Fale metrowe


Fale metrowe w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fale metrowe, fale ultrakrótkie, UKF, VHF (od ang. very high frequency) – zakres fal radiowych (pasmo radiowe) o częstotliwości od 30 do 300 MHz, co odpowiada długości fali od 10 metrów do 1 metra[1][2].

Spis treści

Zastosowanie | edytuj kod

Fale ultrakrótkie używane są zwłaszcza do łączności na mniejsze odległości. W tym zakresie działają telewizja naziemna, radiofonia, sieć pagerowa oraz różne systemy łączności lokalnej – na przykład w lotnictwie, policji, radiotaxi i wielu innych. Na częstotliwościach 50–52 MHz; 70–70,3 MHz; 144–146 MHz w regionie I (w tym w Polsce) znajdują się pasma przeznaczone dla krótkofalowców.

Stacje radiofoniczne modulowane częstotliwościowo przesyłają zwykle dodatkowe informacje RDS.

Pasmo II | edytuj kod

Powszechne zastosowanie tego pasma opiera się o radiofonię analogową z zakresu częstotliwości między 87,5–108 MHz jako UKF FM (standard CCIR). Do 31 grudnia 1999 w Polsce wykorzystywano przedział 65,5–74,0 MHz UKF-FM (standard OIRT). Po tej dacie nastąpił administracyjny zakaz emisji sygnału radiofonicznego w starym zakresie[3].

Rozkład kanałów DAB w paśmie III

Pasmo III | edytuj kod

Przeznaczone jest zarówno do transmisji cyfrowego radia i telewizji w Europie i Ameryce Północnej. Mieści się w przedziale 174–230 MHz.

Radio | edytuj kod

Częstotliwości mogą zostać wykorzystane dla radia cyfrowego (np. DAB) i są podzielone po kilka bloków, tworzących razem jeden kanał.


Telewizja | edytuj kod

Szerokość kanału jest różna i waha się od 6 MHz dla Ameryki Północnej, 7 MHz dla Europy (bez Irlandii) i 8 MHz w Irlandii.

Ameryka Północna | edytuj kod

Dla Ameryki Północnej (6 MHz) przedziały przedstawiono poniżej:

Europa | edytuj kod

Dla Europy (7 MHz) przedziały wyglądają następująco:

Radiofonia, utożsamianie i błędy w nazewnictwie | edytuj kod

Obecnie w Europie i większości państw świata radiofonie korzystają z pasma UKF nadając programy w zakresie częstotliwości 87,5–108 MHz (pasmo CCIR, inaczej pasmo górne), w Japonii radiofonia UKF wykorzystuje pasmo 76–92 MHz, w dawnych państwach socjalistycznych (poza NRD i Jugosławią) przez kilkadziesiąt lat (od około połowy lat 60. do mniej więcej końca XX wieku) używany był zakres 65,5–74 MHz (pasmo OIRT, inaczej pasmo dolne; w zakresie pasma górnego zostały umieszczone kanały telewizyjne nr 4 i 5).

Na podstawie międzynarodowych ustaleń w radiofonii na falach ultrakrótkich wykorzystuje się transmisję z modulacją częstotliwości (FM), natomiast na falach długich, średnich i krótkich – z modulacją amplitudy (AM). W wielu krajach, zwłaszcza tych, w których radiofonia oprócz UKF nadaje wyłącznie na falach średnich, dla zakresu ultrakrótkofalowego powszechnie używane jest określenie FM, jako przeciwieństwo AM określającego fale średnie. Określenie to jest jednak nieprawidłowe, bowiem opisuje ono sposób modulacji fali nośnej (stosowany w różnych zakresach fal), a nie sam zakres fal (pasmo).

Historia zastosowania | edytuj kod

Pierwsze stałe transmisje na zakresie UKF miały miejsce w latach 30. XX wieku i były związane z wprowadzeniem telewizji. Od lat 50. i 60. następuje masowy rozwój radiofonii UKF, przede wszystkim w krajach rozwiniętych i krajach bloku sowieckiego, choć w Australii i Nowej Zelandii pierwsze licencje na transmisję w tym zakresie zaczęto wydawać dopiero w latach 80. W Polsce pierwszą stacją nadającą na UKF-ie była przedwojenna eksperymentalna stacja telewizyjna. 1 października 1954 roku uruchomiono pierwszą polską stację radiofoniczną UKF – mieściła się ona w Warszawie i nadawała na częstotliwości 97,6 MHz[4].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Jacek ŁukaszJ.Ł. Wilk Jacek ŁukaszJ.Ł., Prawne uregulowania dotyczące klasyfikacji fal elektromagnetycznych, „Technika Transportu Szynowego”, 22 (12), 2015, s. 1643–1646 [dostęp 2020-03-29] .
  2. Podział widma fal radiowych (wg ITU-R i IEC 60050–713 – 1998), [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2020-03-29] .
  3. Wyłączone nadajniki. dziennikpolski24.pl. [dostęp 2013-06-23].
  4. Radio Polska – historia. [dostęp 2009-05-22].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (fale radiowe):
Na podstawie artykułu: "Fale metrowe" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy