Flaga Andory


Flaga Andory w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania flaga wywieszona na balkonie domu w Ordino

Flaga Andory została przyjęta w obecnym kształcie w 1993.

Trójkolorowa, niebiesko-żółto-czerwona flaga jest używana od drugiej połowy XIX wieku. Proporcje 2:3, przy czym szerokość pionowych kolorowych pasów nie jest jednakowa i wynosi 8:9:8 (środkowy żółty pas jest nieco szerszy od obu pozostałych).

Na fladze połączono barwy Francji (niebieska i czerwona) i Hiszpanii (żółta i czerwona)[1], co odzwierciedlać ma francusko-hiszpański nadzór nad Andorą. Na środku flagi znajduje się godło państwowe, łączące symbole biskupstwa Urgell oraz hrabiów Foix, Katalonii i Béarn. Pod herbem dewiza łacińska: Virtus unita fortior, czyli Jedność wzmacnia.

Kolorystycznie identyczne są flagi: Czadu, Rumunii i flaga Mołdawii, ale różnią się od flagi Andory (oprócz herbu pośrodku) tym, że wszystkie trzy mają pasy jednakowej szerokości.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. W latach 1806-1866 używana była w Andorze dwukolorowa flaga żółto-czerwona: , a w 1934, kiedy Boris Skosyriew ogłosił się księciem Andory, używał flagi o poziomym układzie pasów czerwono-żółto-niebieskiego:
Flagi państw Europy

  1. Republika Kosowa jest uznawana przez 105 ze 193 państw członkowskich ONZ, 23 z 28 UE i 24 z 28 NATO, w tym Polskę.
  2. Mołdawska Republika Naddniestrza nie jest uznawana przez żadne państwo
Na podstawie artykułu: "Flaga Andory" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy