Falseshurabia


Falseshurabia w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Falseshurabia – wymarły rodzaj owadów z rzędu Reculida i rodziny Liomopteridae, obejmujący tylko jeden znany gatunek: Falseshurabia transitoria.

Rodzaj i gatunek opisane zostały w 2013 roku przez Daniła Aristowa. Opisu dokonano na podstawie pojedynczej skamieniałości przedniego skrzydła, odnalezionej w pobliżu wsi Isady, na terenie rosyjskiego obwodu wołogodzkiego i pochodzącej z piętra siewierdowinu w permie[1].

Owad ten miał przednie skrzydło o długości 14 mm i lekko wypukłym przednim brzegu. Żyłka subkostalna miała umiarkowanie długie, esowato wygięte, nierozgałęzione odgałęzienia przednie i kończyła się w odsiebnej ⅓ skrzydła. Sektor radialny brał początek w nasadowej ⅓ skrzydła, a pole kostalne na wysokości tego miejsca było dwukrotnie szersze od subkostalnego. W nasadowej ⅓ skrzydła pole kostalne zajmowało połowę jego szerokości. W nasadowej ćwiartce skrzydła żyłka medialna dzieliła się na tylną i przednią, z których obie miały dwa odgałęzienia. Pierwsza odnoga żyłki kubitalnej miała również dwa odgałęzienia[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b D.S. Aristov. New grylloblattids (Insecta: Grylloblattida) from the Upper Permian of the Vologda region. „Paleontological Journal”. 47, s. 751-766, 2013. 
Na podstawie artykułu: "Falseshurabia" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy