Filipka


Na mapach: 49°36′50″N 18°47′25″E/49,613889 18,790278

Filipka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Filipka (768 m n.p.m.) – mało wybitne wzniesienie w tzw. "ramieniu Łączki i Filipki" w czeskiej części Pasma Czantorii i Stożka w Beskidzie Śląskim, ok. 1,2 km na południowy wschód od szczytu wspomnianej Łączki.

Nagrobek na łące Filipki (2010)

W kierunku południowo-zachodnim wybiega od Filipki grzbiet, rozdzielający dolinki potoków Kostków i Radwanów i obniżający się ku Nawsiu w dolinie Olzy, natomiast w kierunku północno-wschodnim – krótki grzbiecik, opadający stromo nad Kolibiska w górnej części doliny Głuchówki. Stoki wzniesienia pokryte są w większości ładnymi, widokowymi polanami, na których (głównie po stronie doliny Głuchówki) rozrzucone są domostwa przysiółka Filipka, dziś w większości zamienione na domki rekreacyjne.

Filipka jest częstym celem krótszych wycieczek turystycznych z doliny Olzy. Jest też głównym węzłem szlaków turystycznych w górskim "ramieniu Łączki i Filipki" i obok Wielkiego Stożka w ogóle największym węzłem tych szlaków w całym paśmie Stożka i Czantorii.

Bibliografia | edytuj kod

  • Barański, Mirosław J.: Beskid Śląski. Pasmo Stożka i Czantorii. Przewodnik turystyczny. Wyd. Wydawnictwo PTTK "Kraj", Warszawa 1996, ​ISBN 83-7005-370-X​;
Na podstawie artykułu: "Filipka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy