Fiński Kościół Prawosławny


Fiński Kościół Prawosławny w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Diecezje i parafie Fińskiego Kościoła Prawosławnego

Fiński Prawosławny Kościół Autonomiczny – jeden z Kościołów prawosławnych, autonomiczna Cerkiew lokalna w jurysdykcji ekumenicznego patriarchy Konstantynopola.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Herb Fińskiego Kościoła Prawosławnego

Struktura Cerkwi | edytuj kod

Obecnie Fiński Kościół Prawosławny jest podzielony na trzy diecezje: Karelii (z siedzibą w Kuopio), Helsinek i Oulu. Zwierzchnikiem Kościoła jest arcybiskup Helsinek i całej Finlandii – Leon (Makkonen). Siedzibą hierarchy są Helsinki (do 2017 r. Kuopio). Jurysdykcyjnie Kościół podlega patriarchatowi Konstantynopola. W 2017 liczył 60 tys. wyznawców co stanowiło 1,1% społeczeństwa Finlandii. W liturgii używa się kalendarza gregoriańskiego (również w odniesieniu do świąt ruchomych, w tym Paschy – co jest wyjątkiem wśród kanonicznych Cerkwi prawosławnych)[2].

Fiński Kościół Prawosławny jest Kościołem państwowym (obok znacznie liczniejszego Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Finlandii). Państwo posiada pewne wpływy na jego sprawy administracyjne. Prezydent Finlandii mianuje biskupów. Państwo płaci pensje biskupom i księżom, pokrywa koszty utrzymania szkół duchownych, finansuje działalność Rady Kościoła, pracę oświatową w parafiach i nauczanie religii w publicznych szkołach średnich.

Lista arcybiskupów Finlandii | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Väestötilastot vuodelta 2017 ovat valmistuneet (fiń.). ort.fi, 2018-01-15. [dostęp 2018-03-04].
  2. Dominika Kovačević – Wizyta zwierzchnika Cerkwi amerykańskiej w Finlandii [dostęp: 07.03.2016.]
Na podstawie artykułu: "Fiński Kościół Prawosławny" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy