Farerska Partia Unii


Farerska Partia Unii w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Farerska Partia Unii (far. Sambandsflokkurin) - farerska partia polityczna reprezentująca poglądy liberalne. Prócz klasycznego podziału na lewicę i prawicę na Wyspach Owczych różnicują się także dwie inne grupy - będąca za zależnością od Danii oraz przeciwni temu poglądowi. Nazwa Sambandsflokkurin wskazuje jasno, jest to partia produńska. Jej przewodniczącym jest dawny zawodnik klubu piłkarskiego HB Tórshavn, reprezentant Wysp Owczych - Kaj Leo Johannesen.

Spis treści

Historia i wyniki | edytuj kod

Odkąd powstała w 1906 roku aż do czasów nam współczesnym Partia Unii zdobywa miejsca w lokalnym parlamencie oraz stołek w którymś z sześciu farerskich ministerstw (od 2004 jest to Ministerstwo Rybołówstwa i Gospodarki Morskiej, urząd sprawuje pan Bjørn Kalsø). Pierwszym liderem, a także jednym z twórców partii był do 1917 roku pastor Fríðrikur Petersen, ówczesny proboszcz całego archipelagu[2]. Pierwszym premierem Wysp Owczych z ramienia Sambandsflokkurin został Andrass Samuelsen w 1948.

Ludzie Sambandsflokkurin | edytuj kod

Przywódcy:

Premierzy z ramienia Sambandsflokkurin:

Aktualni posłowie Sambandsflokkurin w Løgting

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Dwóch posłów z Wysp Owczych wchodzi w skład duńskiego Folketingu.
  2. Dopiero od 29 lipca 2007 Kościół Wysp Owczych stał się całkowicie niezależny od duńskiego, w 1906 archipelag był jedną gminą wyznaniową.
  3. Dane według oficjalnej farerskiej witryny statystycznej.
  4. Dane z lat 1908-1916 dotyczą tylko południowej części Wysp.
Na podstawie artykułu: "Farerska Partia Unii" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy