Filipa Mareri


Filipa Mareri w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Filipa Mareri OSC, także Filipina (ur. 1190-1200 w Petrella Salto, zm. 16 lutego 1236 w Borgo San Pietro) − włoska mniszka klaryska, założycielka monasteru klarysek w Borgo San Pietro, błogosławiona Kościoła katolickiego[1].

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Pochodziła ze szlacheckiej rodziny Marerich. Urodziła się w rodzinnym zamku w Borgo San Pietro przy drodze prowadzącej z Asyżu do Rzymu. Ogromny wpływ na jej życie wywarło spotkanie ze św. Franciszkiem z Asyżu. Zapragnęła wówczas rozpocząć życie w klauzurze. Spotkała się ze sprzeciwem rodziny. Wraz z niektórymi towarzyszkami schroniła się w pobliżu Mareri, w miejscu usytuowanym na wzgórzu powyżej osady Piagge, w grocie nazywanej obecnie Grotą Świętej Filipy (wł. Grotta di Santa Filippa). Przebywała tam trzy lata. W 1228 dwaj bracia ofiarowali Filipie zamek z przyległym Kościołem św. Piotra de Molito. W zamku tym przyszła błogosławiona wraz z towarzyszkami zachowywała regułę klariańską, podobnie jak to czyniły św. Klara i jej siostry w monasterze św. Damiana pod Asyżem. Opiekę nad klasztorem sprawował z polecenia św. Franciszka z Asyżu bł. Roger z Todi[1][2].

Kult | edytuj kod

Po śmierci Filipy 16 lutego 1236 jej grób stał się miejscem pielgrzymowania. Zarejestrowano również cuda dokonujące się za jej wstawiennictwem.

Tytuł świętej w odniesieniu do Filipy Mareri pojawił się pierwszy raz w bulli papieża Innocentego IV z 1247, po 11 latach od jej śmierci.

Jej kult został potwierdzony w 1806 przez papieża Piusa VII[3][4].

Relikwie

W 1707 przeprowadzono ekshumację ciała świętej. Odnaleziono zachowane serce. Przechowywane jest obecnie w srebrnym relikwiarzu. Relikwie znajdują się w monasterze w Borgo San Pietro w Valle del Santo w zbudowanym nowym sanktuarium i klasztorze. Średniowieczny klasztor został zalany w wyniku utworzenia sztucznego akwenu Salto. Wcześniej przeniesiono freski i wyposażenie kościoła.

Dzień obchodów

Wspomnienie liturgiczne obchodzone jest w dies natalis (16 lutego).

Patronat

Bł. Filipa Mereri jest współpatronką Sulmony w Abruzji[1].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Beata Filippa Mareri (wł.). www.santiebeati.it. [dostęp 2011-10-27].
  2. Św. Filippa Mareri. martyrologium.blogspot.com. [dostęp 2011-10-27].
  3. Swięte i błogosławione z II Zakonu. www.klara.franciszkanie.pl. [dostęp 2011-10-27].
  4. Andrea Del Vescovo: Santa Filippa Mareri (wł.). www.enrosadira.it. [dostęp 2011-10-27].


Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Filipa Mareri" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy