Festiwal Kamień w Galilei


Festiwal Kamień w Galilei w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Festiwal Kamień w Galilei (hebr. אבן בגליל פסטיבל וסימפוזיון; ang. The Stone in the Galilee Festival) – festiwal i sympozjum poświęcone rzeźbiarstwu w kamieniu, odbywający się corocznie w mieście Ma’alot-Tarszicha na północy Izraela.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Festiwal został po raz pierwszy zorganizowany w 1991 roku. Okazją do jego ogłoszenia był konkurs na pomnik Mosze Perlmana. Sukces pierwszego festiwalu stał się zachętą dla władz miejskich, aby organizować go corocznie. Koszty finansowe organizacji pokrywa gmina, Ministerstwo Kultury i Sportu, loteria narodowa oraz inne organizacje kulturalne Izraela[1].

Informacje ogólne | edytuj kod

Festiwal jest organizowany w parku nad jeziorem Monfort w mieście Ma’alot-Tarszicha. Do miasta zjeżdżają się rzeźbiarze z całego świata. Wcześniej publikowany jest główny temat festiwalu. Rzeźbiarze uczestniczący w festiwalu przedstawiają projekty artystyczne, z których do realizacji wybierane są najlepsze. Do ich wykonania przygotowywane są ogromne głazy ważące 10 ton każdy. Wszystkie one pochodzą z kamieniołomów w Galilei. Rzeźbiarze wykonują swoje prace przez dwa tygodnie poprzedzające żydowskie święto Pesach. Punktem kulminacyjnym jest publiczne prezentacja rzeźb podczas święta Pesach[2][3].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. „Kamień w Galilei” - 21 lat sukcesu (hebr.). W: Wegalil [on-line]. [dostęp 2013-02-09].
  2. Rzeźba w kamieniu - Międzynarodowy Festiwal Rzeźby 2012 (hebr.). W: Mouse [on-line]. [dostęp 2013-02-09].
  3. Sympozjum Rzeźby 2012 (hebr.). W: MTTV [on-line]. [dostęp 2013-02-09].
Na podstawie artykułu: "Festiwal Kamień w Galilei" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy