marwitu nie miała jednak szczęścia i odpadła w pierwszej fazie turnieju.

W sezonie 2007/2008 Marwit zajął 8. miejsce w II lidze, natomiast rok później zakończył zmagania na miejscu pierwszym, w całym sezonie doznając jedynie dwóch porażek. Dzięki temu awansował bezpośrednio do ekstraklasy. W tym samym czasie Marchewkowi dotarli też do ćwierćfinału pucharu Polski.

Pierwsza przygoda z ekstraklasą nie była dla toruńskiego (od tego sezonu jako KS Marwit Toruń) zespołu udana. W ciągu całego sezonu uzbierał jedynie 16 punktów i spadł z najwyższej klasy rozgrykowej już w rok po awansie. Jednak po kolejnych dwunastu miesiącach drużyna Pomarańczowych ponownie mogła cieszyć się z awansu do ekstraklasy[1]. W kolejnym sezonie udało się obronić miejsce w najwyższej klasie rozgrywkowej po tym, jak zespół z Torunia zajął w sezonie 2011/12 miejsce piąte[2]. Rok później Marwitowi udało się obronić piąte miejsce w ekstraklasie.

FC Toruń | edytuj kod

Po sezonie 2012/2013 sponsor tytularny klubu – przedsiębiorstwo Marwit wycofało się ze sponsorowania klubu. W wyniku wiążących się z tym problemów finansowych KS Marwit wycofał się z rozgrywek ekstraklasy, zmienił nazwę na Football Club Toruń i rozpoczął grę w I lidze. W sezonie 2014/2015 drużyna po zajęciu pierwszego miejsca w grupie północnej awansowała do ekstraklasy. W debiutanckim sezonie w Futsal Ekstraklasie podopieczni Klaudiusza Hirscha zajęli 5 pozycję, wyrównując tym samym wyniki Marwitu z poprzednich lat, natomiast Marcin Mikołajewicz z 26 trafieniami na koncie został sklasyfikowany na drugiej pozycji w rankingu najlepszych strzelców ekstraklasy ustępując jedynie Ołeksandrowi Bondarze grającemu w Red Devils Chojnice.

Sezon 2016/2017 był wyjątkowy dla klubu, pomimo nie najlepszego początku (po 5 kolejkach znajdowali się z dorobkiem 3 punktów na 11 lokacie w tabeli), torunianom udało się zdobyć brązowy medal Mistrzostw Polski. Jest to pierwszy medal w historii klubu oraz pierwszy medal w futsalu zdobyty przez klub z Torunia. Po tym sezonie z FC rozstał się również trener Klaudiusz Hirsch który nie zdecydował się na przedłużenie wygasającego z końcem czerwca kontraktu.

9 czerwca na zwołanej konferencji prasowej, klub przedstawił nowego szkoleniowca. Hirscha na stanowisku trenera zastąpił 34-letni Łukasz Żebrowski, dotychczasowy szkoleniowiec Pogoni 04 Szczecin[3]. Żebrowski do klubu ściągnął etatowego reprezentanta Polski, Tomasza Kriezela, który z miejsca stał się ważnym ogniwem toruńskiego zespołu. W sezonie 2017/2018, torunianie poprawili wynik z zeszłego roku jakim była obrona brązowego medalu, a ponadto Marcin Mikołajewicz został po raz drugi z rzędu najlepszym strzelcem ligi z dorobkiem 34 bramek[4].

W sezonie 2018/2019, toruńscy futsaliści zdobyli tytuł Wicemistrza Polski, zapewniając sobie drugie miejsce i srebrne medale na dwie kolejki przed końcem sezonu[5].

Beach soccer | edytuj kod

Od 2019 roku zespół przystępuje w rozgrywkach ligowych oraz pucharowych. Dodatkowo zespół jest współorganizatorem Toruńskiej Ligi Beach Soccera. W debiutanckim sezonie, zespół prowadzony przez Marcina Mikołajewicza zajął w I lidze drugie miejsce, zapewniając sobie awans do ekstraklasy[6].

Udział w rozgrywkach | edytuj kod

Aktualny skład | edytuj kod

Trenerzy | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. I polska liga futsalu - sezon 2010/2011 (pol.). KS Marwit. [dostęp 2012-08-20].
  2. Wyniki rozgrywek Ekstraklasy futsalu 2011/2012 (pol.). Futsal Ekstraklasa. [dostęp 2012-08-20].
  3. "Żebro" nowym trenerem (pol.). FC Toruń. [dostęp 2017-06-11].
  4. Tytuł dla Mikołajewicz, 15 tysięcy dla mistrza (pol.). Futsal Ekstraklasa. [dostęp 2019-06-01].
  5. FC Toruń ze srebrem (pol.). Futsal Ekstraklasa. [dostęp 2019-06-01].
  6. FC Toruń wywalczył awans do Ekstraklasy Beach Soccera! (pol.). ototoruń.pl. [dostęp 2019-07-30].

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "FC Toruń" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy