Ferdynand Habsburg (1754–1806)


Ferdynand Habsburg (1754–1806) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ferdynand Habsburg-Lotaryński (ur. 1 czerwca 1754, zm. 24 grudnia 1806) – syn Franciszka I Lotaryńskiego i Marii Teresy Habsburg. Był desygnowany na następcę tronu Księstwa Modeny, ale nigdy go nie objął (na przeszkodzie stanęły wojny napoleońskie).

Spis treści

Następca tronu Modeny | edytuj kod

W 1763 r. ostatni książę Modeny z rodu d'Este, Ercole III (Herkules III), zawarł umowę z Marią Teresą, czyniąc dziewięcioletniego Ferdynanda swoim następcą. Umowa ta była ważna mimo tego, że dziesięć lat wcześniej, w 1753 r., zawarto podobne porozumienie czyniące Leopolda II, brata Ferdynanda, następcą tronu Księstwa Modeny. Jednak w 1761 r. Leopold musiał się zrzec tych praw gdyż został następcą tronu Wielkiego Księstwa Toskanii.

Małżeństwo | edytuj kod

Ferdynand i jego żona Maria Beatrycza d'Este

15 października 1771 r. Ferdynand poślubił Marię Beatryczę d'Este (córkę Ercole III). Ze związku tego zrodziło się dziesięcioro dzieci:

Dalsza kariera | edytuj kod

W 1780 r. Ferdynand został mianowany, przez swojego brata Józefa II, gubernatorem Lombardii. W 1796 r. najazd wojsk Napoleona Bonaparte na Mediolan zmusił rodzinę Ferdynanda do ucieczki przed nacierającymi wojskami francuskimi. Książę Herkules III także musiał opuścić swoje księstwo w którym następnie Bonaparte obalił monarchię i jego terytoria wcielił do Republiki Cisalpińskiej.

Na mocy traktatu pokojowego podpisanego w 1797 r. w Campo Formio, pomiędzy rewolucyjną Francją a Austrią, Herkules III otrzymał Księstwo Bryzgowii. Kiedy Herkules III zmarł w 1803 r. Ferdynand uzyskał prawa do tronu Księstwa Bryzgowii i Księstwa Modeny. Następnie na mocy traktatu pokojowego z Preszburgu Ferdynand zrzekł się praw do tronu Księstwa Bryzgowii na rzecz tronu Wielkiego Księstwa Badenii.

Dziedzictwo | edytuj kod

W 1806 r. Ferdynand zmarł w Wiedniu. W 1814 r. kongres wiedeński uznał prawa najstarszego syna Ferdynanda, Franciszka IV, do tronu Księstwa Modeny.

Przodkowie | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Ferdynand Habsburg (1754–1806)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy