FK Borac Banja Luka


FK Borac Banja Luka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fudbalski Klub Boracbośniacki klub piłkarski z siedzibą w mieście Banja Luka.

Spis treści

Osiągnięcia | edytuj kod

Historia | edytuj kod

Klub założony został 4 lipca 1926 roku pod początkową nazwą Radnički sportski klub Borac (czyli Robotniczy Klub Sportowy Borac). Klub założyła grupa miłośników futbolu, w skład której wchodzili m.in. Veselin Masleša, Rudolf „Rudi” Hiter, Savo Novaković, Mustafa Softić i Nikola Kuković. Pierwszym sukcesem nowo powstałego klubu było zwycięstwo w 1928 roku w turnieju rozegranym w Sarajewie.

W 1945 klub zmienił nazwę na Fudbalski klub Borac. Po trzech latach gry w trzeciej lidze jugosłowiańskiej klub w 1953 awansował do drugiej ligi.

Borac awansował do pierwszej ligi jugosłowiańskiej w sezonie 1961/62, jednak od razu spadł z powrotem do drugiej ligi. Ponowny awans do najwyższej ligi klub uzyskał w sezonie 1970/71 i tym razem rozegrał w pierwszej lidze cztery sezony z rzędu.

Sezon 1974/75 Borac spędził w drugiej lidze, z której dzięki dobrej grze powrócił do pierwszej ligi i tym razem utrzymał się w niej przez 5 sezonów - do 1980 roku. Ponadto w 1975 dotarł do finału Pucharu Jugosławii, gdzie przegrał z Hajdukiem Split 0:1. Ponieważ Hajduk zdobył mistrzostwo Jugosławii, wystartował w Pucharze Mistrzów, natomiast Borac wziął udział w Pucharze Zdobywców Pucharów w sezonie 1975/76. W pierwszej rundzie losowanie było dla drużyny z Jugosławii szczęśliwe, gdyż przeciwnikiem okazał się luksemburski klub US Rumelange. Borac po dwóch efektownych zwycięstwach (9:0 i 5:1) awansował do 1/8 finału. Tutaj przeciwnik był z najwyższej półki - był nim belgijski klub RSC Anderlecht. W stolicy Belgii Anderlecht wygrał zdecydowanie 3:0. U siebie Borac wygrał tylko 1:0 i odpadł z rozgrywek. Jedynym pocieszeniem był fakt, że zwycięski rywal okazał się w tym sezonie zdobywcą pucharu.

Następne 9 sezonów Borac spędził w drugiej lidze. W 1988 roku Borac osiągnął swój największy sukces na arenie krajowej – po zwycięskim 1:0 finale z Crveną Zvedzą Belgrad zdobył Puchar Jugosławii. Dzięki temu drugi raz pokazał się w europejskich pucharach – w Pucharze Zdobywców Pucharów w sezonie 1988/89. Tym razem już w pierwszej rundzie wylosowano trudnego rywala - był nim zdobywca Pucharu ZSRR, klub Metalist Charków. U siebie Borac wygrał pewnie 2:0, jednak w Charkowie przegrał aż 0:4 i odpadł z turnieju.

Ostatni raz w pierwszej lidze jugosłowiańskiej klub grał w latach 1989 - 1992. W sezonie 1990/91 Borac zajął najwyższe w swojej historii, czwarte miejsce w pierwszej lidze jugosłowiańskiej. W 1992 Borac wygrał Puchar Europy Środkowej, znany pod nazwą Puchar Mitropa. Jednocześnie to była ostatnia edycja tych rozgrywek.

W pierwszej lidze Bośni i Hercegowiny Borac zadebiutował w sezonie 2002/03, zajmując 7 miejsce. W sezonie 2003/04 klub dotarł do finału Pucharu Bośni i Hercegowiny, gdzie po remisie 1:1 przegrał 2:4 w rzutach karnych z klubem Modriča Maxima.

Europejskie puchary | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod


Na podstawie artykułu: "FK Borac Banja Luka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy