Federacja Kościołów Zielonoświątkowych


Federacja Kościołów Zielonoświątkowych w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Federacja Kościołów Zielonoświątkowych (ściślej: Federacja Wolnokościelnych Zborów Pięćdziesiątnicy; niem. Bund Freikirchlicher Pfingstgemeinden) – stowarzyszenie wolnych zborów ewangelicznych o charakterze zielonoświątkowym w Niemczech, które jest częścią Światowej Wspólnoty Zborów Bożych. Jest to największa denominacja zielonoświątkowa w Niemczech licząca w 2019 roku 95 477 wiernych (w tym 62 872 ochrzczonych członków)[1]. Ruch zielonoświątkowy pojawił się w Niemczech w latach 1906–1908 roku, m.in. za sprawą pastora Jonathana Paula, a BFP zostało założone w 1954 roku jako Stowarzyszenie Zborów Chrześcijańskich w Niemczech. W 1982 roku Kościół zmienił nazwę na obecną[2].

Budynek od wewnątrz zboru w Ravensburgu.

Początki ruchu zielonoświątkowego Niemczech sięgają 1905 roku, kiedy grupa luterańskich pietystów z Ruchu Społecznościowego doświadczyła chrztu w Duchu Świętym. Przebudzenie do którego doszło w Mülheim w Zagłębiu Ruhry, spowodowało 3000 nawróceń w ciągu sześciu tygodni. W 1909 r. pojawiła się opozycja, kiedy tradycyjni luterańscy pietyści podpisali Deklarację berlińską odrzucając pentekostalizm[3].

Obok Federacji Kościołów Zielonoświątkowych w Niemczech działają m.in. cztery znaczące organizacje ruchu zielonoświątkowego: Kościół Boży, Ecclesia Fellowship of Churches, Volksmission i rosyjskojęzyczne Braterstwo Wolnych Wspólnot Chrześcijańskich. Istnieje też zielonoświątkowa Wspólnota „Elim” która działa w ramach Federacji Wolnych Kościołów Ewangelicznych.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Statistiken und Zahlen - Bund Freikirchlicher Pfingstgemeinden KdöR, www.bfp.de [dostęp 2017-02-12]  (niem.).
  2. Geschichte - Bund Freikirchlicher Pfingstgemeinden KdöR, www.bfp.de [dostęp 2017-02-12]  (niem.).
  3. Is Revival Emerging in Germany? (ang.). Charisma Magazine. [dostęp 2014-05-17].
Kontrola autorytatywna (denominacja):
Na podstawie artykułu: "Federacja Kościołów Zielonoświątkowych" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy