Filtr zewnętrzny


Filtr zewnętrzny w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Filtr zewnętrzny – jeden z najważniejszych elementów akwarium. Filtr ten umieszczany jest na zewnątrz akwarium. Do filtra dochodzą tylko węże lub rurka, czyli nie traci się miejsca w akwarium. W obudowie z plastiku jest silniczek, dzięki któremu woda zasysana jest do filtra i wylatuje do akwarium. Jest także miejsce na wkłady filtracyjne, które mogą spełniać różne role, np.: filtracja mechaniczna:

biologiczna:

zmiękczanie wody:

pochłanianie anioniaku i jonów amonowych:

usuwanie azotanów

zabijanie szkodliwych bakterii, zmniejszanie pH, kH:

stabilizacja pH

usuwanie szkodliwych związków:

Filtr pełni wiele funkcji, takich jak oczyszczanie wody z unoszących się zawiesin, wspomaganie w działaniu bakterii, wymuszanie obiegu wody w akwarium. Często spełnia również rolę napowietrzacza, a nawet systemu kontroli temperatury i ciągłej podmiany wody, ale to są już bardzo drogie modele.

Podział | edytuj kod

Filtry zewnętrzne dzielimy na przelewowe (kaskady) oraz kanistrowe (kubełkowe). Kaskadowe są tańsze, ale mniej wygodne do montażu - muszą być przewieszone przez szybę akwarium czyli trzeba przerabiać pokrywę, która po manipulacji własnej traci gwarancję. Filtry kubełkowe są najbardziej zaawansowane - działają pod ciśnieniem, można je ulokować pod akwarium w szafce, a do akwarium dochodzą tylko węże. Dysponują też największą powierzchnią filtracyjną oraz są najwygodniejsze do konserwacji - nie trzeba zaglądać do akwarium i moczyć w nim rąk. Większość filtrów zewnętrznych może mieć kilka niezależnych warstw filtracyjnych.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Filtr zewnętrzny" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy