Festiwal Kina Amatorskiego i Niezależnego KAN


Festiwal Kina Amatorskiego i Niezależnego KAN w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spis treści

Idea i kształt Festiwalu | edytuj kod

Międzynarodowy Festiwal Kina Amatorskiego i Niezależnego KAN organizowany jest od 2000 roku. To coroczne spotkanie z bezkompromisowym, młodym kinem, funkcjonującym obok głównych nurtów. Festiwal organizowany jest we współpracy ze Zrzeszeniem Studentów Polskich, a jego celem jest przede wszystkim promocja młodego, niezależnego kina polskiego wśród szerokiej publiczności – w czasie finału we Wrocławiu, oraz w ramach organizowanych na całym świecie Pokazów Specjalnych.

W ramach festiwalu organizowane są Konkurs Filmów Polskich, oraz, od 2007 roku, Konkurs Filmów Zagranicznych. W KFP prezentowany jest przekrój przez młodą i niezależną twórczość (do konkursu przyjmowane są także etiudy szkolne i niekomercyjne filmy absolwentów szkół filmowych). W KFZ prezentowane są docenione na innych międzynarodowych festiwalach w kraju i na świecie krótkie formy (do 30 min.). Filmy do konkursu zgłaszają autorzy lub osoby ich reprezentujące, organizatorzy zapraszają też do konkursu filmy szczególnie godne uwagi, a dostrzeżone na innych festiwalach.

W Jury Konkursu Filmów Polskich zasiadali dotychczas między innymi: Sylwester Chęciński, Stanisław Lenartowicz, Jan Jakub Kolski, Jerzy Płażewski, Jacek Petrycki, Robert Gonera, Andrzej Saramonowicz, Patryk Vega, Arkadiusz Tomiak, Andrzej Zajączkowski, Konrad Niewolski, Petro Alesowski, Witold Chomiński, Maria Zmarz-Koczanowicz, Tomasz Karolak, Tadeusz Szymków, Grażyna Torbicka, Sławomir Idziak, Sławomir Fabicki, Cezary Harasimowicz, Magdalena Kumorek, Jerzy Kapuściński, Filip Marczewski, Anna Wydra, Artur Pilarczyk, Jan Pelczar.

W Konkursie Filmów Zagranicznych do roku 2010 jedyną nagrodę przyznawała publiczność. W 2011 po raz pierwszy powołano Jury KFZ. Dotychczas zasiadali w nim: Lech Moliński, Nataliya Ilchuk, Nadezda Bakuradze, Tamás Gábeli.

Nagrody KAN - KANewki | edytuj kod

Na Festiwalu KAN przyznawane są nagrody - KANewki. KANewki zawsze nawiązują kształtem i formą do postaci KANopka, który jest ikoną festiwalu. Jest to przygotowany przez Adama Koniuszewskiego projekt, który zwyciężył w konkursie na logo zorganizowanym przez festiwal w 2004 roku.

Do 2010 roku (11 edycja KAN), przyznawano następujące nagrody:

Laureaci KAN | edytuj kod

Autorzy i tytuły filmów nagrodzonych w czasie ostatnich trzech edycji festiwalu:

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Festiwal Kina Amatorskiego i Niezależnego KAN" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy