Faerûn


Faerûn w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Faerûn – fikcyjny kontynent w świecie Zapomnianych Krain, stworzonym na potrzeby gry fabularnej Dungeons & Dragons. Położony jest na planecie Abeir-Toril; stanowi zachodnią część większego superkontynentu, w którego skład wchodzą jeszcze: Kara-Tur na wschodzie i Zakhara na południu. Granice Faerûnu wyznaczają Bezdrożne Morze na zachodzie, Wielkie Morze na południu, na wschodzie stepy Kraju Hordy i rozciągające się za nimi ziemie Kara-Tur, zaś na północy wielkie lodowce. Faerûn rozciąga się na długość ponad 5600 km ze wschodu na zachód i 4000 km z północy na południe.

Faerûn stanowi centrum i serce świata Zapomnianych Krain. Tutaj krzyżują się główne szlaki handlowe, a kontynent jest ojczyzną dla wielu ras, narodów, plemion. Pod względami ekonomicznymi, technicznymi i kulturalnymi Faerûn przypomina Europę późnego średniowiecza. Zasadniczą różnicą jest jednak występowanie magii, która odgrywa ogromną rolę na całym Torilu.

Na terenie Faerûnu ludzie odmierzają czas za pomocą Kalendarza Harptosa.

Spis treści

Geografia | edytuj kod

Faerûn jest podzielony na dziesiątki krajów i regionów:

Miasta | edytuj kod

Najsłynniejsze miasta, wioski i osady w Faerûnie:

Historia | edytuj kod

Historia Faerûnu rozpoczęła się z chwilą powołania przez lorda Ao uniwersum, w którego skład wszedł Toril. Po stworzeniu utrzymywała się bezczasowa nicość, a następnie ciemność i światło oddzieliły się od siebie. Ze skupionej esencji cieni wyłoniły się dwie bliźniacze boginie: Selune (światło) i Shar (ciemność). Razem stworzyły planetę Toril, jednocześnie powołując do życia Chaunteę, Matkę Ziemię. Chauntea błagała o światło, by mogła zwabić na swoją powierzchnię życie. Wtedy Selune sięgnęła poza granice przestrzeni na Plan Żywiołu Ognia i odłamała drobny odłamek samej sfery. Z tego odłamka stworzyła pierwszą gwiazdę.

Organizacje w Faerûnie | edytuj kod

Postacie Faerûnu | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

  • E. Greenwood, S. Reynolds, S. Williams, R. Heinso, 2004, Zapomniane Krainy Opis Świata (Forgotten Realms Campaign Setting), ​ISBN 83-88916-97-1​.
Na podstawie artykułu: "Faerûn" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy