Feeder (zespół muzyczny)


Feeder (zespół muzyczny) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Feederbrytyjska grupa muzyczna, grająca muzykę z gatunku rocka alternatywnego.

Powstała w 1992 w walijskim mieście Newport z inicjatywy Granta Nicholasa i Jona Lee. Zespół intensywnie zaczął się rozwijać w 1995 roku, kiedy to twórcy formacji przenieśli się do Londynu, gdzie do zespołu wcielili japońskiego basistę - Take'a Hirose'a.

Spis treści

Początki | edytuj kod

W 1997 roku zespół wydał swój pierwszy album Polythene. Album ten zajął (w głosowaniu czasopisma Kerrang!) 87 miejsce na liście najlepszych albumów rockowych w Wielkiej Brytanii. Pierwszym singlem z tego albumu jest utwór Tangerine. Następnie w 1999 roku wydali album Yesterday Went Too Soon. Część albumu została napisana i nagrywana przed US tour w 1998 roku. Były plany, aby był to album dwupłytowy. Po wydaniu tego albumu reputacja zespołu w Wielkiej Brytanii znacznie wzrosła. W głosobaniu pisma Kerrang zajął 73 miejsce w "Top 100" British Rock Albums of All Time "[1]. Album znalazł się na 8 miejscu UK Albums Chart i został dobrze oceniony przez krytyków muzycznych. Pierwszym singlem tego albumu był utwór Day in day out.

2001-2002 i przerwa | edytuj kod

W 2001 zespół wydał swój kolejny krążek. Echo Park został nagrywany w Wielkiej Brytanii. Album oferuje zróżnicowaną mieszankę stylów muzycznych. Pierwszy singiel Buck Rogers jest jedną z najpopularniejszych piosenek tego zespołu. Utwór utrzymywał się na 5 miejscu w UK Singles Chart. Piosenka Buck Rogers została wykorzystana w filmie Za linią wroga. Album został uplasowany na 25 miejscu w "Top 100" British Rock Albums of All Time ". W dniu 28 sierpnia 2001 zespół zdobył "Best British Live Act". Wideo piosenki i sama piosenka Just a day zyskała sukces w brytyjskiej telewizji. W styczniu 2002, zespołu perkusista Jon Lee popełnił samobójstwo w swoim domu w Miami[2]. W tym czasie, Grant Nicholas napisał szereg utworów odnoszących się do ich uczuć i reakcji po śmierci Jona , które stanowiły ich czwarty album Comfort in Sound. Płyta otrzymała wiele wysokich opinii, a rok później pomogła im wygrać "Best British Band" podczas Kerrang! Awards. Album jest na 32 miejscu w głosowaniu czasopisma Kerrang! "Top 100 British Rock Albums of All Time".

2005 - 2008 | edytuj kod

Fedder w 2005 roku wracają do studia, by nagrać album Pushing the Senses. Album był postrzegany przez Granta bardziej jako rozszerzenie Comfort in Sound, gdyż koncentruje się na tych samych tematach i stylach muzycznych. Utrzymywał się na drugim miejscu z liczbą 42.951 sprzedanych sztuk w pierwszym tygodniu. Pushing the Senses otrzymał mieszane recenzje od krytyków muzycznych. Pierwszym singlem był utwór Tumble and Fall i okazał się hitem. Tak samo drugi singiel Feeling a Moment okazał się wielkim hitem. Po wydaniu piosenki Felling a Moment sprzedaż albumu wzrosła. Utwór Feeling a Moment jest wykorzystywany w różnych celach np. został zagrany, podczas gdy Paolo Maldini zniósł Puchar Champions League pokonując Liverpool. Pushing the Senses osiągnął najwyższą wartość tj numer jedenaście w European Top. Mimo że ogólna wielkość sprzedaży była niższa niż oczekiwała wytwórnia Echo, album jest nadal ich największym sukcesem w zakresie szczytowego miejsca na listach sprzedaży. Pod koniec 2005, Feeder już wrócił do studia z Stephenem Streetem który pracował jako producent zespołu, aby nagrać trzy nowe utwory do zbliżającego się albumu The Singles. Choć album nie był tak dobrze przyjęty w kontynentalnej części Europy jak Pushing the Senses, stał się przełomem w Europen Top 100 Albums. Płyta jest postrzegana jako duży sukces komercyjny zespołu. W 2008 roku zespół wrócił z albumem Silent Cry. Album otrzymał mieszane opinie krytyków. Komercyjnie album również miał słabą reakcję w zakresie sprzedaży. Jednak w warunkach szczytowego momentu sprzedaży album miał 8 miejsce na liście UK Albums Chart. W drugim tygodniu album następnie spadł na 30 później na 60 miejsce, a następnie opuścił Top 75. Oznaczało to, że album stał się ich najniżej sprzedającym albumem do chwili obecnej. Pierwszym singlem z tego albumu był utwór We Are the People.

Od 2009 | edytuj kod

Zespół opuszcza perkusista Mark Richardson, a jego miejsce zajmuje Karl Brazil. Zespół zapowiada swój siódmy studyjny album. Jednak przed wydaniem siódmego albumu, zespół rozpoczął swój drugi projekt muzyczny pod nazwą Renegades.

Albumy | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. ^ a b c d "Kerrang! - The 100 best British rock albums ever!, rocklistmusic.co.uk. http://www.rocklistmusic.co.uk/kerrang.html#British%20Rock%20Albums.,data dostępu 2008-10-12
  2. ^ a b c d e "Band Biography- Feederweb.com, Biografia Feeder, data dostępu 2008-10-12.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Feeder (zespół muzyczny)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy