Fale radiowe


Fale radiowe w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Nadajniki radiowe sieci GSM Radioteleskop o średnicy 26 metrów, należący do Mount Pleasant Radio Observatory, na Tasmanii

Fale radiowe, promieniowanie radiowefale elektromagnetyczne o częstotliwości od 3 kHz do 3 THz (3·103–3·1012 Hz). Według literatury zachodniej zakres częstotliwości obejmuje fale od 3 Hz. Zależnie od długości dzielą się na pasma radiowe.

Według dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady są to fale elektromagnetyczne o częstotliwości mniejszej niż 3000 GHz, rozchodzące się w przestrzeni bez pomocy sztucznego przewodnika[1].

Źródła fal radiowych:

Ze względu na środowisko propagacji wyróżnia się:

W zależności od długości fali radiowej jej propagacja zależy od różnorodnych zjawisk falowych, na przykład dyfrakcji, refrakcji, odbicia (w tym od jonosfery).

Pasma fal radiowych | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/53/UE z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich dotyczących udostępniania na rynku urządzeń radiowych i uchylająca dyrektywę 1999/5/WE (CELEX: 32014L0053).
Kontrola autorytatywna (fala elektromagnetyczna):
Na podstawie artykułu: "Fale radiowe" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy