Fargo (Dakota Północna)


Na mapach: 46°52′38″N 96°47′22″W/46,877222 -96,789444

Fargo (Dakota Północna) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fargo – miasto w Stanach Zjednoczonych, położone we wschodniej części stanu Dakota Północna, nad rzeką Red, założone w 1871 roku.

Jest największym pod względem liczby mieszkańców miastem w Dakocie Północnej. W 2010 mieszkało w nim 105 549 osób[1], a w obszarze metropolitalnym 208 777 osób[2] (obszar metropolitalny Fargo-Moorhead tworzą Fargo i West Fargo w Dakocie Północnej oraz Moorhead i Dilworth w stanie Minnesota).

Fargo jest jednym z najważniejszych miast w regionie. Znajduje się w nim Uniwersytet Stanu Dakota Północna (North Dakota State University).

Gospodarka | edytuj kod

Gospodarka Fargo jest historycznie związania z rolnictwem, jednak w ostatnich latach ten sektor traci na znaczeniu. Obecnie miasto rozwija się dzięki przemysłowi spożywczemu, produkcji towarów, rozwoju technologii, handlowi detalicznemu, szkolnictwu wyższemu i opiece zdrowotnej. Największymi niepublicznymi pracodawcami są: Stanford Health, Innovis Health, Blue Cross/Blue Shield, US Bank, Microsoft, Case New Holland oraz Swanson Health Products, natomiast North Dakota State University jest największym pracodawcą publicznym. W badaniu przeprowadzony przez Forbes Fargo ulokowało się na 7. miejscu, jako najlepsze małe miasto do rozpoczęcia biznesu lub kariery zawodowej[3].

Miasta partnerskie | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. About our city – City of Fargo.
  2. http://www.census.gov/popest/metro/files/2009/CBSA-EST2009-alldata.csv.
  3. Best Small Places For Business And Careers: #7 Fargo ND, www.forbes.com [dostęp 2017-11-23] .
Kontrola autorytatywna (miasto w Stanach Zjednoczonych):
Na podstawie artykułu: "Fargo (Dakota Północna)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy