FK Slavija Sarajewo


FK Slavija Sarajewo w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fudbalski Klub Slavija (Jęz. serb.: Фудбалски клуб Славија) – klub piłkarski z siedzibą we Sarajewie Wschodnim, grający w bośniackiej I lidze, reprezentujący serbską społeczność stolicy Bośni i Hercegowiny.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Klub powstał w 1908 roku jako Đački sportski klub (ĐSK). Początkowo uczestniczył jedynie w nieformalnych, lokalnych rozgrywkach. W 1913 roku dały o sobie znać niesnaski etniczne. Z dotychczas wieloetnicznego klubu odeszli wszyscy Chorwaci. Pozostali Serbowie zdecydowali się zmienić nazwę z ĐSK na Srbski sportski klub (SSK). Po wybuchu I wojny światowej działalność klubu zawieszono, reaktywując go dopiero w 1919 roku.

W 1921 roku ponownie zmieniono nazwę, tym razem na SK Slavija. Od 1924 roku aż do wybuchu II wojny światowej Slavija regularnie występowała w rozgrywkach o mistrzostwo Jugosławii, będąc w tym okresie najlepszym klubem z Bośni i Hercegowiny. W sezonie 1935/36 klub zdobył wicemistrzostwo Jugosławii. Po wybuchu II wojny światowej klub ponownie zawiesił działalność, lecz po jej zakończeniu nowe, komunistyczne władze kraju nie pozwoliły na jego reaktywację.

Klub został reaktywowany dopiero w 1993 roku, już po rozpadzie Jugosławii. Początkowo występował w I lidze Republiki Serbskiej, którą wygrał w 2004 roku, uzyskując tym samym awans do bośniackiej I ligi, w której występuje do dziś (sezon 2011/2012). Największym sukcesem FK Slaviji w tym okresie było jednak zdobycie Pucharu Bośni i Hercegowiny w roku 2009, co dało klubowi przepustkę do gry w Lidze Europy w sezonie 2009/2010. W 2. rundzie kwalifikacji tych rozgrywek piłkarze Slaviji sprawili sporą niespodziankę, eliminując duński Aalborg BK (zwycięstwo 3:1 u siebie i bezbramkowy remis na wyjeździe). W 3. rundzie eliminacyjnej nie dali jednak rady słowackiemu MFK Košice, ulegając 0:2 i 1:3.

Osiągnięcia | edytuj kod

Europejskie puchary | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Mistrzostwa Bośni i Hercegowiny w piłce nożnej
  1. a b c d e f g Rozgrywki nieoficjalne.
  2. Zwycięzca Mistrzostw Związku Piłkarskiego Sarajewa otrzymywał prawo startować w ogólnokrajowych mistrzostwach Jugosławii.
  3. Tytuł mistrza Bośni i Hercegowiny zdobywał zwycięzca ligi Boszniaków.
  4. a b Rozgrywki nie odbyły się z powodu wojny w Bośni.
  5. Tytuł mistrza Bośni i Hercegowiny zdobywał zwycięzca baraży pomiędzy najlepszymi zespołami ligi Boszniaków i ligi Chorwatów.
  6. Tytuł mistrza Bośni i Hercegowiny zdobywał zwycięzca ligi Boszniaków i Chorwatów.
  7. Od sezonu 2000/01.
Na podstawie artykułu: "FK Slavija Sarajewo" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy