FIFA 20


FIFA 20 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

FIFA 20komputerowa gra sportowa podejmująca tematykę piłki nożnej, stworzona przez studio EA Sports. Jest to dwudziesta siódma część piłkarskiej serii FIFA. Premiera gry odbyła się 27 września 2019[2].

Spis treści

Rozgrywka | edytuj kod

FIFA 20 jest komputerową grą sportową o tematyce piłki nożnej. Po raz czwarty w serii FIFA zastosowano silnik gry Frostbite. W grze pojawił się nowy tryb o nazwie „Volta”. Zmiany w mechanizmie rozgrywki zostały zaprezentowane 18 lipca 2019 roku[3]. Wśród zmian względem poprzedniczki, gra posiada przebudowany system stałych fragmentów gry. Najważniejszą zmianą jest dodanie do mechanizmu wykonywania rzutów karnych i rzutów rożnych nowatorskiego systemu celowania i kontroli piłki, która według zapowiedzi twórców została zwiększona. Dodatkowo zostały rozbudowane aspekty gry bezpośredniej (1 na 1), a także system odbioru piłki. Poprawie uległa także fizyka gry odpowiedzialnej za poruszanie się piłki na wirtualnych boiskach – lepiej odzwierciedla opór powietrza czy zachowanie piłki w trakcie kontaktu z murawą[4]. Wraz z edycją gry FIFA 20 pojawił się po raz pierwszy nowy tryb rozgrywki o nazwie „Volta”. Oferuje on możliwość rozgrywania spotkań, które będą mieć charakter meczów ulicznych.

Gra w polskiej wersji językowej otrzymała po raz piąty komentarz z udziałem Dariusza Szpakowskiego[5] oraz Jacka Laskowskiego[6].

Tryb „Volta” | edytuj kod

Nazewnictwo trybu „Volta” wywodzi się z języka portugalskiego i oznacza „powrót”. Nazwa nawiązuje do niekontynuowanej już serii komputerowych gier sportowych o tematyce piłki nożnej FIFA Street, wydawanej przez EA Sports. Dodatek jest dostępny na wszystkich platformach z wyłączeniem Nintendo Switch[7].

„Volta” jest trybem rozgrywki z uliczną piłką nożną i został dodany do FIFA 20 po raz pierwszy w historii serii. Mechanizm rozgrywki pozwala na rywalizowanie w drużynach 3 na 3 (bez bramkarzy), 4 na 4, a także 5 na 5. Nowy tryb zawiera rozbudowany system reguł gry, które można dostosować do poszczególnych meczów. Po raz pierwszy w historii serii, tryb „Volta” posiadać będzie opcje drużyn mieszanych płciowo. Dodatek dodaje także sześć aren rozgrywek przeznaczonych do ulicznego futbolu – począwszy od scenerii ulicznych po dachy wieżowców. Scenerie osadzone są w realnych lokalizacjach, w różnych miejscach na świecie, m.in. w Amsterdamie, Tokio czy Brazylii. Tryb „Volta” umożliwia także stworzenie własnej spersonalizowanej postaci (awatara). Każdy gracz może indywidualnie dobrać ubiór, sprzęt sportowy, a także indywidualne cechy i umiejętności[8].

Wraz z premierą ulicznej piłki w FIFA 20 pojawiły się dwa tryby rozgrywki wewnątrz dodatku. Tryb „Kick Off” polega na rozgrywaniu meczów w trybie ulicznym z użyciem realnych postaci, które dostępne są w grze na podstawie licencji FIFPro, a także realnych, licencjonowanych zespołów bądź drużyn narodowych reprezentacji. Drugi tryb o nazwie „World” polega na utworzeniu własnej, spersonalizowanej postaci, w której gracz za rozgrywanie meczów otrzymuje wynagrodzenie w wirtualnej walucie, którą może płacić za odblokowywanie dodatków do własnego awatara. Tryb „World” zawiera także własny system rywalizowania w charakterze PvP pod nazwą Volta League[7].

Tryb „Volta” wykorzystuje dodatkowe opcje w mechanice sztuczek piłkarskich, a także poruszania się po boisku, które bardziej odpowiadają zasadom meczów ulicznych, np. wykorzystywania krawężników, odbijania piłek od obiektów bądź siatek[9].

Kwestie licencyjne | edytuj kod

Kolejna edycja serii gry FIFA, podobnie jak poprzedniczka zawiera pełnoprawne licencje lig krajowych, w tym m.in. Premier League, Ligue 1, Major League Soccer oraz Bundesligę (w tym niższe krajowe ligi oraz krajowe puchary). Pełnoprawność licencji polega na wykorzystywaniu wzorów, banerów reklamowych, a także grafik telewizyjnych poprawiających zjawisko immersyjności (gracz odczuwa realizm porównywalny do transmisji telewizyjnej). Po raz drugi w historii serii gier FIFA gracze mają możliwość zagrania licencjonowanych meczów w oprawie Ligi Mistrzów UEFA, Ligi Europy UEFA oraz Superpucharu Europy UEFA[10].

Po raz pierwszy w 25-letniej historii serii zabraknie licencji włoskiego zespołu Juventus F.C, który poinformował o sprzedaży na wyłączność licencyjnych praw konkurencyjnej firmie Konami, twórcy konkurencyjnej gry Pro Evolution Soccer. Zgodnie z nową umową licencyjną FIFA 20 nie może korzystać z herbu, stroju, a także traci możliwość użycia modelu stadionu zespołu Juventusu – Allianz Stadium. Prawa licencyjne do zawodników włoskiego zespołu pozostaną bez zmian, ze względu na posiadanie przez EA Sports licencji FIFPro. Zespół Juventusu w grze będzie występować pod fikcyjną nazwą – „Piemonte Calcio”[11].

17 lipca 2019 roku, angielski zespół Liverpool poinformował za pomocą swoich mediów społecznościowych o podpisaniu umowy partnerskiej z EA Sports. Nowa umowa zawiera klauzulę, która daje wyłączność na korzystanie z licencji zespołu Liverpool w serii FIFA[12].

Przypisy | edytuj kod

 1. Wymagania sprzętowe gry FIFA 20 na PC, EA Sports [dostęp 2019-07-19]  (pol.).
 2. ElectronicE. Arts ElectronicE., FIFA 20 – Piłkarska gra wideo – Oficjalna strona EA SPORTS., /user-data, 20 września 2018 [dostęp 2019-07-19]  (pol.).
 3. FIFA 20 – nowy gameplay pokazuje ulepszenia rozgrywki | GRYOnline.pl, GRY-Online.pl [dostęp 2019-07-19]  (pol.).
 4. PrzemysławP. Wańtuchowicz PrzemysławP., FIFA 20 – zwiastun przedstawia nowości w rozgrywce, Eurogamer.pl, 18 lipca 2019 [dostęp 2019-07-20]  (pol.).
 5. Dariusz Szpakowski w bazie Filmweb
 6. Jacek Laskowski w bazie Filmweb
 7. a b ChrisCh. Tapsell ChrisCh., FIFA 20 – twórcy o trybie Volta, spowolnieniu rozgrywki i zmianach w FUT, Eurogamer.pl, 12 czerwca 2019 [dostęp 2019-07-20]  (pol.).
 8. ElectronicE. Arts ElectronicE., Przedstawiamy EA SPORTS VOLTA Football w FIFA 20, /user-data, 8 czerwca 2019 [dostęp 2019-07-20]  (pol.).
 9. FIFA 20 z trybem Volta. Popularna piłkarska seria szykuje wiele nowości i zmian w rozgrywce, WPROST.pl, 16 lipca 2019 [dostęp 2019-07-19]  (pol.).
 10. ElectronicE. Arts ElectronicE., FIFA 20 – Piłkarska gra wideo – Oficjalna strona EA SPORTS., /user-data, 20 września 2018 [dostęp 2019-07-20]  (pol.).
 11. Fifa 2020. Juventus zmieni nazwę na Piemonte Calcio. PES wykupił też licencję MU i Bayernu, WPROST.pl, 16 lipca 2019 [dostęp 2019-07-20]  (pol.).
 12. Liverpool na wyłączność w FIFIE, www.esporter.pl [dostęp 2019-07-20]  (pol.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "FIFA 20" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy