Fantômas (zespół muzyczny)


Fantômas (zespół muzyczny) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fantômas - grupa muzyczna powstała w Kalifornii w 1998.

Nazwa zespołu pochodzi od tytułu serii wydawanych jeszcze przed I wojną światową francuskich powieści kryminalnych. Postać Fantomasa jest antybohaterem, który popełnia najbardziej odrażające zbrodnie. Fantomas jest każdym i nikim, jest wszędzie i nigdzie, toczącym bezlitosną wojnę z burżuazyjnym społeczeństwem, w którym się obraca.

Grupa powstała z inicjatywy wokalisty Mike'a Pattona tuż po zakończeniu działalności jego macierzystej formacji Faith No More. Mając w dorobku eksperymentalny materiał, rozesłał go zaprzyjaźnionym muzykom - w zamyśle chciał utworzyć tzw. supergrupę, a zasilić ją mieli gitarzyści Buzz Osborne, Trevor Dunn oraz perkusista Igor Cavalera. Ten ostatni, nie wykazując zainteresowania projektem, zaproponował na to stanowisko Dave'a Lombardo, znanego przede wszystkim z grupy Slayer. Lombardo przystał na propozycję i tym samym grupa Mike'a Pattona mogła przystąpić do prac nad materiałem[2].

Muzyczne korzenie zawierają się w szeroko pojętym heavy metalu, na co wpływ mają przede wszystkim macierzyste formacje muzyków tworzących ten projekt. Wysokie umiejętności techniczne muzyków pozwalają im na poruszanie się w dowolnych konwencjach i gatunkach - tworzą muzykę inspirowaną zarówno przez hardcore czy death metal, jak i muzykę z kreskówek i ścieżki dźwiękowe. Określana jest ona mianem dada metal (patrz dadaizm).

Muzycy | edytuj kod

Obecny skład zespołu
Muzycy koncertowi

Dyskografia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f Jason Ankeny: Fantômas Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2011-07-22].
  2. Even Better Than the Real Thing? - Mike Patton Puts His Faith in Fantomas and Mr. Bungle (ang.). members.tripod.com. [dostęp 2009-01-04].
  3. a b c Fantomas Billboard Chart (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2014-01-04].
  4. Fantomas French Albums Chart (ang.). lescharts.com. [dostęp 2014-01-04].
  5. Fantomas Swedish Albums Chart (ang.). swedishcharts.com. [dostęp 2014-01-04].
  6. Fantomas Australian Albums Chart (ang.). australian-charts.com. [dostęp 2014-01-04].
  7. FANTÔMAS DVD And Live Album Due In September - July 21, 2011 (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2011-07-22].
Na podstawie artykułu: "Fantômas (zespół muzyczny)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy