Falanga (szyk bojowy)


Falanga w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Falanga (szyk bojowy)) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Falanga ukazana na greckiej amforze Współczesna rekonstrukcja falangi hoplitów Falanga hoplitów – widok z przodu Dwaj hoplici w szyku – widok z boku Falanga macedońska (sarissoforoi)

Falanga (stgr. φάλαγξ phalanks, dopełniacz φάλαγγος phalangos) – zwarty oddział bojowy piechoty greckiej, a potem macedońskiej i hellenistycznej. Powstała w VII wieku p.n.e.

Spis treści

Falanga grecka | edytuj kod

Tworzyli ją hoplici, ustawieni w 8–16 szeregach jeden za drugim. Gdy zginął hoplita z pierwszego szeregu, na jego miejsce wchodził żołnierz z drugiego. Falanga najczęściej przystępowała do bitwy w szyku zamkniętym, gdzie każdy z hoplitów osłaniał lewą połową swojej tarczy (tak zwanym hoplonem) swojego towarzysza. Podczas starcia walczyły tylko dwa pierwsze szeregi, pozostali zaś nadawali impet natarciu, pchając swych poprzedników do przodu oraz uniemożliwiając im ucieczkę.

Falangę grecką udoskonalił tebański wojskowy i polityk Epaminondas, który wprowadził tak zwany szyk ukośny. Przeniósł punkt ciężkości z prawego skrzydła i środka falangi na lewe skrzydło a liczbę szeregów hoplitów zwiększył do 50[1]. Po raz pierwszy zastosowano ten szyk w bitwie pod Leuktrami w 371 roku p.n.e. pomiędzy wojskami Epaminondasa a armią spartańską dowodzoną przez króla Kleombrotosa. Bitwa dzięki skuteczności szyku ukośnego zakończyła się zwycięstwem Epaminondasa.

Falanga macedońska | edytuj kod

Używała włóczni (tak zwana sarisa) dłuższych niż greckie i dzięki temu miała nad nimi przewagę. Użycie dłuższej włóczni, trzymanej oburącz, wiązało się z użyciem znacznie mniejszej i lżejszej tarczy zawieszanej na szyi. Pierwsze cztery szeregi trzymały sarisy poziomo, tworząc zaporę ostrzy. Pozostałe szeregi trzymały sarisy pod kątem 45°, by w razie ostrzału pociski traciły impet odbijając się od włóczni – dla zwiększenia skuteczności tej osłony sarissoforoi poruszali nimi na boki. Doskonałe wyszkolenie umożliwiało macedońskiej piechocie dokonywanie skomplikowanych manewrów (na przykład obrotu o 90 lub 180 stopni), bez obaw o rozerwanie szyku.

Skuteczność falangi zależała od poziomu wyszkolenia żołnierzy. Tworzyli oni długą (niekiedy na kilka kilometrów) linię frontu. Bitwy z użyciem falangi starano się staczać na terenie możliwie płaskim, gdyż na terenie pofałdowanym istniało niebezpieczeństwo rozerwania szyku, co groziło klęską. Falanga złożona ze słabo wyszkolonych, niedoświadczonych żołnierzy miała bardzo ograniczone zdolności manewrowe. By zapobiec oskrzydleniu falangi, na jej bokach stawała lekka piechota uzbrojona w kilka oszczepów, nóż oraz niewielką okrągłą tarczę.

Organizacyjnie falanga macedońska dzieliła się na następujące jednostki taktyczne:

  • taksis τάξις (liczba mnoga takseis τάξεις), licząca około 1500 żołnierzy. Ta dość duża jednostka była tworzona według terytorialnej przynależności rekrutów – w armii Aleksandra Wielkiego, przed samym wyruszeniem na wschód, falanga składała się z 8 takseis,
  • lochos λόχος licząca 240–256 żołnierzy,
  • dekas δέκας licząca 10 żołnierzy, a od czasów Aleksandra 16.

Z uwagi na znaczną redukcję uzbrojenia ochronnego, w porównaniu z hoplitą greckim, nie można uznać macedońskiego falangisty za klasycznego ciężkiego piechura. Jego uzbrojenie defensywne składało się ze znacznie mniejszej tarczy (pelte), zawieszanej na szyi przy pomocy pasa (telamon), pancerza lnianego wzmacnianego czasem łuskami (linothorax) i lżejszego, mniejszego hełmu. Mniejsze tarcze pozwalały falangistom macedońskim na większą swobodę w manewrowaniu długą sarisą, którą trzymali dwoma rękoma. Jednak słabsze uzbrojenie defensywne czyniło falangę macedońską bardziej narażoną na ataki łuczników, oszczepników i procarzy.

Koniec falangi | edytuj kod

Kres stosowaniu falangi przyniosły starcia z rzymskimi legionami, walczącymi w bardziej elastycznym szyku manipularnym. Klęski armii hellenistycznych pod Kynoskefalają (197 rok p.n.e.), Magnezją (190 rok p.n.e.) i Pydną (168 rok p.n.e.) zakończyły wielowiekowe panowanie falangi na polach starożytnych bitew.

Inne znaczenia | edytuj kod

W anatomii kości palców, czyli tak zwane paliczki, noszą łacińską nazwę phalanx (liczba mnoga phalanges), czyli falanga. Nazwa ta pierwotnie została nadana przez Arystotelesa, któremu uszykowanie paliczków w trzy rzędy skojarzyło się z ustawieniem hoplitów w falandze[2].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. falanga, Encyklopedia PWN [dostęp 2018-09-18] .
  2. Krzysztof Włodzimierz Zieliński: Słownik pochodzenia nazw i określeń medycznych, Bielsko-Biała 2004, s. 440.
Na podstawie artykułu: "Falanga (szyk bojowy)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy