Faiz Ahmad Faiz


Faiz Ahmad Faiz w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Faiz Ahmad Faiz

Faiz Ahmad Faiz (فيض ١حمد فيض) (ur. 13 lutego 1911 w Sialkot, Pendżab, zm. 1984 w Lahaur) – jeden z najbardziej znanych współczesnych rewolucyjnych poetów tworzących w języku urdu.

Wiersze żadnego poety nie były tak często wykorzystywane jako teksty pieśni jak Faiza. Uważany jest za twórcę propagującego postęp i humanitaryzm. Jego wiersze nacechowane są wyraźną muzykalnością. Twórczość Faiza wywarła znaczący wpływ na współczesnych poetów urdu. Faiz przez wiele lat pracował jako wykładowca literatury angielskiej i wydawca na uczelniach Pakistanu. Głosił poglądy marksistowskie, w 1962 r. został laureatem Międzynarodowej Leninowskiej Nagrody Pokoju. W czasach dyktatury wiele lat spędził w więzieniu. Jego twórczość ma cechy klasyki ze względu na piękno języka, w jakim pisał, i elegancję stylu. Pomimo oskarżeń o ateizm jego poezja wskazuje na skomplikowany stosunek autora do religii, zwłaszcza do Islamu. Inspirował się tradycją suficką.

Bibliografia | edytuj kod

  • Janusz Krzyżowski, "Współczesna poezja urdu". Wydawnictwo Indian Association Poland, rok wydania 2006, ​ISBN 83-60440-01-8

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Faiz Ahmad Faiz" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy