Fedlimid I mac Óengusa


Fedlimid I mac Óengusa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Feidlimid I mac Óengusa lub Fedlimid I Dub mac Óengusa („Fedlimid Czarny syn Óengusa”) – król Cashel i Munsteru w latach ok. 489-493, syn Óengusa mac Nad Froích, króla Munsteru. Według legendy miał przyjąć chrzest wraz z ojcem i braćmi z rąk św. Patryka.

Chronologia królów Munsteru V i VI w. jest niepewna. W źródłach Feidlimid jest znany tylko na listach królów. Nie został wspomniany, jako król w Tablicy Synchronistycznej Laud oraz kronikach irlandzkich; jest jednak wzmiankowany w Księdze z Leinsteru, jako następca swego ojca i poprzednik brata Eochaida II mac Óengusa. To kładzie jego panowanie na 489 r. Jednak saga „Senchas Fagbála Caisil” ("Historia Odkrycia Cashel") umieściła go w spisie po bracie Eochaidzie. Tablica Synchronistyczna Laud była napisana w interesie linii Eóganacht Glendamnach, co może wyjaśniać wykluczenie Feidlimida z niej.

Potomstwo | edytuj kod

Razem z bratem Bressalem został przodkiem Eóganacht Chaisil, linii z ziem wokół Cashel w hr. Tipperary. Pozostawił po sobie syna:

  • Crimthann, ojciec syna:

Bibliografia | edytuj kod

  • Charles-Edwards T. M., Early Christian Ireland, Cambridge University Press 2004, ​ISBN 0-521-36395-0​.
  • Byrne F. J., Irish Kings and High-Kings Four Courts Press, Second edition (Repr.), Dublin 2004, s. 188, 195, 277 i 291-293, ​ISBN 1-85182-552-5​.
  • Meyer K. (ed.), The Laud Synchronism, „Zeitschrift für celtische Philologie” 9 (1913), s. 478.
  • O’Hart J., Irish Pedigress. The Origin and Stem of The Irish Nation, vol. I, Fifth Edition, Dublin 1892, s. 70-71.
Na podstawie artykułu: "Fedlimid I mac Óengusa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy