Fazioli


Fazioli w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Fortepian Fazioli

Fabryka fortepianów Fazioli – powstała pod koniec lat 70. XX w. we Włoszech. W roku 1978 grupa techników zebrała się wokół pianisty i promotora rynkowego Paolo Fazioli. Celem ich spotkania było określenie nowej koncepcji fortepianu.

Historia | edytuj kod

Pierwszy model prototypowy F183 o długości 183 cm zbudowano w czerwcu 1980 r. W tym samym roku pojawiły się prototypy modelu F156 (156 cm długości), F228 (długość 228 cm) i F278 (długość 278 cm). W styczniu 1981 r. oficjalnie zainaugurowano działalność firmy Fazioli Pianoforti s.r.l. W tym samym miesiącu wspomniane prototypy zostały przedstawione prasie oraz publiczności w Mediolanie. W lutym 1981 r. na frankfurckich targach włoska firma przedstawiła swą pierwszą kompletną ofertę instrumentów.

W roku 1983 model F278 dostarczono do Teatro Comunale di Monfalcone. Od tego czasu organizowano tam wiele koncertów z udziałem najwybitniejszych światowych muzyków i pianistów. Trzy lata później powstał model F308 – najdłuższy fortepian na rynku. Celem stworzenia tego modelu było budowanie instrumentów o większej sile dźwięku, które mogłyby być wykorzystywane w wielkich salach koncertowych. Prototyp został pokazany w kwietniu 1987 r. w Teatro Comunale di Monfalcone.

W roku 1987 wprowadzono do sprzedaży model F212, którego przeznaczeniem były sale zbyt duże dla klasycznych fortepianów skrzydłowych. Do dziś wytwórnia ta produkuje tylko fortepiany skrzydłowe i koncertowe wykonywane ręcznie o ograniczonej liczebności.

Konkurs Chopinowski | edytuj kod

W 2010 r. instrument tej firmy po raz pierwszy można było usłyszeć w trakcie XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Pianiści, którzy wybrali fortepian firmy Fazioli w czasie przesłuchań:

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Fazioli" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy