FSO Polonez 2000 Rally


FSO Polonez 2000 Rally w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

FSO Polonez 2000 Rallypolski samochód rajdowy produkowany przez Fabrykę Samochodów Osobowych oraz Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Samochodów Osobowych w Warszawie. Powstał w 1978 zaraz po premierze seryjnego Poloneza. Startował na licznych imprezach ale dopiero 1 stycznia 1979 roku otrzymał homologację do Grupy IV.

Spis treści

FSO Polonez 2000 Grupy IV | edytuj kod

Historia rajdowego Poloneza rozpoczyna się w 1978. Startował on na imprezach sportowych jako auto pokazowe, dopiero 1 stycznia 1979 roku dostał homologację do Grupy IV[1].

Nadwozie zostało odchudzone, wewnątrz znajdowała się klatka bezpieczeństwa spełniające minimum homologacyjne. Samochód z zewnątrz wyglądał następująco: nie miał listew bocznych, poszycie było w pełni metalowe, maska została pozbawiona wszystkich wzmocnień. Stosowano osłony antykorozyjne zamiast poszerzeń, samochód posiadał felgi i lusterka chromowane Cromodora. Samochód posiadał lakier biały z czerwonym pasem na boku. Z przodu był zamocowany zestaw baterii firmy Cibie. Samochód posiadał zderzaki bayfleksowe z wyciętymi otworami dla zmniejszenia masy pojazdu. Przy przednim zderzaku zamontowano chlapacze po obu stronach aby woda nie przelewała się przez maskę. W środku pojazdu została zamontowana odchudzona deska rozdzielcza z seryjnego Poloneza która posiadała dodatkowe wskaźniki i całe rajdowe wyposażenie. W pojeździe zastosowano dwa liczniki Halda Twinmaster oraz radiotelefon firmy Unitra. Samochód posiadał system bezpieczeństwa z którego należy wymienić centralny wyłącznik prądu oraz system gaśniczy na trzech gaśnicach halonowych. Pojazd miał zbiornik paliwa o pojemności 72 litrów. Samochód jeździł na zmodyfikowanym silniku 2.0 DOHC który posiadał cztery gaźniki marki Weber po jeden na każdy cylinder lub wtrysk mechaniczny. Osiągał moc 170/185 KM. Zastosowano sprzęgło metalowe, kłową skrzynię biegów marki Colotti w pięciu wersjach przełożeń, tylny most ze szperą także tej marki. Zawieszenie było na uniballach, amortyzatory marki Bilstein. Tylny most był wzmocniony drążkiem Panharda. Samochód posiadał układ hamulcowy z Porsche 911 RS z tarczami wentylowanymi 254 mm.

Walter Wolf Racing | edytuj kod

Samochód po otrzymaniu homologacji do grupy IV zostaje oficjalnie sponosorowany przez Walter Wolf Racing i startuje w kolorze ciemnogranatowym z czerwonym pasem na boku karoserii. Polonez w barwach Walter Wolf Racing startował na drogach szutrowych w felgach produkcji Cromodora a na rajdach asfaltowych w felgach marki ATS. Jeden egzemplarz Poloneza Walter Wolf Racing został eksportowany do Kanady.

FSO Polonez 2000 Grupy II | edytuj kod

1 kwietnia 1980 Polonez otrzymał homologację do grupy II[1]. Z samochodu znikają malowania Walter Wolf Racing na rzecz malowań narodowych, białe nadwozie i czerwony pas na boku karoserii. W samochodzie zostają stosowane tylko silniki na gaźniku. Felgi z Cromodora zmieniają się na felgi marki ATS z kutego magnezu, pojazd otrzymuje laminatowe klapy, błotniki i poszycia drzwi. W samochodzie zamontowano laminatowe poszerzenia, deskę rozdzielczą marki VDO, lusterka firmy Vitaloni. Reflektory Cibie zamontowane w zwykłej konfiguracji lub w jednej linii pod zderzakiem. Tym samochodem załoga Maciej Stawowiak i Ryszard Żyszkowski zdobywa punkty w klasyfikacji generalnej WRC podczas rajdu Portugalii w 1980 roku.

FSO Polonez 2000 Grupy B | edytuj kod

1 kwietnia 1984 Polonez otrzymał homologację do grupy B[1]. W samochodzie tym stosowano gaźniki, wtrysk mechaniczny i wtrysk elektroniczny. Zastosowano szyby boczne z poliwęglanu, małe stalowe zderzaki z seryjnego Poloneza C. Zamontowano przednie spoilery z kierownicami strug powietrza, które kierowały powietrze na wycięte wloty pod zderzakiem w celu chłodzenia hamulców. Z Poloneza zdemontowano chromowane dodatki i gumową lotkę sprzed przedniej maski. Polonez ten posiadał moc około 210 koni mechanicznych. Zastosowano żółty lakier z ciemnoniebieskimi czworobokami i pasami czyli malowanie FSO Sport. Na początku lat 90 FSO Sport i OBRSO wycofało się ze startów w rajdach samochodowych. Wszystkie egzemplarze zostały rozebrane i sprzedane na części dziś można spotkać tylko repliki rajdowych Polonezów.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Fédération Internationale de l’Automobile: List of previously homologated cars (pol.). fia.com, 2009-12-03. s. 22. [dostęp 2017-01-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-01-08)].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "FSO Polonez 2000 Rally" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy