Firework


Firework (singel Katy Perry) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Firework) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

„Firework”piosenka napisana przez amerykańską piosenkarkę Katy Perry, Mikkela S. Eriksena, Tora Erika Hermansena, Ester Dean oraz Sandy Wilhelm. Została wydany jako trzeci singiel z albumu Teenage Dream 26 października 2010 roku w formie dystrybucji cyfrowej. Perry uznała Firework za swoją ulubioną piosenkę z trzeciego albumu[1].

Spis treści

Lista utworów i formaty | edytuj kod

Teledysk | edytuj kod

Wideoklip został nagrany 28 września 2010 roku w Budapeszcie, a jego reżyserem jest Dave Meyers. Wideo otwiera Perry spoglądająca na miasto z balkonu, gdy śpiewa refren piosenki z jej piersi wystrzeliwują fajerwerki. W teledysku jest kilka wątków m.in. nieśmiała dziewczyna z nadwagą, która znajduje w sobie odwagę, by wskoczyć do basenu z przyjaciółmi, chłopak decydujący się na ujawnienie swoich homoseksualnych skłonności, dziewczynka chora na białaczkę, która wychodzi na ulicę mimo utraty włosów, napadnięty w ciemnej uliczce mężczyzna, który prezentuje przed bandytami swoje magiczne zdolności i chłopaka, który uspokaja kłótnie rodziców. Finałowa scena przedstawia młodzież tańczącą razem z Perry na dziedzińcu Zamku Królewskiego. Z ich ciał wystrzeliwują fajerwerki. Premiera teledysku odbyła się 15 października 2010 roku na kanale VEVO.

Do uczestnictwa na planie teledysku zostali zaproszeni europejscy fani Katy Perry (w tym 40 Polaków). Było to skutkiem kampanii reklamowej dla Deutsche Telekom (właściciela sieci Era, obecnie – T-Mobile), w której Katy Perry wzięła udział. Przez co jednocześnie piosenkarka została zobowiązana do dania koncertów we wszystkich 8 państwach objętych tym projektem. W Polsce mogliśmy ją zobaczyć 5 października 2010 roku w klubie „Stodoła” w Warszawie.

Żeby być wśród 40 szczęśliwców z Polski i znaleźć się na planie teledysku trzeba było wejść na stronę internetową oficjalnego patrona - Ery (obecnie: T-Mobile). Za pomocą konta na YouTube wrzucić filmik na tę stronę, w którym miało się przekonać piosenkarkę, o konieczności obecności w wideoklipie poprzez np. zaprezentowanie swojego talentu czy ciekawym monologu. Przez 35 dni codziennie ktoś wygrywał. Dodatkowo 5 miejsc na koniec rozdawali internauci. Jednym ze zwycięzców był Rafał, który dodatkowo wziął udział w nagraniach reklam na rzecz PTC sp. z o.o. Udział w kampanii reklamowej nie był równoznaczny z udziałem w teledysku, o czym nieprawidłowo informowały portale plotkarskie.

Pozycje na listach | edytuj kod

Certyfikaty | edytuj kod

Historia wydania | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Katy w wywiadzie dla MTV.
 2. australian-charts.com – Katy Perry – Firework.
 3. ultratop.be – Katy Perry – Firework.
 4. ultratop.be – Katy Perry – Firework.
 5. https://www.billboard.com/#/charts/european-hot-100?begin=1&order=position.
 6. Meilleures ventes de Titres téléchargés en France le 15 novembre 2010 (Top Albums).
 7. GFK Chart-Track.
 8. WebCite query result.
 9. Böhser Onkel holt gute Chart-Platzierung – media control.
 10. charts.org.nz – Katy Perry – Firework.
 11. [1].
 12. Sns Ifpi.
 13. a b https://www.billboard.com/#/artist/Katy+Perry/chart-history/958673?f=381&g=Singles.
 14. Sverigetopplistan – Sveriges Officiella Topplista.
 15. Archive Chart.
 16. Global Track Chart.
 17. Top 50 Singles Chart – Australian Record Industry Assocation.
 18. Latest Gold / Platinum Singles – RadioScope New Zealand.
 19. Top 40 Rhythmic Future Releases | R&B Song and Hip-Hop Music Release Dates |.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Firework" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy