Fedora (dystrybucja Linuksa)


Fedora (dystrybucja Linuksa) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fedora – nazwa następcy wolnej dystrybucji Red Hat Linux rozwijanej przez Fedora Project i finansowanej głównie przez Red Hat. Twórcy Fedory stawiają na innowacyjność, dlatego też kolejne wydania pojawiają się często i zawierają najnowsze dostępne oprogramowanie, nawet jeśli prace nad stabilną wersją nie zostały jeszcze ukończone. Z tego powodu oraz faktu ścisłego powiązania z Red Hatem, często, lecz niesłusznie Fedorę określa się mianem „poligonu Red Hata”. W czerwcu 2005[3] utworzono Fundację Fedora, mającą w zamierzeniu koordynować prace nad Fedorą w większym stopniu, niezależnie od Red Hata.

Fedora jest stosowana zarówno jako system operacyjny dla komputerów domowych, jak i serwerów[4]. Nazwa dystrybucji pochodzi od rodzaju kapelusza[5].

Spis treści

Założenia | edytuj kod

Celem Fedora Project jest budowa w pełni użytecznego, nowoczesnego systemu operacyjnego w oparciu o wolne oprogramowanie, wydawanego cyklicznie dwa razy w roku, jako przedpole testowych rozwiązań wprowadzanych później do Red Hat Enterprise Linux. Deweloperzy Fedory wprowadzają do systemu wiele nowinek technicznych, które mogą powodować problemy ze stabilnością. System Fedora został jako jeden z pierwszych wyposażony w mechanizm zabezpieczeń SELinux, w wersji 9 pojawiło się wsparcie dla obsługi trybów graficznych w jądrze oraz obsługa systemu plików ext4.

Historia | edytuj kod

Fedora Core powstała w wyniku wprowadzenia w roku 2003 nowej strategii działania firmy Red Hat. Celem nowej polityki było oddzielenie w pełni komercyjnej dystrybucji Linuksa, przeznaczonej dla przedsiębiorców Red Hat Enterprise Linux, od będącej jej polem testowym, skierowanej przede wszystkim dla użytkowników domowych (pozbawionej komercyjnego wsparcia), Fedory Core.

Historia wydań[6] | edytuj kod


Obrazy Fedory | edytuj kod

Fedora 22 z KDE Plasma Desktop (alternatywny obraz systemu)

Fedora Spins to wersje Fedory ze zmienionym środowiskiem graficznym, a Fedora Labs to alternatywne wersje do konkretnych zastosowań. Dostosowane są do różnych typów użytkowników poprzez wybrane zestawy aplikacji[1][9].

Obrazy Fedory[1][9]:

Repozytoria | edytuj kod

Fedora zawiera tylko wolne oprogramowanie, które nie budzi żadnych zastrzeżeń licencyjnych i patentowych, podczas gdy dodatkowe repozytoria zawierają pakiety takie jak kodeki oraz zamknięte sterowniki, które na ogół z przyczyn patentowych nie mogą być swobodnie rozpowszechniane na terenie Stanów Zjednoczonych.[potrzebny przypis]

Do wydania 6 istniały dwa oficjalne repozytoria z dodatkowym oprogramowaniem:[potrzebny przypis]

 • Core – oficjalne repozytorium Fedora Project,
 • Extras – repozytorium zawierające oprogramowanie wspierane przez Fedora Project, ale nierozprowadzane wraz z Fedorą Core.

Od wydania 7 repozytoria te zostały połączone.[potrzebny przypis]

Dystrybucje oparte na Fedorze | edytuj kod

Na podstawie Fedory powstało wiele użytecznych i interesujących dystrybucji, jak i zwykłych jej kopii. Wiadomo jest o prawie stu dystrybucjach, z czego ponad trzydzieści jest obecnie rozwijanych.[potrzebny przypis]

Przypisy | edytuj kod

 1. a b c Obrazy Fedory [dostęp 2019-04-06]  (pol.).
 2. Fedora 12 – License Agreement: Subject to the following terms, Fedora Project grants to the user („User”) a license to this collective work pursuant to the GNU General Public License version 2.
 3. Archiwalny news na eWeek.com (en).
 4. Get Fedora, getfedora.org [dostęp 2019-04-08]  (ang.).
 5. Justin Garrison: Have You Ever Wondered How Your Operating System Got Its Name? (ang.). [dostęp 2019-04-06].
 6. Releases – FedoraProject.
 7. End of life - Fedora (ang.). [dostęp 2015-05-26].
 8. DistroWatch.com: Fedora, distrowatch.com [dostęp 2020-12-24] .
 9. a b Fedora Labs [dostęp 2019-04-10]  (pol.).
Kontrola autorytatywna (darmowy system operacyjny):
Na podstawie artykułu: "Fedora (dystrybucja Linuksa)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy